blank

Civilization 6 Rusya’yı Büyük Petro Yönetecek

Civilization 6 Rusya’yı Büyük Petro Yönetecek

2K ve Firaxis Games bugün 21 Ekim’de Windows PC için çıkacak olan Sid Meier’s Civilization 6 Rusya’ya Büyük Petro’nun liderlik edeceğini duyurdu.

Geniş çaplı reformları ve modernleşme çabaları ile tanınan Büyük Petro’nun özgeçmişi başarılarla dolu. Civilization 6 Rusya devletine liderlik edecek bu tarihe adını kazımış efsane liderlerden bir tanesi.

Petro Rusya’yı ülke çapında modernleştirmiştir – ülkesinin hem ticaret, hem de savaş için donanma kabiliyetlerini genişletmiş ve Türkiye mandası altındaki Kırım Tatarlarının kontrolündeki Azak’ı ele geçirerek Karadeniz’e erişim sağlamıştır. 1967 yılında kimliğini gizleyerek Batı Avrupa’ya gitmiş ve uluslararası ilişkileri gözlemeye başlamıştır.

Petro 21 yıl süren Büyük Kuzey Savaşında İsveç İmparatorluğuna karşı koalisyon devletlerine liderlik etti. 1709 yılındaki Poltava Savaşında tarihi bir zafer kazandı ama Baltık ancak 1721 yılında Rusya kontrolüne geçti.

Civilization 6 Rusya

Civilization 6 Rusya

“Tüm Rusya’nın İmparatoru” olan Büyük Petro gençlerin laik biçimde eğitimine önem verdi, ülkesinin takvim sistemini Avrupa standartlarına uyacak şekilde değiştirdi, endüstriyel üretimde yatırımlara öncelik verdi ve ülkesinin ticari ilişkilerini ciddi anlamda geliştirdi. Zekası ve sağlam iradesi sayesinde Rusya’da unutulmaz izler bıraktı.”

Sid Meier’s Civilization 6 hakkında en yeni haberler için resmi web sayfasını ziyaret edebilir, Twitter üzerinden @CivGame hesabını takip edebilir veya Facebook’ta Civilization sayfasını beğenebilirsiniz.