blank

CS GO Hediye Etmek Yasaklandı

CS GO Hediye Etmek Yasaklandı

Malum hepimizin şu günlerde meşgul olduğu tek şey indirimlerden neyi kaçırmaması gerektiği. Bunlarla ilgili sizlere rehberlerimizi yazmaya devam ediyoruz.

Ancak bu gün yeni bir haber ortaya çıktı ve resmi ağızlardan duyuruldu. Valve şirketi ilginç bir davranış göstererek CS:GO oyununun hediye olarak gönderilmesine yasak koydu. Counter-Strike: Global Offensive %50 indirime girerek, 12,00 TL?den satışa sunulmuş durumda. Tamam her şey güzelde CS:GO neden hediye edilmiyor indirimler boyunca?

Neden Valve CS:GO hediye göndermeyi yasakladı ?

Sebebi de yetkili ağızlar tarafından söylendi aslında. Valve?dan Ido Magal?ın açıklamasına göre CS:GO Steam Yaz İndirimleri boyunca hediye olarak gönderilemeyecek. Çünkü kendisi diyor ki “Amacımız, satışlarla beraber topluluğumuzu da güçlendirmek. Oyunu satın alıp yepyeni bir oyuncu olarak topluluğun arasına girmenizi istiyoruz.” Peki hemen fevri davranıp ağabeye kızmayalım ve şöyle bir düşünelim. Neden böyle bir hamle yapma ihtiyacı duyuyorlar?


CS GO Hediye Etmek Yasaklandı


Sebebi çok açık Steam dışında onlarca key satan siteler mevcut. CS:GO satışları ile ünlü olmuş siteler var. İndirimlerden sonra bu oyunların fiyatı Steam’de satış politikası sebebi ile normal fiyatına geri dönüyor. Ancak üçüncül satış yapan siteler bu süre zarfında stokladıkları oyunları oyunculara indirimlerden sonra daha az indirimlere sokarak tekrardan satmaya başlıyorlar. Valve şirketi de bunun önüne geçmek istediği için böyle bir hamlede bulunuyor. İndirimler sırasında bu oyunlar büyük miktarlar halinde satın alınıyorlar ve indirim bittikten sonra eski fiyatlarına yakın bir şekilde geri oyunculara satılıyorlar. Valve hediye sisteminin bu şekilde suiistimal edildiğinin farkında ve bir şekilde oyuncuları korumaya çalışıyor. Ayrıca tabi ki kendi sistem ve satış politikasının gereğini de yerine getirmeye çalışırken bazı şeylere de engel olmaya çalışıyor.


CS GO Hediye Etmek Yasaklandı


Aynı zamanda şöyle bir şeyi de planın içine kattıkları aşikar. Hediye olarak bir arkadaşınıza attığınız da o arkadaşınız yine topluluktan yararlanamıyor. Çünkü kendisinin oyuncu topluluğuna dahil olabilmesi için oyun satın alması gerekiyor. Yani bir yandan başka bir strateji ortaya çıkarken bir yandan da Valve oyuncuları gerçekten topluluğa kazandırmaya çalışıyor. Çünkü hali hazırda şuan on binlerce hesap sadece ücretsiz oyunları indirip oynuyor ve herhangi bir şekilde oyun satın almış değil ve oyuncu topluluğunda kendisine yer edinemiyor.

Hatırlatmakta fayda var, bu durum sadece Steam Yaz İndirimleri süresi boyunca geçerli olacak.