blank

Ocak 2021’de Yazılımcısından Elden Ring

Geoff Keighley ve Summer Games Fest, malları getirdi ve nihayet merakla beklenen From Software projesi Elden Ring’in çıkış tarihini açıkladı. 21 Ocak 2022’de PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S ve PC’ye geliyor.

Kısa ama çok beğenilen oynanış, Dark Souls serisinde görülenlere çok benzeyen bir dünyayı gözler önüne serdi. Elden Ring, From Software’in sürükleyici, gotik manzaraları, stüdyoyu günümüzün aksiyon rol yapma türündeki diğer her şeyden ayıran derin, gizemli bir irfanla birleştirme mirasına devam edecek gibi görünüyor.

Elden Ring ifşasında gerçekte ne olduğuna gelince, şey… Çok fazlaydı. Kısa videoda harabeler, ejderhalar ve devlerle ve diğer devasa yaratıklarla bariz patron savaşları bolca yer alıyor. Ayrıca oyunun Dark Souls benzeri çok oyunculu oyunu içerebileceğine ve oyuncuların ilerlemeye yardımcı olmak veya ilerlemeyi engellemek için birbirlerinin dünyalarına girip çıktığına dair ipuçları vardı. Kısacası, uzun zamandır From Software hayranları bugün iyi yemek yiyor.

Yayıncı tarafından sağlanan ayrıntılara göre, Elden Ring dünyası, Miyazaki ve Martin arasındaki ortak çabaların bir ürünü olan Aradaki Topraklar olarak biliniyor. Oyun, doğal hava durumu ve günün saati ilerlemesinin yanı sıra, dünyadan zindanlara ve benzeri diğer meskenlere kesintisiz geçişler sunar. PlayStation 4’teki Elden Ring satın alımları, PlayStation 5’e ücretsiz yükseltme ile birlikte gelir ve Akıllı Teslimat, Xbox One ile Xbox Series X/S arasında desteklenir.

Elden Ring ilk olarak E3 2019’da yaygın From Software tarzında bombastik, gizemli bir teaser ile ortaya çıktı. Açık dünya oyunu hakkında çok az şey paylaşıldı, ancak stüdyo, ünlü Dark Souls yönetmeni Hidetaka Miyazaki’nin, bu kez ortaya çıkan A Song of Ice and Fire fantezi serisinin yazarı George RR Martin ile işbirliği içinde yine dikkat çekeceğini belirtti. (nihayetinde hayal kırıklığı yaratan) TV sansasyonu Game of Thrones. O zamandan beri hem From Software hem de yayıncı Bandai Namco yaklaşmakta olan oyun hakkında çok az şey söyledi ve hayran kitlesini meseleleri kendi ellerine almaya sevk etti. Bu, büyük miktarda sahte Elden Ring bilgisinin yanı sıra Elden Ring “haberlerini” paylaşmaya adanmış tüm bir YouTube kanalının yaratılmasıyla sonuçlandı; bu, geliştiricilerin bu konudaki radyo sessizliğini aynı derecede yetersiz videolarla şaka yollu bir şekilde yansıttı. O kadar kötüye gitti ki, bazı hayranlar, Demon’s Souls’un PlayStation 5 versiyonundaki rastgele seslerin, Sony’nin Kotaku’ya ses efektlerinin sadece aksaklıklar olduğunu söyleyene kadar yeni oyuna bağlı olduğuna inandılar.

Bununla birlikte, bugünden önce bazı Elden Ring oyunlarının özeliydik. Mart ayında, dahili bir Bandai Namco sunumunun kısa pasajları çevrimiçi olarak sızdırıldı ve oyunun birkaç ortamını ve düşmanlarını sergiledi. Videolar kabaydı, kalitesizdi ve görünüşe göre erken bir yapımdandı, ancak bağlamdan çıkarılmış olsalar bile, oyun için heyecanı yeniden canlandırmak için yeterliydiler. Bu vinyetlerin çoğu, bugünün oynanış tanıtımına dahil edildi, ancak neyse ki bu sefer çok daha iyi görünüyorlardı. Bununla birlikte, Elden Ring hala bilinmeyen bir miktardır. From Software soyağacı açıkça ortadayken, stüdyonun sessizliği (hemen hemen her şeyi mahveden covid-19 pandemisi karşısında bile) kesinlikle endişe verici. Miyazaki henüz beni hayal kırıklığına uğratmadı; Umalım ki bugünkü açıklama Elden Ring kuraklığının sonu anlamına gelir.