blank

FIFA 17 Fizik Özellikleri

FIFA 17 Fizik Özellikleri

Hiç şüphesiz FIFA 17 bu yılın en beklenen oyunları arasında yer alıyor. Özellikle bu yıl ki Frostbite motoruna geçiş ile oyuncular üzerindeki merakı daha da arttırmış durumda.

Yeni motorun getirdiği yeniliklerde bir hayli fazla. Bunları her hafta bir oyuncunun yardımıyla gerçekleştirdiğini gösteren videolarla bizlere sunan EA Sports bu hafta da fizik özelliklerindeki yenilik ve değişiklikleri bizlere sundu. Oyun Mekaniği Baş Yapımcısı Sam Rivera, FIFA 17’de yer alan tüm fizik mekaniklerini, gerçekleştirdiği röportajla açıkladı.

“Fizik Özellikleri Komple Yenilendi” tam olarak nedir?

Seride yapılan en büyük yeniliklerden biri. Aslında pek çok unsuru bulunuyor, fakat temel işlevi topu her durumda müdafaa edebilmenizi sağlamak. Buna “360° Müdafaalı Dribling” diyoruz. Önceki oyunlarda, vücudunuzu topla defans oyuncusu arasına koyarak topu müdafaa edememek çok büyük bir eksiklikti. Bu sistem önceki oyunlarda istediğimiz gibi çalışmadı, fakat şimdi büyük bir ekip toplayıp kullanıcıların müdafaa sistemini kullanabilmesi için gereken teknolojiyi araştırmaya ve geliştirmeye daha fazla zaman ayırdık.

 

FIFA 17 Fizik Özellikleri

FIFA 17 Fizik Özellikleri

360° Müdafaalı Dribling oyunda nasıl yapılıyor?

FIFA 17 Fizik Özellikleri yeni özelliklerinde 360° Müdafaalı Driblingi başlatmak için LT/L2 düğmesine basın. Oyuncunuzun en yakın rakibin farkına varıp topu daha iyi koruyabileceği ayağına alarak dribling yaptığını göreceksiniz. Oyuncunuz kollarını da açarak defans oyuncusunun yaklaşmasını engelleyecek. Defans oyuncusu yaklaştığı sırada, dribling yapan oyuncunun vücudunu topla rakip arasına koyarak müdafaa yaptığını ve rakibin topa ulaşmasını engellediğini göreceksiniz. Müdafaalı mücadelelerde istediğiniz yöne doğru dribling yapabilirsiniz. Defans oyuncusuna karşı da dribling yapabilirsiniz, fakat oyuncunuz rakibe sırtını dönerek daha iyi koruma sağlamak için topu sürükleyip yuvarlar. LT/L2 düğmesine basılı tutup topu koruyarak hedefinize hızlıca ulaşmaya çalışabilirsiniz.

FIFA 17 Fizik Özellikleri

Hava mücadelelerinde değişiklik yapıldı mı?

FIFA 17 Fizik Özellikleri yenilik olarak önceki oyunlarda, kale vuruşlarında ve köşe vuruşlarında yapabileceğiniz tek şey oyuncunuzu zıplatıp kafa vurmaya çalışmaktı. Oyuncular ayrıca sabit durarak pozisyonunuzu koruyamıyor ve topu göğüsle indiremiyordu. Fakat FIFA 17’de, LT/L2 düğmesine bastığınızda çalışan mekanikle topu kontrol edip rakibinizden müdafaa edebileceğiniz konumda olacaksınız. Tabii bu her zaman çalışmayacak; rakibi ittirmesini ve pozisyonunu korumasını istediğiniz oyuncunuzun rakipten daha güçlü olması gerekiyor.

LT/L2’den bahsetmiştiniz, oyunda ne işe yaradığını açıklayabilir misiniz?

FIFA 17 Fizik Özellikleri yeni özellikleri tüm fiziksel eylemler LT/L2 düğmesiyle yapılacak. Atak veya defans oyuncusu olmanız fark etmez, fiziksel eylemlerde bu düğmeleri kullanacaksınız. Çok sayıda topa ortak olma pozisyonuyla karşılaşacaksınız, yani oyuncularınız rakibe karşı pozisyonunu veya çizgisini koruyup topa sahip olmaya çalışacak. Defans yaparken LT/L2 düğmelerine bastığınızda, FIFA 16’daki itme-çekme, omuz mücadeleleri ve araya girme gibi fiziksel eylemlerde bulunacaksınız.

FIFA 17 Fizik Özellikleri

Bunlardan başka önemli değişiklikler var mı?

FIFA 17 Fizik Özellikleri sadece bunlardan ibaret değil. Evet, örneğin rakibin arkadan geldiği pozisyonlarda oyuncunun gelen topu müdafaa etmesi daha kolay olacak. FIFA 16’da sık görülen durumlardan biri de, kale vuruşunu kısa kullandığınızda defans oyuncunuz topu yeterince iyi koruyamaması durumunda rakibin çok kolay bir gol atmasıydı. FIFA 17’de defans oyuncuları topa daha uzun süre sahip olabilecekler.

Defans oyuncularının yaptığı müdahaleleri de geliştirdik. Oyuncuların karşılaştığı diğer bir sorun da, rakibin gittiği yönde yapılan müdahalelerin rakibin topu geri kazanmasıyla sonuçlanmasıydı. Artık defans oyuncuları ters yönde müdahale yapmayı deneyerek rakibin topu hemen geri kazanmasına ve atağı sürdürmesine engel olmaya çalışacak.

Ayrıca, yakında bir takım arkadaşı varken yapılan müdahalede top rastgele boş alana değil, o yöne doğru gönderilmeye çalışılacak. Defans oyuncuları fiziksel müdahalelerde bulunmayı da deneyerek (Tam Vücutla Müdahale) topa sahip olmaya veya topu ters yöne göndermeye çalışacak.

FIFA 17 Fizik Özellikleri içerisinde geçen yıl karşılaştığımız bir durum da zig-zag driblingi durdurmanın zor olmasıydı; bunun için dribling yapan oyuncuyla aynı hareketin yapılması gerekiyordu. Artık takım arkadaşlarınız (yapay zeka kontrolündeki defans oyuncuları) böyle durumları takip ederek rakibin topla uzun süre ilerlemesini engellemeye çalışacak.

FIFA 17 Fizik Özellikleri Tanıtım Videosu