blank

Heroes of the Storm Yeni Ranked Sistemi

Heroes of the Storm Yeni Ranked Sistemi

Blizzard’ın MOBA oyununda ranked (rekabetçi) sistemi tamamen yenileniyor. Ayrıca büyük bir değişikliğe uğruyor. Yapımcılar oyunun raketbetçi moduna bir katman sistemi ve bu katman sisteminin içine dahil olduğu bir lig sistemi getiriyorlar. Tier ve Division yeni sınıflandırmalar ile oyuncular artık oyunculuklarına göre farklı katmanlara yerleştirilecekler. Aslında bu sisteme biz oyuncular çok aşinayız neden mi ? çünkü CS:GO gibi birçok oyunda da kullanılan bir sistem. Örnek verecek olursak Tier burada ki katmanı oluşturuyor,Silver, Gold ya da Platinum gibi katmanlar. Division ise bu katmanların içindeki yerleştirmemiz, Gold 1, Silver 5, Platinum 3 gibi.


Heroes of the Storm oyununda yapımcılar bu katmanları şu şekilde sıralayacak;

  • Bronze
  • Silver
  • Gold
  • Platinum
  • Diamond
  • Master
  • Grand Master


Lig sistemi dediğimiz şey ise Division yerleştirmelerinin tamamını oluşturmuş oluyor. Master ve Grand Master hariç diğer tüm derecelerin içlerinde 5’e kadar bir katman var. Bunun da en iyi den en kötüye doğru sıralandığını düşünürsek Gold 1 – Gold katmanının en iyisi olacak. Yani oyuncular Gold 1’den sonra Platinum 5 derecesine yükselecek. Her sezon başlangıcında her şey sıfırlanacak ve 10 yerleştirme maçı oynanacak. Bu maçlarda aldığımız sonuçlara göre ait olduğumuz Tier ve Division belirlenecek. Daha sonra ise eskiden olduğu gibi Ranked modunda oynayarak attığımız maçların ardından yerleştirildiğimiz ligden yukarıya doğru tırmanmak için uğraşacağız ve Tier yükseltmek için çabalıyor olacağız.

Yeterli sayıda maç kazandıktan sonra özel bir maç oynayacağız. Yani ligi atlamak için yükselme maçı gibi bir şey. Yani örneğin Silver 1 liginde mücadele ediyoruz. Maçlarımızı kazandık üst üste vs. sonunda 1 yükselme maçı oynayacağız kazanırsak Gold 5 hayırlı olsun diyeceğiz. Aynı şekilde maç ve puan kaybettikçe daha alt liglere doğru düşeceğiz ve bulunduğumuz Tier’da 5. katmana gelip yenilmeye devam ediyorsak düşme maçına çıkacağız bu sayede o maç sonucu ile ya düşeceğiz yada en azından yerimizi korumaya çalışacağız.

Master ve Grand Master katmanlarına diğerlerine göre çok daha farklı ve burada iş biraz değişiyor. Bu sefer lig ve division sistemi gidiyor, yerine Ranked mod için o sezonda topladığımız puanlar geliyor. Grand Master ise oynadığı bölgede en çok puanı toplayan ilk 500 oyuncuya verilecek. Bu katman sürekli güncel tutulacak. Yani anlayacağınız burası en sağlam oyuncuların olduğu yer.

 


Arkadaşlarınız ile birlikte Ranked maçları için bir şart geldi.


Bu şart şöyle; eğer arkadaşlarınız ile birlikte ranked oynamak istiyorsanız, derecelerin birbirinden çok uzak olmaması gerekecek. Yani herhangi bir ligde bulunan oyuncunun yanına arkadaşlar olarak birisini alacağı kişi kendi liginden ( +1 veya -1 ) lig aşağı yada yukarı olması şartı var. Örneğin; Gold ligindesiniz, arkadaşınızın ya Platinum yada Silver olması şart yoksa artık oynayamayacaksınız.


Ayrıca Match Making sisteminde de değişiklikler yapılacak.


Bunu şöyle anlatalım, daha dengeli bir sistem geliyor. Eğer bir kişi örneğin lig atlama veya düşme maçında ise, yükselme yada düşme maçı da diyebiliriz buna, oyuna sadece bu maçları atan oyuncular ile girecek. Normal lig maçında olan bir kişi ile eşleşmeyecek. Yani düşme kalma mücadelesi verdiğiniz bir maç içerisinde takım arkadaşlarınızın hepsi de düşme kalma mücadelesi veriyor olacak sizler gibi. Yükselme maçı içinde aynı şey geçerli olacak. Böylece sizin çok önemli bir maçınız olan oyunda diğerlerinin önemsemeyeceği bir maç olmayacak herkes sizin gibi aynı şey için mücadele ediyor olacak.


Blizzard tüm bunların üzerine birde ceza sisteminde bir değişiklik yapıyor.


Ceza sisteminde bir oyuncular bir çok kez rapor edilmiş ve Silence moda düşürülmüşse ki bunu Blizzard hiç acımadan yapıyor. Küfür, ırkçı vs. tüm ceza gerektiren konuşmalar sonrasında raporların ardından bir anda Silence yiyorsunuz ve bitene kadar Ranked oynama yasak oluyor.

Blizzard ödülleri de eksik etmeyecek ve sezon sonunda sürekli ödül dağıtılacak. Hatta Ranked oyuncuları için ilk hediyeler hazırlandı bile aşağıdaki görselden görebilirsiniz.

heroes-of-the-storm-yeni-ranked-sistemi-dereceli-rekabetci-sistemi-yeni-sezon-buyuk-guncelleme-son-patch-detaylari-sezon-odulleri