blank

WhatsApp’ta Büyük Güvenlik Açığı

WhatsApp en popüler anlık mesajlaşma yazılımlarından bir tanesi. Reddit üzerinde ?ilovealaska? adlı kullanıcı WhatsApp uygulamasındaki güvenlik seçeneğinin nasıl suiistimal edilebileceğini gözler önüne serdi.

WhatsApp uygulamasında bulunan ?son görülme? gizlilik seçeneği ?WhatsSpy Public? adlı uygulama tarafından suiistimal edilebiliyor. Program istediğiniz kişinin WhatsApp üzerindeki bütün hareketlerini izlemenizi sağlıyor. Yani numarasını bildiğiniz bir kişi hakkında bir çok bilgiye bu uygulama sayesinde sahip olabiliyorsunuz. Takip etmek istediğiniz kişinin profil fotoğrafının ne olduğunu veya ne zaman değiştirdiğinden tutun da çevrimiçin olup olmadığına hatta güvenlik seçeneklerine kadar öğrenebiliyorsunuz.

WhatsSpy Public Programı
WhatsSpy Public Programı

Programın yazarı Maikel Zweerink bu projeyi WhatsApp programının güvenlik seçeneklerinin nasıl kırılabilir ve berbat olduğunu göstermek için başlattığını söylüyor. Bir çok forumda ve site de Whatsapp kullanıcıları bu açığı kapatacak resmi bir yama çıkana kadar anlık mesajlaşma programını kullanmamasını şeklinde uyarılıyorlar. WhatsApp geliştiricileri mutlaka güvenlik, şifreleme veya şifre güvenliği konusunda çalışmalar yapıyorlardır ama görünen o ki programdan ciddi bir sızıntı var. Bu konuda şu ana kadar WhatsApp geliştiricileri sessiz kalıyor. Bakalım bu konuda bir yama çıkacak mı?