blank

Rolls-Royce Dünyanın En Hızlı Tamamen Elektrikli Uçağını Yarattı!

Rolls-Royce’un “İnovasyon Ruhu”nun dünyanın en hızlı tamamen elektrikli uçağı olduğuna dair kanıta mı ihtiyacınız var? Üç yeni dünya rekoru sahibi olmak yeterli mi? İngiliz şirketin yaptığı da tam olarak buydu ve 16 Kasım 2021’de elektrikli uçaklarının saatte 55.9 kilometrelik azami hıza ulaştığını gösteren verileri Federation Aeronautique Internationale’e gönderdi. Uçak ayrıca 3000 Metre’ye en hızlı tırmanma rekorunu da kırdı(202 saniye) ve ayrıca 15 kilometre menzille saatte 532 kilometrelik rekor bir hızı koruyor. Dahası, bu koşular sırasında Spirit of Innovation saatte 623 kilometrelik bir azami hıza ulaştı.

Rolls-Royce CEO’su Warren East, “Tamamen elektrikli dünya hız rekoru için iddiayı sürdürmek, ACCEL ekibi ve Rolls-Royce için harika bir başarı” dedi. East, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu program için geliştirilen gelişmiş pil ve tahrik teknolojisi, Advance Air Mobility pazarı için heyecan verici uygulamalara sahip. Dünyanın COP26’da eylem ihtiyacına odaklanmasının ardından, bu, ‘jet zero’yu gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olacak ve toplumun hava, kara ve deniz yoluyla ulaşımı karbondan arındırmak için ihtiyaç duyduğu teknolojik atılımları sağlama hedeflerimizi destekleyen bir başka dönüm noktasıdır.”

Rolls-Royce’un Accelerating the Electrification of Flight (ACCEL) programının bir parçası olan Spirit of Innovation, gücünü yoğun bir itici pil paketinden alan 400kW’lık bir elektrikli güç aktarma organı üzerinde çalışıyor. Tüm bunların arkasındaki amaç, Rolls-Royce’un eVTOL’ler ve banliyö uçakları için piyasaya sunmayı umduğu teknolojiyi test etmektir. Elde edilen hızlar göz önüne alındığında, bu çabada çok ilerleme kaydedildiği açıktır. Bunun oldukça heyecan verici bir başarı olduğu da açık, test pilotu Phill O’Dell’in cevabı da aşağıda;

“Bu inanılmaz hızlarda İnovasyon Ruhunu uçurmak ve tamamen elektrikli uçuş için dünya rekorunu kırdığımıza inanmak çok önemli bir fırsat. Bu, kariyerimin en önemli noktası ve tüm ekip için inanılmaz bir başarı. Havacılığın geleceğini sunmaya çalışırken Rolls-Royce’un hikayesinin bir başka öncü bölümünde ön saflarda yer alma fırsatı, hayallerimin gerçekleşmesini sağlıyor.”

Geçtiğimiz birkaç gün içersinde Rolls-Royce bu üretilen elektirikli uçağının yakın zamanda seri üretim ve geliştirme projelerine başlayacakları açıklandı.

Gelecek Güncellemeler ve Güncel Haberleri edinmek için Websitemizi takip etmeyi ve Discord kanalımıza katılmayı unutmayın.