blank

Batman Arkham Knight İncelemesi

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki oyunun şuan için inanılmaz derecede bir optimizasyon sorunu var ve bu inceleme o optimizasyon sorunlarının düzeltileceğini bilerek ve oyunun yapımcı firması Rocksteady’nin oyunun satışlarının durdurulup bu sorunun giderilmesi için üzerinde çalışıldığını ve en kısa sürede bu sorunun giderileceğini bildirmesi ile birlikte bir puan hesaplaması ortaya koymaktadır.

Oyunu satın alacak olan kişilerin internette ve diğer bir çok sitede gördüklerinin aksine bu inceleme oyunun optimizasyon sorununu devre dışı alarak bir puan sistemine tabi tutmuştur. Çünkü bu optimizasyon sorununun düzeltilmesi çok kısa sürede yapılacak ve yapımcı firma tarafından düzeltileceğinden eminiz. Gelelim Batman Arkham Knight incelemesi yazımıza…

batman-arkham-knight-inceleme-ön-inceleme-puanı-video-oynanış

Batman Arkham Knight İncelemesi

Batman süper kahramanlar arasında özel güçleri olmayan, sahip olduğu zenginliği ve geliştirdiği teknolojileri ile diğer süper kahramanların aksine normal bir insan olarak eğitimine verdiği önemi öne çıkararak ve tasarladığı inanılmaz ekipmanlar ile süper kahramanlar arasında yerini almış zayıf gibi görünen fakat aslında herkesin bir açığının olduğunu çok iyi bilen en büyük kahramanlardan bir tanesidir. Batman benim süper kahramanlar dünyası arasında en sevdiğim kahramandır. Filmleri, çizgi romanları, oyunları derken Batman karakterini her yerde görebiliyoruz.

Batman Arkham Knight İle Gelen Yenilikler

Karşımıza bundan önce onlarca Batman oyunu yapıldı fakat bu oyunların arasında bir kült haline gelmiş olan seri ise Rocksteady firmasının Batman serisidir. Batman Arkham Knight ise bu serilerin sonuncusu olarak çıkışını gerçekleştirdi. Serinin önceki oyunlarına nazaran bu oyunda çok büyük yenilikler var.  Bu yeniliklerin en önemlilerinden bir tanesi ise Batmobile oluyor. Kahramanımızın yerlere göklere sığmayan bir arabası ve öyle bir araba ki bu bir orduya bedel. Batman Arkham Knight oyunu ile Batmobile artık bizim istediğimiz zaman kullanabileceğimiz bir araç haline geldi. Bir önceki oyunlarda arada sırada görsek bile Batmobile hiç bu kadar bizim olmamıştı.

Diğer yeniliklere bakacak olursak bunlardan en önemlilerden bir tanesi de dövüş sisteminin serinin diğer oyunlarının dışında farklı bir sisteme sahip olması. Bu yeni dövüş sistemi ile birlikte kavgalar artık daha akıcı ve daha eğlenceli hale geldi. Böylelikle Batman ile öyle güzel kemik kırıyoruz ki anlatamam. Serinin önceki serilerinde toplu bir kavgaya girdiğimizde yani etrafınız 10-15 adam çevirdiğinde bir kişiyi yere yatırınca gelen saldırılardan hızlı bir şekilde kaçmak yada onlar karşı saldırı yapmak biraz sıkıntılı olabiliyordu. Fakat bu dövüş sistemi ile birlikte Batman Arkham Knight dövüş sistemini tam manası ile oturtmuş diyebiliriz. Oyun içerisindeki ekipmanlarımız da birazcık yeniliğe uğramış. Birazcık dememin sebebi yani Batman karakterinin her zaman sahip olması gereken bir çok ekipmanın dışında yeni eklenen ekipmanlarda var. Gadget’lardan bahsedecek olursak aralarında en ilgi çekici olanı Disruptor. Rakiplerinizin elindeki özellikle ateşli silahları bir şekilde etkisiz hale getirmek için harika ekipmanlar oyuna eklenmiş.

