blank

Plüton’dan İlk Görüntüler Geldi !

Plüton gezegeninin yanına şu ana kadarki en yakın uçuşunu gerçekleştiren NASA’nın uzay aracı New Horizons’tan ilk görüntü geldi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin resmi İnstagram hesabından yayımladığı fotoğraf, dokuz yıldır uzayda hiç durmadan yolculuk eden uzay aracından geldi. New Horizons, Plüton’a en yakın uçuşu Türkiye saatiyle 14:49’da gerçekleştirdi.

CJ4Suc4WwAAvW5P

Fotoğraf’taki en ilginç olan da Plüton’un üzerinde bir kalp görüntüsünün bulunması.
Büyük bir mutluluk ve heyecanla uzay aracının görevini tamamlamasını bekleyen NASA ekibi
‘görkemli Plüton’dan önizleme’ başlıklı paylaştığı fotoğrafın altına şu notu da yazmayı ihmal etmedi: “Cüce gezegen, 9 yıldır 3 milyar mil yol giden New Horizons uzay aracımız sayesinde dünyaya bir aşk notu gönderdi. Bu görüntü, bugün yapılacak en yakın uçuştan önce son ve en detaylı görüntü.”
NASA’nın Twitter sayfasında, gezegenin üzerinde beliren kalp şekli kullanılarak, “Plüton’u seviyorum” yazısı paylaşıldı.
New Horizons, güneş sistemindeki yolculuğuna 19 Ocak 2006’da Florida’daki Cape Canaveral uzay üssünden saatte 58 bin 536 kilometre hızla ilerleyerek başlamıştı.

30416035

Mars ve Jüpiter’i geçen New Horizons Plüton’a yaklaşık 12 bin kilometre yaklaştı. Dokuz yıllık misyonun sonuna gelen New Horizons 1930 yılındaki keşfinden bu yana gizemini koruyan Plüton ile ilgili bugüne kadarki en detaylı görüntülerini geçti.

Plüton’un daha önceki görüntülerini Hubble Uzay Teleskobu çekmişti.