blank

e-Spor Oyuncusuna Riot Tarafından Bir Yıl Ceza

League of Legends geliştirici firması olan Riot Games, e-Spor alanında bir hayli disiplinli ki, bunu bir kez daha gösterdi.

Sonradan yükselen ve geçtiğimiz yıllardan bu yana bir hayli başarı sağlayan ZONE e-Sports’un LoL takımında yer alan Polonyalı oyuncu Bartosz “Babunia” Dzikowski, kendisine ait olmayan bir hesap ile yükselme ligine katılım sağladığı ve hesap paylaşımı yaptığını fark eden Riot Games yetkilileri, 2016-2017 Yılları içerisinde hiç bir Riot Games organizasyonuna dahil edilmeyeceğini bildirdi. Yani, tam bir yıl boyunca hiç bir turnuvaya katılamayacak.

Tam bir yıl! League of Legends’in ne kadar yan oyunu çıkarsa çıksın çizgisini asla bozmayacak gibi gözüküyor. Resmi Riot Games açıklamasını aşağıda görebilirsiniz.


 

Oyuncu: Bartosz “Babunia” Dzikowski

Karar Tarihi: 29 Mart 2016

Karar: Men cezası

İLGİLİ AÇIKLAMA

ZONE eSports Club bünyesinde kendisine ait olmayan bir hesapla Yükselme Ligi’ne katılan Bartosz “Babunia” Dzikowski’nin hesap paylaşımı yaptığı ve kuralları ihlal ettiği belirlenmiştir. Şampiyonluk Ligi’ne katılmak için Yükselme Ligi’nde mücadele eden tüm oyuncuların, organizasyona kendi hesabıyla katılması gerekmektedir. Bu kuralı ihlal eden Babunia, 2016 Sezonu boyunca düzenlenecek tüm Riot Games Türkiye organizasyonlarından men edilmiştir.

KONUYLA ALAKALI KURALLAR

1.2.1.1    İkame: Bir başka oyuncu hesabı altında oynama veya bir başkasını bir başka oyuncu hesabı altında oynamaya zorlamak, ikna ve teşvik etmek.

KARAR

Yükselme Ligi’ne katılan tüm oyuncular tarafından kabul edilen 2016 Yükselme Ligi kuralları dahilinde ihlalde bulunan Bartosz “Babunia” Dzikowski yukarıdaki kuralı ihlal etmiştir.

UYGULANMASINA KARAR VERİLEN CEZA

ZONE eSports Club oyuncusu olan Bartosz “Babunia” Dzikowski, Yükselme Ligi sırasında hesap paylaşımı yaptığı gerekçesiyle Riot Games Türkiye tarafından düzenlenecek tüm organizasyonlardan 2016 Sezonu boyunca men edilmiştir.

ZONE ESPORTS NEDEN CEZA ALMADI?

Yaptığımız araştırmalar sonucunda; bu hesap paylaşımı gerçekleşirken takım üyelerinin ve takım yönetiminin herhangi bir girişimde bulunduğu saptanmamıştır. Bu sebepten dolayı ZONE eSports’un takım olarak kural ihlali gerçekleştirdiğine dair bir bulgu bulunmamaktadır.