blank

Artırılmış Gerçeklik Augmented Reality

Sanal gerçeklik ile sürekli karıştırılan fakat daha farklı olan bir teknolojiden bahsediyoruz. Gerçek dünyadaki çevreye bilgisayar tarafından ses, görüntü, grafik şeklinde fiziksel olarak canlandırılması da diyebiliriz.

Sanal gerçeklik ile arasında fark sanal gerçekliğin kendine has ayrı bir dünya yaratıyor olmasıdır. Artırılmış gerçeklik augmented reality ise tamamen var olan dünyanın içine yapılmış olması.

Şimdi ben bu tanımları yapamadım sizde hiç bir şey anlamadınız doğru. Peki boşuna mı yazıyorum tabi ki hayır. Adam Hovath isminde bir ağabey Unreal Engine 4 motoru kullanarak öyle bir örneği canlandırmış ki görünce gözlerinize inanamayacaksınız.

Unreal Engine 4 ile yapılan Matinee Fight sahnelerini artırılmış gerçeklik ile tasarlayan bu adam resmen işin rengini değiştirmiş. Ayrıca yapılan işin kesinlikle bir sahtekarlığı yok. Zaten adamın anlatmaya çalıştığı şey göz yanılgısı yada kurgulanmış önceden ayarlanmış efektler ile saklanmış gizlenmiş şeyler değil. Bakın artırılmış gerçeklik dediğimiz olay bu demeye çalışıyor bu arkadaş.

Artırılmış Gerçeklik Augmented Reality Unreal Engine 4

Peki bu adamın yaptığının oyun motoru ile yapılmış halini görmek istiyorsanız buradan izleyebilirsiniz.