blank

DayZ Yapımcıları ve Dean Hall DayZ Hakkında Konuştular

DayZ Yapımcıları ve Dean Hall DayZ Hakkında Konuştular

Öncelikle DayZ oyununun Bohema Interactive firmasına uzun süre önce satıldığını tekrardan hatırlatalım. Dean Hall üstesinden gelemeyince bu firmaya oyununu sattığını kendisi açıklamıştı. Bunun sebebinin ise oyunu çok daha az kişilik yani neredeyse 20-30 kişilik bir oyun olarak planladığını anca daha sonrasında olanlar karşısında elinden geleni yaptığını ve üstesinden gelemeyeceğini anlatınca iyi bir firmaya oyunu sattığını söylemişti.

E3 2015 PC Gaming Show konferansında hem Bohemia hemde Dean Hall sahne aldılar. Aynı anda sahne almamış olsalar bile konuları aynıydı. Bohemia ekibinden sahne alan Brian Hicks DayZ için yeni araçlar ekleyecek olan güncellemelerin yakında sunulacağını belirtti, DayZ’ye gelecek tek kişilik oyun modundan söz etti. Herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymadan oynanabilecek olan yeni DayZ modunda normal oyunun bütün içeriklerinin de yer alacağını söyledi. Multiplayer oynamak istemeyen oyuncular için bir tercih olacağından bahsetti. Singleplayer bölümüne birde mod desteğinin olacağından bahsetti.

Hiç lafı uzatmadan eleştirilerimi dile getirmek istiyorum. Multiplayer olarak sevilerek oynanan bir oyunda güncellemeleri aylar sonra getiriyorsun ve getirdiğin güncellemeler gözle görülür değişiklikler bile değil. Milyonlarca oyuncunun satın almış olduğu bir oyunda bunu yapamazken birde o esnada Singleplayer geliştirmek ile uğraşıyorsun. Açıklanan ve söz verilen bir çok güncellemeyi 2 yıldır tam anlamıyla getirememişken, açıkladığın bu özelliklerin oyuna nasıl bir katkısı var ? Böyle sonu gelmez bir yola sokulan ve milyonlarca oyuncunun sevdiği bir oyuna getirebileceğin hiç bir yeniliği açıklayamamış iken, bu demek oluyor ki sen oyunu en fazla bu hali ile bırakabilirsin. Arma serisine sahip bir yapımcı olarak oyun eline geçtiğin günden bu yana oyun üzerinde çok büyük değişiklikler yapmadın, eklemeler ile devam ediyorsun. Oyunu çıkmaza sokmuş durumdasın Bohemia DayZ elinde patladı, haberin olsun. Bunca oyuncu da boşu boşuna bekliyor olacak.

Gelelim Dean Hall kardeşimize, kendisi Arma 2 oyununa DayZ modu yaparak oyunu Standalone seviyeye kadar taşımaya çalışan bir oyun tasarımcısı. E3 2015 konferansında çıktı ve yeni bir oyunu olduğunu söyledi, ismi ise ION. Oyunun haberine buradan ulaşabilirsiniz. Kendi oyun stüdyosunu kurmuştu zaten kendi ekibi ile yeni bir oyun geliştirdiğini fuarda açıkladı. Yeni projesi ION hakkında şunları söyledi, Diablo tarzı üstten bakış açısı ile oynanacak bir oyun olacağını, uzay temasının olacağını ancak böyle bir oyunun hiç olmadığını ve öncüllük edecek bir yapım olacağını, ION’un Star Citizen, Elite ve EVE tarzında bir oyun olmayacağını, bu oyunda birde detaylı bir organ simülasyonunun bulunduğunu ekledi. Hemen arkasına da DayZ ile ilgili sorular gelmeye başladı sorulan soru ortada kalan DayZ oyunu için ne diyeceksin olunca Dean Hall şunları söyledi; “Oyunu ortada bırakmadım. Böyle düşünmek aptalca. DayZ’nin bu kadar ilgi göreceğini beklemiyordum. Modun en fazla 50 kişilik bir oyuncu topluluğuna sahip olacağını düşünmüştüm. Ama DayZ bana bir ders verdi. DayZ’yi kendi başıma geliştirmeye yetecek kadar kaynağım yoktu dolayısıyla Bohemia’ya sattım. Bu işlemden sonra da normalde kalmam gerekli olan süreden daha fazla DayZ’ye katkıda bulundum.” dedi.

Şimdi geleyim sana Dean Hall, madem DayZ’yi kendi başına geliştirmeye yetecek kadar kaynağın yoktu, standalone bir oyun yapıp oyunculara Alpha versiyonunu satmaya başladın, günler içerisinde sen bunu geliştireceksin daha iyi hale getireceksin, şu halinde ister bug ister lag olsun ama sonuçta bu oyun gelişsin diye binlerce oyuncu oyunu satın aldı. Oyunu geliştirmeye çalıştığın süre boyunca kazandığın milyon dolar ile kendi stüdyonu kurdun, birde oyunu baktın geliştiremiyorsun devam ettiremiyorsun geliştirme sürecini, oyunu tekrardan Bohemia firmasına sattın, kim bilir kaç milyon dolara verdin belli değil. Bohemia firmasında oyuna mod yaparken milyon dolarlık adam haline geldin. Sen yeni projeler üzerinde çalışmaya başlıyorsun yeni bir şeyler ortaya koymaya çalışıyorsun, evet gerçekten yenilikçi bir oyun tasarımcısı olarak görülüyorsun, bu çok güzel bir şey ancak burada tek bir mağdur vardır ki oyunu satın alan milyonlarca oyuncu. Ayrıca söylemeden geçmek istemiyorum yeni projen ION için yine erken erişim ile satışa sunulacağını söyledin. Bu oyununda tıpkı DayZ gibi elinde patlamayacağının garantisini bile veremiyorsun. Yine çıkıp aylar sonra ION için yeterli kaynağa sahip değildim dersen bu oyunu satın alan oyuncular ne yapsın?