blank

iMessage Güvenlik Açığı mı var?

Yapılan araştırmalara göre iOS kullanıcıları arasında oldukça popüler olan iMessage uygulamasında güvenlik açığının bulunduğu ve uygulamaya derhal uçtan uca şifreleme özelliğinin gelmesi gerektiği söyleniyor.

Özellikle geçtiğimiz dönemlerde neredeyse tüm mesajlaşma uygulamalarına birer birer uçtan uca şifreleme özelliği eklenmişti. Bu sayede mesajlaşan iki insan haricinde kimse yazılanlara erişemeyecek, hack vs. durumların ihtimalini de azaltıyordu. WhatsApp, Facebook Messenger gibi küresel çapta kullanılan uygulamaların başta olmak üzere, tüm mesajlaşma uygulamalarında uçtan uca şifreleme sisteminin olması gerektiği söylenirken, iMessage uygulamasında bulunmadığı söylendi.

ABD merkezli Johns Hopking University araştırmacılarının yaptığı uyarılara göre, iOS kullanıcılarının mesajlaşma konusunda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Yapılan araştırmalarda uygulamanın uçtan uca şifreleme özelliğini barındırmaması, kullanıcılar için bir çok tehlikeye sebebiyet verebilirmiş.

iMessage Güvenlik Açığı

Apple iMessage için uçtan uca şifreleme getirecek mi?

Araştırmacıların yayınladığı raporda altı çizilerek Apple tarafından iMessage uygulamasının güvenlik duvarının acilen geliştirilmesi gerektiği belirtilmiş. Her ne kadar çoğu kullanıcı “benim imessage mesajlarımı millet ne yapsın” görüşünde olsa dahi, iş şirket yetkilileri açısında bakıldığında çok daha ciddi bir durum haline gelebilir.

Basit bir hacker tarafından ulaşılamayacak düzeyde güvenlik duvarına sahip olsa dahi, uçtan uca şifreleme bulunmaması ile birlikte şirketler kapsamında büyük bir problem olabilir. Araştırmacılar, WhatsApp, Facebook Messenger başta olmak üzere çoğu uygulamada kullanılan uçtan uca şifreleme özelliğinin getirildiği taktirde güvenlik duvarının neredeyse aşılamaz niteliğe ulaşacağını belirtiyor.