blank

7,8 milyon PS5 Satıldı Aynı Periyotta PS4’ten Çok Satıldı

Sony’nin son kazanç raporuna göre, şirketin yeni konsolun 7,8 milyondan fazla sattığını açıkladığı PS5 olağanüstü bir başlangıç ​​yaptı.
En son mali rapora göre Sony, 2020’nin sonunda dünya çapında 4,5 milyon PS5 konsolu satmayı başardı, bu da 2021’de o zamandan bu yana 3,3 milyon konsolun daha satıldığı anlamına geliyor.

Konsol kıtlığıyla ilgili bir sorun olabilir, ancak bu Sony’nin bazı önemli kilometre taşlarına geçmesini engellemiyor gibi gözüküyor. Bu, Sony’nin kendisi ve PS5’in ömür boyu satışları için belirlediği büyük bir hedefi tutturduğu ve konsolun 2013-2014’teki lansmanının ardından aynı dönemde yaptığı PS4 sevkiyatlarının sayısını aştığı anlamına geliyor. PS5’in Sony için şimdiye kadarki en büyük konsol satışı olduğunu biliyoruz – artık satıştaki ilk birkaç ayının da en iyisi olduğunu biliyoruz.

Sadece PS5 konsollarının lokma satıldığı gibi satıldığını sanmayın sevgili okurumuz; Sony, son çeyrekte 1 milyon PS4 konsolunun daha satıldığını ve bunun konsolun kullanım ömrü boyunca 115,9 milyon adet devasa bir satışla sonuçlandığını bildirdi. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu son çeyrekte satılan 1,4 milyon birimden biraz daha düşük, ancak pazarlama odağının şu anda PS5’te olduğu göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil.
Sony’nin iyi haberi bununla da bitmiyor: Rapor, PlayStation Plus abone sayısının yine arttığını belirtiyor. Hizmet şu anda yıllık yüzde 14,7 artışla 47,6 milyona sahip olduğunu da belirtti.
Genel olarak, Sony bir çoşkulu yıl geçirdi: Sony’nin Oyun ve Ağ Hizmetleri Bölümü, PS5 lansmanı sayesinde şirkete 25 milyar dolarlık büyük bir gelir sağlamaktan sorumlu. Analist Daniel Ahmad‘ın belirttiği gibi, bu rakamın% 20’sinden yalnızca donanım sorumludur; ayrıyeten dijital yazılım ve eklenti içerik (mikro dönüşümler ve DLC gibi) sırasıyla sayının% 21 ve% 34’e de ulaşmaktadır.

Umarız ki bu gelişmeler devam eder de yepyeni donanımlarla yepyeni oyunlar oynayabilelim 🙂