blank

Korsan Oyunların Sonu Geliyor

Korsan oyunları en çok indiren ülkelerin arasında yer alan Amerika, Rusya ve Türkiye?de bile artık pek çok oyun korsan olarak indirilemeyecek ve crack?li oyun indirme oranı büyük ölçüde azalacak.

Geçtiğimiz yıllara baktığımız zaman, bir oyun çıktıktan bir kaç saat sonra oyun bazı kuruluşlar tarafından kırılıyor ve oyunların crack’lı sürümleri internete hemen yayılıyordu. Hatta, bir çok oyun daha çıkışını gerçekleştirmeden crack sitelerinde görülmekteydi. Ancak o devir neredeyse kapanmak üzere. Çünkü bir çok oyun firmaları koruma programlarını ileri seviyeye taşıyarak korsan oyunun önüne geçmeye çalışıyor ve bu çalışmanın başarılı sonuçlandığı göz önüne seriliyor.

Electronic Arts geliştirdiği Denuvo yazılımını kırmayı başaran tek korsan grubu olan 3DM grubu bile artık ileri düzeyde geliştirilmiş Denuvo?ya karşı hiç bir şey yapamıyor. Yani, bir çok kaliteli yapımların koruma sistemlerini kırıp internete yayan gruplardan 3DM korsan grubu, artık çıkacak single-player içerikli tüm oyunlara crack çıkartmayacak. Bunun dışında Skidrow gibi kuruluşlarda yavaş yavaş bu işten uzaklaşmaya başladılar. Gelişen büyük koruma yazılımları ve sistemler ile oyunlarda artık daha korumalı bir hale geliyor. Ancak önüne geçilemeyen bir şey var ki bu da oyunlarda yapılan hileler.

Hileler internet üzerinden bir çok gruplar tarafından üretiliyor ve ürettiriliyor. Orjinal bir oyun içerisinde hile yapan yüzlerce insanla karşılaşmak mümkün. Temennimiz buna da kısa süreler içerisinde hızlı bir çözüm üretilmesi ve hile için güvenliklerin daha da genişletilmesi yönünde. Oyunların korsanlarını çıkarmak için canla başla çalışan bir çok grup bu işi bırakıp uzaklaşma eğilimleri gösterdiğine göre gelecek yıllarda hilelere de el atılacağı anlamına geliyor. Daha kaliteli oyun oynamak ve seviyeyi bir kademe daha üste taşımak tüm oyuncuların ellerinde, umarız güzel giden bu gidişatın devamlılığı gelir.