blank

Itch.io Yeni Dijital Oyun Satış Platformu

Itch.io Yeni Dijital Oyun Satış Platformu

Çok ilginç bir başlangıç yapan Itch.io Steam’e benzer bir oyun satış platformu. Özellikle bağımsız yapımcıların oyunlarını satışa çıkara bildiği ve Indie game desteğini kesmeyeceği bildirilen ve kuruluş amacının da tamamen bu olduğunu söyleyen yapımcılar bir ilke imza attılar.

Steam onların rakibi olmasına rağmen Itch.io Steam Greenlight sayfası oluşturuldu (Burada) ve oyuncuların oylamasına sunuldu. Yani kısacası Steam’e rakip olan uygulama Steam üzerinden oy topluyor ve bu hızla giderse de Yeşil Işık yakılacak ve satışa sunulacak. Bir masaüstü uygulaması olarak çıkan platformda insanlar kendi oyunlarını oyuncuların beğenesine sunuyor ve satışlarını gerçekleştirebiliyorlar. İngilizce ve Fransızca dil desteğine sahip olan bu uygulamada oyuncular yeni oyunlara yorum yapabiliyor, takibe alabiliyor ve satışa sunulması için destek verebiliyor. İçerisinde bir çok bağımsız oyunların çok ucuz fiyatlarda olduğunu ayrıca oyunlarını bedava sunmak isteyen yapımcılarında bedavadan oyunculara oyunlarını sunduğunu da hatırlatalım.

Uygulamayı Steam üzerinden satışa çıkaran yapımcıların bu ilginç pazarlama stratejisi ise hem güldürücü hemde düşündürücü. Siz olsanız rakibinizin aynı uygulamasının içerisinde kendi uygulamanızı satışa sunmak için böyle bir girişimde bulunur muydunuz ?