blank

Razer DeathStalker Chroma İncelemesi

Razer, özellikle bu son dönemlerde Türkiye pazarına büyük ölçüde önem vermeye başladı. Hem basın yönünden, hem de kullanıcıya destek ve teşvik etme açısından harika çalışmalar yaptı. Daha yeni üretilse de, Türkçe destekli klavyelerden tutunda, Türkçe açıklamalı kitapçığa kadar Türkiye’ye yönelik bir çok yenilik gerçekleştirildi. Şimdi sizlere, tarafımıza gönderilen Razer DeathStalker serisinin Chroma versiyonunu inceleyeceğiz.

Razer tarafından üretilen oyuncu klavyesi “Razer DeathStalker Chroma” elimize yaklaşık bir ay kadar önce ulaşmıştı. Bizde klavyeyi didik didik inceledik, sonuçlarını kaydettik ve sizlere sunmaya hazır hale getirdik.

DeathStalker Chroma, ultimate dışında diğer serilerine nazaran daha iyi ve daha çok özelliğe sahip. Ultimate sürümü ile de aralarında tasarım, Inter-device sync (Intel Aygıt Eşitleme) ve Switchblade UI’nin (Multi-touch LCD Panel) dışında pek bir fark yok. Eh, fiyatı’da unutmamak gerekiyor. Fiyat hakkında ki detaylı bilgiyi yazımızın son kısımlarında bulabilirsiniz. Ayrıca, bu incelemede siz oyuncu ve tüketicilerin istediği türden bilgiler vermeye çalışacağım.

 

Razer-DeathStalker-Chroma-İncelemesi-8

Kutu Tasarımı ve İçeriği

Ürün elime ilk ulaştığında bir hayli heyecanlandım. Ürünü tam anlamıyla tanıtan harika bir kutu tasarımının yanında, içerisinde 2 Adet orta boylu Razer logolu sticker çıktı ve hemen kasama, ardından monitörümün alt boşluk kısmına yapıştırdım. Onun dışında içerisinde garanti belgesi, tanıtım kitapçığı ve tabii ki de klavyenin kendisi vardı. Üstelik, klavyesinin bilek kısmı jelatin ile kaplanarak her hangi bir çizik almasının önüne geçilmiş.

Tasarımı nasıl, ayrıca dayanıklı bir klavye mi ?

Razer DeathStalker Chroma, tasarım bakımından gayet güzel ve sade bir görünüşe sahip. Özellikle de sık sık laptop kullanan kullanıcılar için bir hayli iyi gelecek, çünkü klavye bildiğimiz laptop klavyesinin rahatlığına sahip, hatta daha iyisi. Mekanik klavye kullanıcıları için ise alışmak biraz zaman alsa da, zamanla rahatlığına alıştıkları an, mekanik klavyeyi unutabilirler. Ayrıca klavyenin bileklik kısmı, farklı ve dokunduğunuz an farkı anlayabileceğiniz bir özelliğe sahip. Ancak sabit kalması ve ayarlanmaması kişinin üzerinde olumsuz bir etki bıraksa da, kullanmanıza bir engel tanımıyor.

Klavyenin dayanıklık konusuna gelecek olursak, klavye baktığınız zaman bile ne kadar dayanıklı olduğunu anlayabilirsiniz. Kullanılan malzemenin içeriğini net olarak bilmesek’de Razer markasına güvenmekte fayda var. Zira Razer gibi kaliteli markalar olduğu kadar, yan sanayi ve kalitesiz işçilikle üretim yapan markalarda mevcut.

Tuşlar

Klavyenin tuşları gayet sağlam, oldukça sessiz ve rahat. Harflerin silinmesi ise öyle kolay gözükmüyor. Çünkü tuşların içine işlenmiş durumdalar. Klavyenin ışıklarını açınca da harika bir görsel şölen yaşatmıyor değil.

Her klavyede olduğu gibi, DeathStalker Chroma’da da klavye yüksekliğini artıra bildiğiniz ve kaymasını önleye bileceğiniz altlıklar mevcut. Bu altlıklar gayet sağlam, hiç kırılacakmış gibi durmuyorlar ve zorlamadan açılmaktadırlar.

Razer DeathStalker Chroma İncelemesi 4

Neden Chroma diyorlar ?

DeathStalker’ın toplamda dört sürümü mevcut. Chroma, Ultimate, Standart ve Essential. Her birinde belli fiyat aralıklarıyla eksik ya da fazla farklı özellikler bulunmakta ki yaklaşık ekstradan 3 Özellikle serinin en pahalı ürünü Ultimate oluyor. Öncesinde ise Chroma geliyor.

Chroma denmesinin sebebi ise yaklaşık 16 Milyon farklı renk kapasitesine sahip olması. Yani klavye tuşlarının ışıklarını istediğiniz renk yapabiliyorsunuz. Eh, buna uygun nefes alma, renk şöleni gibi farklı farklı profilleri mevcut ki bunun yanında klavyenin toplamda 3 Bölmesini, 3 Farklı renk yapabiliyorsunuz. Tabii sadece Milyonlarca ışık özelliği değil. Tam 9 Farklı özelliği bünyesinde barındırmakta.

Razer-DeathStalker-Chroma-İncelemesi-1

Yazılım

Razer Synapse adındaki yazılım sayesinde klavyeyi tam anlamıyla kontrol edebilirsiniz. Basit arayüzü sayesinde kaybolmadan ve ayarları karıştırmadan rahatlıkla kullanabileceğiniz bu yazılım size çok kolaylık sağlayacaktır.

Oyunculara Uygun mu ?

Tasarımı ve ışıkları ile dikkatleri üzerine çeken Chroma, oyunculara tam anlamıyla uygun olmasa da, klavyedeki özellikler bu durumun önüne geçiyor. Oyunlara özel “G” modu ve makro sistemi ayrıca da Anti Ghosting özelliği sayesinde tüm tuşları ayrı ayrı tanımlayabiliyor. Yani aynı anda on tuşa bassanız dahi çakışmalar meydana gelmiyor.

Kısaca, mekanik olmasa da oyuncuların işine yarayacak bir klavye.

Seveceğiniz ve İlgi Çekici Özellikler

  • Bir önceki başlıkta söylediğimiz Anti Ghosting özelliği (Aynı anda 10 Tuşa bassanız bile hepsini sırasıyla algılıyor)
  • Göz yormayan ve neredeyse sınırsız renk kapasiteli tuş aydınlatması
  • Farklı profillerde aydınlatma şekli.
  • Etkin Razer Synapse yazılımı
  • 1000Hz Ultrapolling (Anında tepki)
  • TAMAMEN Özelleştirilebilir tuşlar ve makro kaydı
  • Oyunlara özel “G” modu (Oyun içinde Windows tuşu iptal ediliyor)
  • Rahat bileklik alanı

FİYAT VE PUANLAMA

130 Dolar değerindeki Razer DeathStalker Chroma’nın Türkiye fiyatı 400 ile 500 Türk Lirası arasında değişmekte.

Evet, bir incelemenin daha sonuna geldik. Klavye hakkında sorun ve görüşlerinizi yorum kısmına yazarak tarafımıza bildirebilirsiniz.  Klavye hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

[review]