VERVELLA – Ascophyllum Nodosum

Ascophyllum Nodosum ve Sağlığa Faydaları

Ascophyllum nodosum Norveç ve İskoçya dahil olmak üzere Kuzey Atlantik bölgesinde yetişen bir kahverengi yosun türüdür. Ascophyllum nodosum ayrıca karayosunu veya kahverengi deniz yosunu olarak da bilinir.
Deniz yosunlarının kara bitkilerinde bulunmayan eşsiz deniz temelli bileşenler bulundurduklarından kayda değer bir işlevsel besin oldukları uzun zamandır bilinmektedir.

Bu değerli bileşenlerin vücuda yararlı olduğu rapor edilmiştir.

Kahverengi deniz yosunu proteinler, peptitler, amino asitler, yağ asitleri, polisakkaritler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir ve vücudunuzun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Ascophyllum nodosum’un besin değerleri olabildiğince zengindir.

En önemlisi, antioksidan olarak ORAC ile ölçülen büyük bir potansiyeli vardır. Birçok çalışma, Ascophyllum Nodosum’un güçlü bir antioksidan olarak işlev görebileceğini ve oksidatif strese karşı çalışabileceğini destekler.

Bilimadamları, Ascophyllum nodosum’un eşsiz polisakkaridinin – ascophyllan– en önemli antioksidan bileşenlerinden biri olabileceğini söylerler. Bir çalışmada ascophyllan, fucoidandan daha güçlü bir antioksidan olabilme ihtimalini göstermiştir.

Yüksek phlorotannin oranı sayesinde, Ascophyllum nodosum’un hücresel seviyede de inflamasyonu durdurabileceğine inanılır.

Aschophyllum nodosum’un gösterdiği antienflamatuar özellikler, genel inflamasyon birçok kronik hastalıkta belirgin olduğu için kolayca fark edilebilir.

Aschophyllum nodosum ayrıca güçlü bir antibakteriyel maddedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma, boğaların ve düvelerin Ascophyllum nodosum yemeleri sonucunda Escherichia coli kaynaklı hastalıklarda Salmonella vakalarında azalma görülmüştür.

Caenorhabditis elegans (toprakta yaşayan kurtlar) üzerinde yapılan başka bir çalışmada Ascophyllum nodosum ekstraktının bu hayvanları Pseudomonas aeruginosa enfeksiyonunun olası zararlarından koruduğu görülmüştür.

Birçok yosun polisakkaridinin (Aschophyllum Nodosum’da bulunanlar dahil) kara bitkilerinde bulunan birçok patojene karşı aktif savunma mekanizmalarını harekete geçirerek antiviral, antifungal ve antibakteriyel olarak hareket ettiği görülmüştür.

Ascophyllum Nodosum bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı olur.

Ascophyllum nodosum’un prebiyotik olarak hareket etmesi, ayrı bir konudur. Örneğin son zamanlarda yapılan bir çalışma sütten kesilmiş domuz yavrularının bağırsak floralarını iyileştirme potansiyeli olduğunu göstermiştir.

Kilo vermek isteyen insanların Ascophyllum nodosumun’un iştah azaltmaya yardımcı olan etkilerini duymaktan mutlu olacaklarına şüphe yok!
Güçlü antioksidan özellikleri dikkate alınacak olursa, Ascophyllum nodosum’un iyileştirici özelliklerinden dolayı dikkat çekmiş olması sürpriz değildir. Birçok çalışma, Ascophyllum nodosum’un sık görülen tıbbi şikâyetlerin giderilmesinde yardımcı olduğunu göstermektedir.

Örneğin kanseri ele alalım.

Çalışmalar, Ascophyllum nodosum dahil esmer su yosunları kaynaklı sülfatlı polisakkaritlerin güçlü birer anti tümör olduklarını göstermiştir. Bir deneyde, Ascophyllum nodosum’dan ekstrakte edilen fucoidan’ın insan HCT116 bağırsak karsinoma hücrelerinin yaşayabilirliğini azalttığı ve yok edilmesini hızlandırdığı görülmüştür.

Başka çalışmalar Ascophyllum Nodosum’un salgıladığı biyoaktif kimyasallarının anti proliferatif ve anti kanser etkilerin normal (örn. fibroblast) ve habis (adenokarsinoma) hücrelerde benzer etkilere sahip olduğu görülmüştür.

Şeker hastalığı hususunda, Ascophyllum nodosum’un kan glukoz seviyesini düşürüp kanın genel antioksidan kapasitesini artırmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

Ascophyllum ayrıca kalp damar hastalıklarının iyileştirilmesine de yardımcı olur. Bir çalışma anti trombotik ve pıhtılaşma karşıtı eylemlerini desteklemiştir.

Kadın sağlığına yönelik olası faydaları da ineklerin hamile kalma oranlarıyla ilgili bir çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmada, Ascophyllum Nodosum ek besini verilen ineklerin hamile kalma oranlarında yedi kat artış görülmüştür.

Ascophylum nodosum ayrıca genel detoksifikasyon içinde kullanılabilir. Zehirli ve ağır metallerin ve radyasyonun vücuttan atılmasını kolaylaştırır, lenf sistemini ve böbrekleri temizlenmesine ve alkalin – asit dengesini düzenlenmesine yardımcı olur.

Ascophyllum hakkında diğer notlar:
• Toksisitesi yoktur!
• Hücre bağışıklık işlevlerini geliştirir ve devridaim eden antioksidan seviyelerini artırılmasına yardımcı olur.
• Yararlı bakterilerin büyümesine yardımcı olur. (Bifidobacteria)
Detoks hızlandırır
• Zararlı bakterilerle savaşmaya destek olur. (E. coli, streptococci)
Kolestrol düzenlenmesine yardımcı olur.
• Genel metabolik süreçlerin iyileşmesine katkı sağlar.
• Tekrar eden böbrek taşı hastalarında güvenle kullanılabilir.
• Kalp, karaciğer ve böbrek sağlığına destek olmak amacıyla güvenle kullanılabilir
Omega 3 içerir.

VERVELLA – Ascophyllum Nodosum