blank

Artık Korsan Oyunlar Daha Çoğalacak

Artık Korsan Oyunlar Daha Çoğalacak

Geçmişten bugüne bir çok oyun korsana yenik düşüyor ve platformlar için korsan olarak yerini alıyordu. İşte bu sebepten dolayı geliştirilen Denuvo (DRM) sistemi dün gece itibari ile kırıldı. Denuvo (DRM) ile korunan yapımlarda korsan oyun paylaşan sitelerde yerini almaya başladı.

Korsan yazılımları engellemek amacı ile geliştirilmiş olan Denuvo (DRM) daha önce de kırılmıştı fakat tekrar kodlanan sistem, yeni oyunlarda kullanılıyor ve kırılamıyordu. Daha önceki sürümü 3DM kırmayı başarmış, FIFA 15, Dragon Age Inquisition, Battlefield: Hardline gibi Denuvo koruma sistemi kullanan oyunlar korsan oyun sitelerinde yerini almıştı. Eski sürümünün kırılmasının ardından yeni bir sistem için geliştirilmelere başlanmış ve yeni bir Denuvo (DRM) sistemi oluşturulmuştu. MGSV: The Phantom Pain, Just Cause 3 gibi yapımlar yeni Denuvo sistemi ile korunduğundan kırılamamıştı.

Artık Korsan Oyunlar Daha Çoğalacak

Artık Korsan Oyunlar Daha Çoğalacak

Artık Korsan Oyunlar Daha Çoğalacak

Dün gece ise yeni Denuvo sistemiyle korunan Rise of the Tomb Raider’ın kırılmış olduğu haberi korsan içerikleri barındıran sitelerde paylaşılıyordu. Hemen ardından da yapım korsana yenik düşerek oyunculara sunuldu. Rise of the Tomb Raider’ın ardından Doom, Inside, Homefront: Revolution, Just Cause 3 gibi yapımlarda korsana yenik düşerek korsan oyun sitelerinde yerlerini aldılar. Eğer hatırlar iseniz daha öncelerde Denuvo’nun çalışanlarından olan Thomas Goebl, ortada gerçek bir kanıt olmadığı sürece bu kırılma haberlerinin yalandan başka bir şey olmadığını belirtmişti.

Bu seferki kırılma işlemi ise diğerlerine göre biraz daha farklı. Yeni gerçekleştirilen kırılma işlemi Steam’in Aile Paylaşımı özelliğini kapsıyor. Yeni korsana yenik düşen yapımları deneyen oyunculara göre, bu seferki kırılma işlemi korsan bir ürün olarak değilde sıfır bir Steam hesabında aile paylaşımı ile gösterilip oyunu online olarak bile oynayabilme özelliğine sahip olunabiliyor. Yani bu sebepten dolayı bu kırılma işleminin önüne geçecek olanın sadece Denuvo değil Steam ortak işbirliği olması gerekiyor. Bakalım gerekli adımlar atılacak mı? Artık Korsan Oyunlar Daha Çoğalacak mı yoksa başka bir çözümü bulup hastalığın vebelı tarafı artık engellenebilecek mi ? Hep birlikte göreceğiz.

Artık Korsan Oyunlar Daha Çoğalacak

Ne bekliyorduk neler oluyor. Sevgili takipçilerimiz korsan dünyası oyun dünyasının resmen baltalıyor. Sadece oyunlar değil tabi ki tüm sektörler için geçerli ancak şuan için ilgi alanımız oyun olduğu için bunları söylüyoruz. Oyun dünyasının korsana yenik düşmesi demek artık iyi bir yapımın ortaya çok zor çıkacağı demek. Evet şuan içi endişelenecek belki çok büyük şeyler yok ancak şu yaşananlar bile “Olmaz olmaz demeyin olur” cümlesini bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Artık Korsan Oyunlar Daha Çoğalacak çünkü Denuvo böyle bir hatayı yaşadıysa elbet bunun bir çözümü olacak ancak bu süre zarfında çok fazla oyun korsana yenik düşecek.