blank

Activision Candy Crush Yapımcısını Satın Aldı

Video oyun sektörünün gitgide değeri arttırdığı günümüzde Activision, Facebook’un en çok oynanılan oyunlarından olan Candy Crush’ın yapımcısı King’i tam 5.9 milyar dolara satın aldı.

En büyük oyuncu tabanına sahip olan Candy Crush dışında birçok mobil oyuna daha sahip olan İrlanda kökenli King’in satım işlemleri yine İrlanda’da gerçekleşti. Activision ile King’in satış anlaşması bahar 2016’ya kadar resmiyet kazanmayacak.

Bazılarına göre Activision ile King’in anlaşması biraz karışık gelebilir, özellikle bu kadar para verilmesinin ardından fakat Activision’ın bu kadar para harcamasında bir bildiği var gibi gözüküyor. Sadece Candy Crush’ın 2014’teki geliri 1.33 milyar dolar olduğunu düşünürsek bu anlaşma o kadarda anlamsız gelmiyor. Ayrıca Bubble Witch ve Farm Heroes’a da sahip olan King, Activision’a sahip olduğu tüm gündelik oyuncu kitlesine de ulaşabilmesine olanak verecek.

Daha önceki yıllarda bilgisayar platformunun en büyük firmalarından Blizzard ile birleşen Activision, King’i satın alması ile birlikte büymeye deva ediyor ve artık nerede duracağını kimse bilmiyor.