blank

Twitch Yeni Bağış Sistemi Bits Emotes Geliyor

Twitch Yeni Bağış Sistemi Bits Emotes Geliyor

Twitch kendisine yeni bir bağış sistemi getiriyor. Microtransaction olarak sayabileceğimiz yeni bir bağış sistemi gerçek para karşılığında satın alacağınız Bit’ler ile Cheer adı verilen animasyonlu chat simgeleri getiriyor.

Bu simgeleri satın alarak istediğiniz yayıncıya gönderebileceksiniz. Bunlarda kendi aralarında bir kategoriye ayrılmış durumda ve fiyatları da birbirinden farklı şekilde değişiklik gösteriyor. Şuan için fiyatlandırma şu şekilde;

  • 100 Bit – 1.4 dolar
  • 500 Bit – 7 dolar
  • 1500 Bit – 20 dolar
  • 5000 Bit – 64.4 dolar
  • 10000 Bit – 126 dolar
  • 25000 Bit – 308 dolar

blank


Peki Bits Emotes ne işimize yarayacak?

Twitch puanlarını yani Bit’leri ne yapacağınızı tabi ki hepiniz merak ediyorsunuz. Bu şekilde puanlarınızı harcayarak animasyonlu simgelerinizi açıyorsunuz ve sevdiğiniz yayıncıya ve Twitch’e katkıda bulunuyorsunuz.

Peki normalde Paypal veya diğer ödeme sistemleri ile bağış alan yayıncılar bu sistem ile ne kazanacak yada ne kaybedecek ?

Yayıncı açısından bakacak olursak elbetteki Twitch bir komisyon kesecektir. Ancak şuan için keseceği komisyon miktarı belli değil. Ancak tahminlerin tamamı %29 ile %19 arasında bir miktarda olacağı düşünülüyor. Tabi buna birde bağış miktarı da önemli olarak söz konusu oluyor. Yani yapılan bağış miktarına göre de değişiklikler gösterecek. Tabi hal böyle olunca Paypal bağış sisteminin kesintileri buna nazaran çok daha düşük gibi gözüküyor. Tam olarak nasıl etkileyeceğini ise sistem geldikten sonra anlayacağız. Yeni gelen bu Twitch Bits Emotes, Twitch puanları, Cheer sisteminin sohbet penceresinde nasıl göründüğüne ise aşağıdan bakabilirsiniz.


blank


Twitch yeni bağış sistemi bits emotes yayın dünyasında bir çok değişikliğe sebep olabilir veyahut hiç bir şeyi de değiştirmeyebilir. Bunu tabi ki zaman gösterecek ancak Twitch kendi kasasına da bir başka yöntemleri kullanarak para akışı sağlamak istediği açık ortada. Yayıncıları da bu konudan nasıl etkileneceği de merak konusu. Bakalım Twitch yeni Bits Emotes sistemi ile izleyicileri de bağlayabilecek mi göreceğiz.