blank

Overwatch ve Battleborn Karşılaştırması

Overwatch ve Battleborn Karşılaştırması

9 Mayıs 2016 itibari ile Açık betasını sonlandıran Overwatch ve 3 mayıs 2016 tarihinde çıkışını yapmış Battleborn karşılaştırması bir çok oyuncu tarafından konu ediliyor. Her iki oyunu da uzun bir süre oynadıktan sonra sizler için Overwatch ve Battleborn karşılaştırması yaptık. Tabi ki asıl amacımız her iki oyunu sırasıyla artı ve eksi özelliklerinden bahsedip son kararı sizlerin vermesini sağlamak. Bu yazının amacı iki oyunun birbirlerine üstünlük sağlaması değil, eksik ve artı yönlerini tek tek konuşmaktır.

Battleborn

Meseleye önce girişi Battleborn üzerinden yapalım. Oyunun yapımcıları aslında “Biz MOBA’yı çok seviyoruz, ama bu bir shooter oyunu” demişler. MOBA’nın günümüzde artık “LOL’cümüsün? yoksa DOTA’cımısın?” muhabbetine yani inanılmaz bir oyuncu kitlesine sahip olduğu için oyun yapımcıları da zannediyorum ki bunu bir şekilde oyunlarına uyarlamaya çalışmış. Fakat özündeki shooter oyunu amacını da bozmak istememişler. Overwatch ve Battleborn karşılaştırması da aslında buradan geliyor. Battleborn’nun hikaye moduna sahip olması hatta Co-op özelliğine sahip olması güzel bir artısı. Oyundaki hikaye kısmı da tam anlamıyla oyunun sonuna kadar gelip, tam anlamıyla bitirmiş olmasam da, oldukça iyiydi diyebilirim.

“Evreni kurtarmaya çalışmak kötüleri yenmek” Çokta bir derinlik beklememek lazım. Multiplayer’a gelecek olursak toplamda 20 karakter var fakat profil seviyenizi yükselttikçe kullanabildiğiniz karakter sayısı artıyor. İlk etapta size sadece 7 karakter kullanabilme imkanı sunuyor. Multiplayer oyunlarda tıpkı MOBA oyunlarındaki gibi 5vs5 üzerine oynuyorsunuz. Oyunda hali hazırda şuan 3 farklı multiplayer modu mevcut. 2 tanesi neredeyse bu oyun MOBA oyunu dedirtecek türden ve sadece rakip oyuncuları değil aynı zamanda NPC yani bilgisayara karşıda savaşmanız gerekiyor. Son harita ise daha çok bu bir Shooter oyunu temasına uygun. Oyuna başladığınızda karakterinizi takımınızla birlikte seçiyor ve savaş alanına giriyorsunuz ve MOBA oyunlarında ki gibide seçtiğimiz karakterle oyunun sonuna kadar devam ediyoruz. Daha sonrasında ise oyunun temasında yer alan shooter özelliğinden dolayı sizi hızlı bir koşuşturmaca bekliyor. Çünkü yerinizi rakibinizden önce almanız kazanmanız için büyük bir avantaj elde etmenizi sağlıyor.


Overwatch ve Battleborn Karşılaştırması


Oyunda normal shooter oyunlarındaki gibi rakibi kafadan vurduğunuzda hemen öldürmeye biliyorsunuz. Buda bir süre daha hem sizin hemde rakibinizin oyundaki yerini korumasını sağlıyor. Çünkü herkesin bir Can kapasitesi var. Mesele kafadan vurmak değil. Rakiplerinizi alt etmeniz için her karaktere özel yetenekler mevcut. Bu yetenekleri de MOBA’daki gibi oyunun içerisinde belli bir seviyeye geldikten sonra elde edebiliyor ayrıca güçlendire biliyorsunuz. Seviye atladıkça her karaktere kendine özel yetenek ağacından 2 farklı seçenek sunuluyor. Sizlerde rakibe uygun bir şekilde yeteneklerinizi veya karakterinizin kendisini güçlendire biliyorsunuz. Tek bir oyun ortalama MOBA oyunları gibi uzun sürüyor. Yani yaklaşık 30 dakikanızı alıyor. Yapmak istedikleriniz için de aslında tekrar deneme fırsatınız oluyor. Ortamın renginden mi yoksa benim bu tarz oyunları pek oynamamış olmamdan mıdır bilemedim fakat rakibe ateş edeyim derken ortamın renklerinden ötürü dağa taşa ateş etmişliğim çoktur. Ama bir süre oynadıktan sonra alışması zor değil.

