blank

En Ucuz ve Performanslı Oyun Bilgisayarı Toplama Rehberi

En Ucuz ve Performanslı Oyun Bilgisayarı Toplama Rehberi

Merhaba sevgili Turkish Player takipçileri, bugün sizlerle birlikte en uygun bütçeyle sağlam bir oyun sistemini nasıl toparlayabilirsiniz bunu göreceğiz.

Bildiğiniz gibi doların yükselmesi, vergiler, yeni nesil oyunların hızlı gelişimi derken PC kullanıcıların pek çoğu sahip oldukları sistemlere ciddi paralar yatırmaya başladı. Elbette herkes sistemine iki tane Titan ekran kartı koyup, binlerce liralık işlemciler kullanamıyor. Peki bu durumda ne yapabiliriz?

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki artık günümüzde 2.000 TL?nin altında piyasadaki oyunları ortalama ve yüksek seviyelerde rahatça oynayabileceğiniz bir sistem söz konusu değil. Bu hazırlamış olduğumuz listede de size 2.000 TL civarında bir sistem sunacağım, ayrıca bu listenin içerisinde sadece kasanın olduğunu monitör, klavye ve mouse gibi parçaların fiyatlarını bunun üzerine eklemeniz gerektiğini de hatırlatmak isterim. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan size oldukça yeterli performansı sunacak olan sistemimize bir göz atalım.

Not: Listeye eklemiş olduğumuz parçaların tamamı Vatan Bilgisayar üzerinden hesaplanmıştır ve bu nedenle fiyatlar başka mağazalarda belirli seviyelerde değişiklik gösterebilir. Ayrıca yine fiyatlar farklı tarihlerde kendi içerisinde de değişiklik gösterebilir.

Not 2: Görsellere tıklayarak parçaların Vatan Bilgisayar üzerindeki adreslerine ulaşabilirsiniz.

Kasa

Hazırlayacağımız sistemin öncelikle elbette düzgün bir kasanın içerisinde bulunması gerekiyor. Kasa genellikle göz ardı edilen ve basit görülen bir konu olabilir ama kasanın yapısı, içerisinde bulunan fan sayısı, gözenekleri vs. oldukça önemli bir konudur. Aksi taktirde parçalarınız beklediğinizden ya da olması gerekenden çok daha fazla bir ısıyla çalışacaktır.

Bunun için de biz sizlere aşağıda göreceğiniz kasayı önermekteyiz. Kasanın gerek görüntüsü, gerek yapısı ve gerekse fiyatı kesinlikle piyasada bulabileceklerinizin içerisinde en uygunu olacaktır.

v2-75893-2_medium


Güç Kaynağı

Aynı kasada olduğu gibi güç kaynağı konusunda da yine Everest markasını tercih ediyoruz ve burada 600W gücüne sahip bir kaynak seçiyoruz. Kasada bulunan diğer bileşenleri düşündüğümüz zaman 600W sizlere rahatlıkla yetecektir ve yine fiyat performans konusuna bakacak olursak, Everest güzel bir seçim olacaktır.

v2-82177_medium


Anakart

Anakart yine özellikle bilinçsiz kullanıcılar tarafından sıkça dikkate alınmayan fakat bir o kadar da önemlidir. Sisteminizde kullanabileceğiniz ram miktarını, bunların hızını, işlemci türünü, kaç ekran kartı desteği olacağını ve tüm bu parçaların nasıl bir performans vereceğini aslına bakarsak anakart belirlemektedir.

İşte tüm bunlardan dolayı kaliteli bir anakart seçmek her zaman için önemlidir fakat bizim seçtiğimiz anakart, fiyatından dolayı giriş seviyesi sayılabilecek bir karttır. İki ekrankartı desteği, yüksek ram hızlarına destek vs. gibi şeyler bu kartta bulunmamaktadır çünkü tahmin edebileceğiniz gibi bunların hepsi fiyatı giderek yükselten maddelerdir.

v2-78254_medium


İşlemci

Geldik bir sistemin en önemli noktasına? işlemci!

Şimdi elbette ki gerek oyun, gerek program ve gereke genel sistem performansı bakımından inceleyecek olursak Intel her zaman için en doğru seçim olacaktır fakat olabildiğince düşük fiyatlarda ve performanslı bir sistem toplamaya çalıştığımız düşünürsek, bizim seçimimiz AMD?den yana olacaktır.

İşlemcinin gerek oyunlardaki performansı, gerek hız değerleri ve gerekse ileride overclock yapmayı düşündüğünüz zaman size sunabileceği avantajlardan dolayı bu şekilde belirlemiş bulunuyoruz.

v2-75939_medium


Ekran Kartı

Şimdi, bu konuda öncelikle biraz konuşmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Biz sizlere yine burada da en uygun fiyatla, en yüksek performansı alabileceğiniz ve piyasada bulunan tüm oyunları açabilecek türden bir kart seçmiş bulunuyoruz. Lakin madalyonun ötesi yüzünde de çok ama çok önemli bir gerçek var. R7 370 henüz yeni çıkmış olam 300 serisinden ortalama seviyelerde bir ekran kartı ve fiyatı da 500 TL civarında bulunuyor. Çok ama çok kısa bir süre önce ise AMD bildiğiniz gibi RX 480 isimli ekran kartını duyurdu, bu kartın özelliği ise 200 $ fiyat etiketiyle birlikte R9 390 ve R9 390X gibi kartların arasında ve hatta bazı durumlarda R9 390X?den daha yüksek performanslarla çalışacak olması.

Yani durumu genel olarak değerlendirdiğimiz zaman, her ne kadar kasanın fiyatını biraz daha yükseltebilecek olsa da 600 – 700 TL civarı bir ücret vererek RX 480?e sahip olmanız size inanılmaz bir performans farkı sunacaktır! Henüz kartın ne zaman piyasaya sürüleceği belli olmasa da maksimum bir ay civarından bir süre beklemeniz gerekecektir diye tahmin ediyoruz. Bu nedenle bekleyin!

v2-82401_medium


Bellek

Bellek konusunda aslında çok fazla bir şey söylemye gerek yok. Elbette ki piyasada bulunan bellekler markalarına, hızlarına vs. göre çeşitli farklılıklar gösteriyor olsa da biz listemize iki adet 4GB değerinde GSKILL bellek ekledik ve aynı zamanda bu fiyata göre performans olarak da bu bellekler sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

v2-51566-1_medium


Sabit Disk

Şimdi, öncelikle fiyat/performans gibi konular ön tarafta tutularak bu listeyi hazırladığımızı düşünürsek, SSD kullanımı gibi bir durum elbette ki söz konusu olmayacaktır. Zaten böyle bir düşünceniz olsa da size mutlaka bir sabit disk de gerekecek?

İşte bu konuda yine piyasada bulunan markalar ve performanslar göz önüne alındığı zaman, yapmış olduğumuz seçim gerek 1TB oluşu, gerekse sahip olduğu performans ile mükemmel bir seçim olacaktır.

v2-62381-1_medium

Evet, tüm parçalara bir bütün halinde baktığımız zaman elde ettiğimiz fiyat 1.916 TL oluyor. Dediğim gibi, ödeyeceğiniz bu ücret ile piyasada bulunan ve yakın zamanda gelecek olan tüm oyunları orta ve yüksek ayarlarda rahatlıkla performanslı bir şekilde oynayabileceksiniz. Ayrıca ekran kartı konusunu da tekrardan hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum, sadece bekleyin!

Bir sonraki rehberde görüşene kadar, hepinize bol oyunlu günler dilerim.