blank

Sony Adı Jihad Olan PSN Kullanıcısını Banladı

Sony Adı Jihad Olan PSN Kullanıcısını Banladı

PlayStation Network üyesi olan Jihad Almofadda, kullanıcı adında Jihad kelimesini kullandığından dolayı Sony tarafından banlandı. Kendisi tekrardan hesabına ulaşabilecek ancak bunun karşılığında vereceği bedel üzücü.

Jihad Almofadda’nın açıklamasına göre bir gün mailini kontrol ettiğinde Sony’den gelen maille karşılaştı ve mailde yazanlara göre PlayStation Network’ta kullanıcı adında “Jihad” ismini kullandığından banlandığı belirtilmişti. Bu süreç boyunca hesabına, oyunlarına ve mağazaya giremedi. Yaşadıklarını videoya alıp sosyal medya hesabında takipçileriyle paylaştı.

Daha sonra kendisine o an kullanıcı adını değiştirebileceği maili üzerine Jihad Almofadda kullanıcı adını değiştirmeye karar verdi. Yeni değişiklik isteğini Sony’e ilettikten kısa bir süre sonra ise PlayStation Network’tan kalıcı olarak banlandı.

“Jihad” kelimesi Türkçe’de “Cihat” olarak geçiyor ve anlamı ise Allah’a inanmayanlara karşı yapılmış bir savaşın adıdır. Fakat bu kelime batıda terörizm olarak kabul ediliyor. Ancak Almofadda bunu iyi bir şeyi başarabilmek için gösterilen çaba olarak yorumluyor. Ayrıca belirtmek gerekir ki, isminde “Jihad” kelimesi geçen PSN’de 9.800’den fazla hesap bulunuyor.

Sony Adı Jihad Olan PSN Kullanıcısını Banladı


sony-adi-jihad-olan-psn-kullanicisini-banladi2
Sony Adı Jihad Olan PSN Kullanıcısını Banladı

Yaşadığı her şeyi sosyal mecralardan paylaştıktan sonra tekrardan Sony ile iletişime geçmeyi başaran Almofadda’ya bir kez daha kullanıcı adını değiştirme şansı sunuldu fakat bunun karşılığında hesabı açılmasına rağmen; kazandığı ödüllerin gideceği, arkadaş listesinin tamamen silineceği ve bundan böyle chat sistemini kullanamayacağı belirtildi.

Jihad Almofadda, bu durum hakkında düşüncelerini Reddit’te şöyle dile getirdi; “Bana PSN kullanıcı adımı değiştirmemi söylediler ama karşılığında istedikleri çok üzücü şeyler. Ödüllerim kaybolabilir, arkadaşlarım gitti ve sosyal iletişimim kesildi. Bunu yapmanın başka bir yolu olmalıydı.”

Almofadda sözlerini halen arkasında olan desteğini esirgemeyen fanlarına teşekkür ederek bitirdi. Bakalım gelişmeler neler getirecek…