blank

4 Milyar Kişi Hala İnternet Kullanamıyor

Dünya’da 2015 sonu itibari ile 3,2 milyar kişi intenete erişebilecek fakat 4 milyar kişinin ise hala intetnet erişimi yok.

Global internet kullanım oranı hızla artmakta bunun için büyük çabalar harcansa da 4 milyar kişi hala offline.

tips-for-troubleshooting-your-internet-connection

İnternet kullanımının 2000 yılında global olarak başlaması ile International Telecommunication Union (ITU) internet kullanma oranlarını tutuyor. 2015 yılı itibari ile 400 milyondan 3,2 milyara yükselmesi beklenen internet kullanımı yüksek gözükse de hala bir çok kişi e-mail, mesaj, sosyal medya, dijital medya kullanamıyor hatta kendileri hakkındaki istatistiklere dahi bakamıyor.

Büyük teknoloji firmaları Google ve Facebook ucuz yada ücretsiz internet erişimi çalışmalarını yerel servis sağlayıcılar ile balon tabanlı internet erişimi sağlamaya çalışıyorlar.

Bugünler de ülkemizde 3G’den 5G’ye mi geçelim 4G’ye mi geçelim tartışmaları devam ederken dünyada hala 3G erişimi olmayan insanlar bulunuyor.

ITU verilerine göre dünya nüfusunun 2000 yılında yüzde %6.5’i internet kullanabilirken 2015 sonu itibarı ile %43 olması bekleniyor. Global cep telefonu kullanımı verileri ise 2015 sonu itibarı ile %47 olması bekleniyor. 3G olan yaşanabilir dünya alanı ise %69 bu oran 2011’de yılında %45 idi. Bir başka deyiş ile 3,4 milyar kişi cep telefonu üzerinden internet kullanabiliyor fakat bunların sadece %29 bu yıl sonu itibarı ile 3G kullanabilecek.

ITU yöneticisi Sanou amaçlarının dünyadaki her bireyi internete bağlamak olduğunu söylüyor.