blank

Rise of the Tomb Raider Korsana Yenik Düştü

Rise of the Tomb Raider Korsana Yenik Düştü

Bu hafta, korsan oyun piyasası açısından oldukça hareketli geçti. Denuvo DRM sistemiyle korunan yapımlar Steam’ın bir açığı sayesinde bir bir korsana yenik düşerken, korsan oyunların ardı arkası kesilmemeye başladı.

Önce Doom‘un korsana yenik düşmesi, hemen ardından Inside, Just Cause 3, Rise of the Tomb Raider gibi yapımların da bu kervana katılması üst düzey oyunların satışlarının da azalmasına neden olmaya başladı. Fakat bu oyunlar diğer oyunlar gibi normal bir şekilde değilde Steam’ın bir açığı sayesinde korsana yenik düştüler. Bunu farkeden Steam ise açığı kapattı ve bu oyunlar dün itibari ile korsan olarak oynanmamaya başladı.

Rise of the Tomb Raider Korsan

Rise of the Tomb Raider Korsan Yenilgisi

Bu durumdan sonra rahat bir nefes alan Denuvo çalışanları bugün gelen haberle onlar için her şey ters düz oldu. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Denuvo ile korunan ve kırılamayan oyunlar Steam’ın açığı sayesinde korsana yenik düşmüştü. Steam’ın yaptığı hamle ile bu durumda ortadan kalkmıştı fakat bugün itibari ile Rise of the Tomb Raider korsan versiyon bildiğimiz türden bir şekilde yeniden düştü. Bu sefer Steam gibi platformlardan açık kullanmak yerine tamamı ile direkt müdahaleyle Denuvo devre dışı bırakıldı. Bu sayede Rise of the Tomb Raider, Denuvo koruma sistemi ile korunan ve korsana yenik düşen ilk yapım olma niteliğini de taşımaya başladı.  Rise of The Tomb Raider korsan versiyonu artık piyasadaki bir çok korsan sitesinde dolaşmaya başladı bile.

Artık şunu söyleyebiliriz ki Denuvo anti-korsan yazılımı tamamı ile alt edilmiş durumda. Daha önce de Denuvo’nun aşılıp korsan yazılımlarının çoğalmasının ardından Denuvo yeniden kodlanmış ve yeni sürümüne güncellenmişti. Bakalım yeniden bir atılım görebilecek miyiz?