blank

Torrent Siteleri Windows 10 Kullananları Yasaklıyor

Herkes internete gezinirken The Pirate Bay sitesine girebilir ve bir kaç torrent dosyası indirip popüler dijital ürünleri bilgisayarına indirebilir, ama burada bir kalite kontrol mekanizması veya bir gizlilik yoktur. İşte bu yüzden etrafta bir çok özel torrent siteleri bulunmakta. Bu özel torrent sitelerin bir çoğu Microsoft’un yeni “son kullanıcı sözleşmesi” yüzünden Windows 10 kullanan üyelerini sitelerden banlamaya başladı. Özel torrent sitelerinin sıkı kuralları olması şaşırtıcı bir şey değil. Bir siteye üye olmak bazen haftaları hatta ayları bulabiliyor. Bir çok site davetiye sistemiyle çalışmakta. Ama bir işletim sisteminin kullanımı yüzünden kullanıcıların yasaklanması ilk defa oluyor.

Microsoft Windows 10’un son kullanıcı sözleşmesinde programların versiyonlarını otomatik olarak kontrol edebileceklerini ve program güncellemelerini veya konfigürasyon değişikliklerini indirip kurabileceklerini belirtiyor. Bu kontrolü de korsan oyunlardan ve yetkisiz donanımlardan korumak için yapıldığı belirtiliyor. Böylelikle Microsoft, Windows 10 üzerinde bu tip yazılım ve donanımları saptayıp işletim sistemi üzerinde kullanılmamasını sağlayacak.

Bu gerçekten korkutucu, Microsoft’un hangi donanım veya yazılımlara onay verip hangilerine onay vermeyeceği açıkca belirtilmemiş. Daha bir çok özel torrent sitesinin Windows 10’u yasaklamaya devam edeceğini düşünürsek bunu fazla reaksiyon gösteriliyor şeklinde algılayabilirsiniz. Ama popüler torrent grubu iTS, Microsoft’un kullanıcıların hard disklerinde bulunan bilgilerin ve dosyaların detaylarını kendi sunucularına yolladığını ve bunu anti korsan grubu MarkMonitor ile paylaştığını iddia ediyor. Şu ana kadar Microsoft’un dosyalarınızı tarayıp popüler crack gruplarının dosyalarını aradığına dair bir kanıt yok.