blank

Overwatch Competitive Mod Cezaları

Overwatch Competitive Mod Cezaları

Günler geçtikçe Overwatch Competitive Mod ile alakalı yeni bilgilerde gelmeye devam ediyor.

Blizzard yetkilileri hilecilere acımayacaklarını öyle güzel belli ettiler ki inanamazsınız. Blizzard bu tür durumdaları özellikle Overwatch için çok aşırı şekilde ciddiye almaya başladı. Bunun nedeni oyunun müthiş bir oyuncu sayısına ulaşması. Milyonlarca oyuncu tarafından beklenen Competitive Mod için cezalarda bir hayli ağır olacak.

Overwatch Competitive Mod (Ranked) yani Rekabetçi oyunlarda maçın ortasında oyundan çıkma ciddi anlamda ağır cezalara sebep olacak. Eğer oyundan çıkarsanız aşağıdaki onay ekranını görüyorsunuz. Onayladığınız takdirde o noktadan sonra kazanacağınız tecrübe puanları %75 oranında azalıyor. Ayrıca bir süreliğine rekabetçi maçlara giremiyorsunuz. Eğer oyundan çıkma oranı artarsa tüm sezon boyunca yasak yiyorsunuz. Overwatch?un takım ve görev odaklı bir oyun olduğunu düşündüğümüzde bu cezalar aslında adil gibi duruyor ancak şöyle bir durum var ki bu bizler için geçerli. Dünya’nın bir çok yerinde tabi ki internet kesintileri, bilgisayardan kaynaklı sorunlar vs. gibi şeyler yaşanıyor. Ancak ülkemizde internet kesintileri çok fazla. Oyundan düşmeler oldukça çok yaşanan bir durum. Hal böyle olunca tabi ki bizim oyuncularımız nasıl etkilenecekler orası biraz endişelendiriyor bizleri.


Overwatch Competitive Mod Cezaları

overwatch-competitive-mod-cezaları

 

Overwatch Competitive Mod Cezaları


Belki oyundan çıkma oranımız başka oyunculara nazaran daha az olabilir ancak internet problemlerinden yaşadığımız sorunlar bir çok ülkeye göre iki kat daha fazla. Bunun elbette şöyle bir çözümü bekleniyor. Yani oyundan düştüğünüzde yine Blizzard’ın Heroes of The Storm oyunundaki gibi bir “Rejoin” gibi bir tekrar bağlanma durumu olursa sıkıntımız olmaz. Fakat öyle bir durum söz konusu olmazsa sıkıntıya düşecek çok oyuncumuz olacaktır.

Gelelim hile konusuna. Overwatch hilecilere kesinlikle acımayacak.  Hatta acımayacak kelimesi tam anlamıyla hileden nefret eden oyuncular için rahatlatıcı bir terapi gibi. Blizzard hileyi yakaladığı an tüm hesabın, hatta hesabın yüklü olduğu bilgisayarın sunuculara girişini kalıcı olarak yasaklayacağını söyledi. Tabii bu değişiklikler PTR sunucularında olduğu için, asıl sunuculara yama yüklendiğinde biraz daha yumuşatılmış veya daha da sertleştirilmiş cezalar görmemiz mümkün.

Açıkçası Blizzard temiz ve dürüst bir oyuncu topluluğu oluşturmaya çalışıyor. E-spor dünyasına da bu oyunu da dahil etmek istediğini düşünürsek böyle hamlelerin gelmesi de çok doğal. Ancak bizim aklımız hala Türkiye’den Overwatch oynayan arkadaşlar için internetin kesilmesi probleminde umarız tekrar bağlanma gibi durumlar olur. Yoksa vay halimize…