Overwatch

Açık Betasını yakın zamanda bitirmiş ve Blizzard tarafından geliştirilen Overwatch’a geçelim. Overwatch’da her karakterin kendine ait bir hikayesi olsa’da oynanabilir bir hikaye modu maalesef yok. Oyun tamamen 6vs6 olarak Multiplayer üzerine geliştirilmiş. Sonuçta yapımcı Blizzard olunca insan daha fazlasını beklemiyor değil. Multiplayer’da tüm karakterlerle oyuna girebiliyorsunuz ve şuanda oyunda 21 karakter mevcut. Profil seviyemiz ise burada daha çok karakterlerin kostümleri ve sprey’leri gibi özelikleri değiştirmek için işe yarıyor. Oyuna başladığımız da ise bizi ilk olarak “MOBA terimleri” karşılıyor diyebiliriz.


Overwatch ve Battleborn Karşılaştırması


Support, Tank, Defense ve Offense olarak sınıflandırılmış karakter havuzundan seçim yaparak başlıyoruz. Ayrıca buradaki terimler gerçekten oyunda etkisini hissettiriyor, bundan dolayı da olsa gerek ki örneğin bir takımda Tank yok ise oyun bu konuda takımı uyarıyor. Karakterimizi seçtikten sonra Overwatch bir shooter ve bir miktarda taktiksel öğeleri olan MOBA oluyor diyebiliriz. Her karakterinde kendine özel yetenekleri mevcut ve oyunun içerisinde herhangi bir seviye atlama durumu da söz konusu değil. Böylelikle bir shooter oyunu unsurlarından bir tanesini taşımış oluyor. Örneğin Tank bir karakter seçip başladıktan sonra oyunun ilerleyen dakikalarında karakterinizi Offense bir karakterle değiştirip devam edebiliyorsunuz. Bu özellikte Shooter oyunları için geçerli olabilecek bir özellik. MOBA kısmını söylersek takım olarak belli harita üzerinde belirlenmiş görevi yapma zorunluluğunun olması. Tek bir oyun ortalama 20 dakika civarında sürüyor. Bu noktadan sonra oyun Team Fortess 2 ile neredeyse aynı diyebiliriz. Fakat oyunun yapımcısı Blizzard olduğu için bir çok alanda daha iyi olduğunu söylemek gerekiyor.

Özetle söylemek gerekirse…

Overwatch ve Battleborn karşılaştırması shooter tabanlı oldukları için mantıklı gelebilir fakat aslında her iki oyun geliştiricisi de oyunlarını yeni bir boyuta taşımak istemişler. Battleborn 5vs5 ve oyunun içerisinde seviye atlama (yetenek ağacı) ayrıca oyuna etki eden NPC karakterle MOBA’ya daha yakın bir oyun olmuş.Tabi bir de oyunun süresinin daha uzun olması var ki bu da aslında oyunun MOBA’ya yaklaşmasına etken olmuş durumda. Ayrıca hikaye ve co-op moduna da sahip olması kendisini Overwatch oyunundan ayıran özellikleri arasında sıralamak mümkün. Overwatch’ın ise 6vs6, hızlı oynanış yapısı ve taktiksel öğelerin oyuna hızlı etkisiyle farklı bir yanı var. Overwatch ve Battleborn karşılaştırması sonucunda aslında bir oyunun daha öne çıkarılacağını beklememek lazım. Her iki oyunda kendine ait konsepte sahip ve “Hangisi benim için daha eğlenceli olur?” diyorsanız, sizler içinher iki oyunun eksik ve artı yönlerini kısaca yazmış olduk. Eğer kararsız kaldıysanız umarız sizlerin karar verebilmesi için yardımcı olmuşuzdur.