blank

Türk Oyun Geliştiricilerine 600 Bin Dolar Destek

Bu son dönemlerde Türkiye, oyun sektöründe iyi bir gelişme kaydetti diyebiliriz (Genelde hep gelişme kaydediyor da, bu seferki biraz farklı.).

Bildiğiniz üzere bir oyunu sıfırdan yapmak/geliştirmek için bir hayli kaliteli bir ekibe, yayıncıya ve DESTEĞE ihtiyacınız var. Bu destek devletimiz tarafından girişimcilere geldi. Yayınlanan resmi gazetedeki bilgilere göre Türkiye’deki oyun geliştiricilerine ve yurt dışına hizmet pazarlayanlara tam 600 Bin dolara kadar teşvik desteği geliyor. Ancak bu destek markalaşma ve ticaret için geçerli olacak ve bir kerede verilmeyecek, parçalar halinde 1 yıl boyunca sağlanacak. Döviz sağlayan hizmet sektörü bu destekten yararlanabilecek. Yurtdışında yaptığınız tanıtım ve desteklerin %50 ve %60’a kadarı girişimciye destek kapsamında geri ödenecek.

Duyurulan bu 600 bin dolar sadece girişimi markalaşma ve ticaret adına, geliştirdiği oyunu/markayı yurt dışı pazarına açması halinde destek verilecek. Eğer oyun/marka yurt dışı pazarına açılmayacaksa bu destek ne yazık ki 50 bin dolar ile 200 bin dolar arasında değişecek. Bunun yanında sadece oyun sektörü değil. film, mobil uygulama, sağlık turizmi ve yazılım gibi sektörlerde bu desteğe dahil ediliyor.

Markalaşma Desteği belgesine buraya tıklayarak, Ticaret Desteği belgesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

turk-oyun-gelisiticilerine-600-bin-dolar-destek-2jpg

Geriye dönüp baktığımız zaman şuan Almanya’da kurulan Crytek firması Türkiye’de olsaydı şuan durumlarımız çok daha farklı ve olumlu olabilirdi. Ancak yerli kardeşlere devlet çok düşük destek sağladığı için Crytek Almanya’da kurulmayı tercih etti. Bunun yanında Lokum Games ortaya çıkıverdi ve Türkiye’nin ilk MMOFPS oyunu olan Zula’yı yapıp, geliştirdiler. Daha sonra Steam Greenlight’da yerli yapım ve bir çoğuda kalite kokan oyunları gördük. Bakalım ileride Türkiye’deki oyun sektörünün durumu ne kadar gelişecek ?

Biz bu destek ile beraber Türk oyun sektöründe yeni canlanmalar ve daha kaliteli oyunlar görmeyi umut ediyoruz.