blank

iPhone 6S Düşük Işıkta S6’nın Gerisinde

Apple iPhone 6s ve 6s Plus ile işlemci ve kamera sensörü dahil pek çok geliştirmelere yer verdi. Yeni arka kamera sensörü artık 8mp değil 12mp.Ön kamera ise 2mp yerine 5mp olarak sunuldu. Dış mekan aydınlık çekimlerde kaçınılmaz olan bulanıklık ve gren iPhone 6’ya göre gözle görülür derecede azalmış. Fakat sonuçlar Samsung Galaxy S6’nın oldukça gerisinde olduğunu gösteriyor. iPhone 6s’in piyasadaki en büyük rakibi S6’nın karşısındaki performansına yakından bakalım.
iphone6s-1

Apple iPhone 6S

s6-1

Samsung Galaxy S6

iphone6-1

Apple iPhone 6

Netlik ve kontras’ta Samsung GalaxyS6 öndeyken renk tonlamasında iPhone 6S daha doğru sonuçlara ulaşıyor.
iPhone 6’ya oranla çok daha net kalan 6S’in görüntü kalitesindeki geliştirmeler buna rağmen S6’nin yakınına yaklaşabilmiş görünmüyor.

6s-flash

Apple iPhone 6s Flaş

s6-flash

Samsung Galaxy S6 Flaş

iphone6-flash

Apple iPhone 6 Flaş

Flaş kullanılan çekimlerde S6 doğru tonlamalar yansıtırken iPhone 6S’in flaşı hem renkleri fazla sıcak hemde görüntüdeki detayları fazla grenli gösteriyor.
Öyleki iPhone 6S ile çekilen fotoğraftaki yazıların okunmayacak derecede kumlu olduğu görünmekte.

Genel Sonuç;

Karşılaştırmaların sonrasında ortaya çıkan tablo iPhone 6S’in kamerasının piyasadaki rakiplerinin gerisinde kaldığını gösteriyor.
Öyleki Sony Xperia Z5’in çığır açan odaklama süresi ve düşük ışık performansı piyasaya çıkışı sonrası iPhone satışlarını etkileyebilir.
Apple ise tanıtım sırasında “Daha fazla pixel daha kötü görüntüye neden olacağı için” tabiri iPhone 7’de de 12mp bir kamera ile karşılaşacağımızın habercisi gibi.
Kamera odaklı telefon arayan kullanıcıların Apple’dan memnun kalabilmesi için bir hayli beklemesi gerekebilir.