Klavyeler artık Türkçe Olacak

Türk Standartları Enstitüsü Teknik Kurulu?nda kabul edilen yeni ?F Klavye Standardı?, artık klavyelerde bulunan tuş isimlerinin Türkçe olmasını sağlayacak.

F klavye standartı ilk kez 1975 yılında hazırlanmıştır ve o zamandan sonra ilk kez güncelleniyor. Bu konuyla ilgili çok sayıda istek aldığını söyleye İşık :  “Bu talepler doğrultusunda da bir revizyon kararı alındı. Bu kapsamda bir teknik komite kurularak, standart taslağı oluşturuldu. İlgili paydaşların da görüşleri alınarak, taslak son haline getirildi ve dünkü teknik kurul toplantısında Türk standardı olarak kabul edildi. Buna göre, söz konusu klavyedeki tüm tuş isimlendirmeleri artık Türkçe olacak. Örnek vermek gerekirse, F klavyelerde bundan sonra ‘delete‘ yerine ‘sil‘, ‘enter‘ yerine ‘giriş‘, ‘print screen‘ yerine ‘ekranı kopyala‘ tuşları yer alacak? dedi.

Bakan Işık, yapılacak bu revizyonun özellikle yeni nesil gençlerimiz için  Tükçe’nin doğru ve yerinde kullanımı için faydalı olacağını belirtti.

Bu uygulama yalnız  ?F Tipi? klavyeler için geçerli olacak, yani ?Q Tipi? klavyelerde herhangi bir değişiklik olmayacak.