En önemli yenilik ise Batman Arkham Knight haritası. Bu yeni oyun ile birlikte tamamen bir açık dünya karşımıza çıkmakta. Serinin bir önceki oyununda evet açık dünya diyebileceğimiz bir dünya vardı. Gotham gezilebilir bir şekilde idi fakat şöyle bir durumda var ki bazen görevin dışına çıkamadığımız için bu dünyayı istediğimiz gibi gezme imkanımız da olmuyordu. Batman Arkham Knight ile birlikte bu dünyayı tam manası ile istediğimiz gibi gezebiliyoruz. Hatta bir görevi bitirdikten sonra istediğiniz gibi diğer bir göreve gitme yada gitmeme gibi seçeneklerin tamamı sizlerin elinde. Benim en çok sevdiğim olayda budur zaten. Güzel güzel Gotham şehrini gezelim. Bu mahvolmuş kurtarılmaya bekleyen Gotham şehrini şöyle istediğimiz gibi devasa kulelerin üzerine çıkarak bir kaç dakika boyunca seyretmek. Yapımcılar en güzel yeniliği bu olayı getirerek başarmışlar.

batman-arkham-knight-playstore

Gelelim Batman Arkham Knight haritasına. Harita diğer oyunların tamamından daha büyük bir harita. Ancak şöyle bir eleştirileri görebilir yada duyabilirsiniz, GTA haritaları daha büyük, işte GTA’nın önceki oyunlarının haritaları kadar bile değil gibi bir çok sağda solda bu lafları duyabilirsiniz. Ancak bunu söyleyen arkadaşlar şunu unutuyorlar. Bu oyun GTA değil. Bu bir Batman oyunu. Gotham şehrinin de bir sınırı var. Adamlar bize tutup Los Angeles büyüklüğünde ucu sonu olmayan bir Gotham yapmalarına gerek bile yok. Batman Arkham Knight haritası yeterince büyük ve gayette güzel. Bu tarz laflara hiç kulak bile asmayın. Bırakın konuşsunlar.  Tekrardan söylemeden geçmeyeceğim, Batman oyunlarının en detaylı, en iyi, her yerinden bir gizem çıkan en büyük haritası.

Gelelim Hikaye kısmına ( kesinlikle spoiler yok ), öncelikle bir oyun tamamen hikaye üzerine kurulmuş ise bu oyunun hikayesinden bahsetmek hiç hoş bir durumda değildir. Bundan sebeple sizlere oyunun hikayesi açısından bir şeyler anlatmak iyi bir durum olmayacağını düşünüyorum. Sadece söylemeden geçmeyeceğimiz bir şey varsa gelmiş geçmiş en iyi Batman oyunu senaryosu bu oyunda verilmiş.  Yani oyunu oynadıkça kendinizde anlayacaksınız oyundaki karşı karakterlerden bir tanesi olan Arkham Knight kimdir, bu adam nerden geldi nasıl geldi bu soruların cevaplarını sizlere anlatmak oyunun tamamen hikayesinin içine etmek olacağı için böyle bir detayı kesinlikle vermiyoruz.

batman-arkham-knight-inceleme-ön-inceleme-puanı-video-oynanış-1

Batman Arkham Knight oyununun en ilgi çekici olan kısmı ise tekrardan söyleyeyim Batmobile. Sadece şunu söylüyorum çocukluğumuzdan bu yana hep Batmobile bizim olsun binelim ona vuralım kırbacı vuralım kırbacı demiyor muyuz? Al işte adamlar yapmışlar, Batmobile senin kardeşim. Oyunun eleştiri alan diğer bir noktası ise bu konu açılmışken söyleyeyim. Batmobile ile çok oynuyoruz aman Batmobile’dan kurtulamıyoruz, Batmobile bir yerden sonra sıkıcı olmaya başlıyor vs. vs. Siz değil misiniz yıllarca yapımcı firmalara şu Batmobile aracını getirin, Batman var arabası yok böyle iş mi olur, uzaktan gördüğüm Batmobile’ı neyleyim benim ona binmem lazım kullanmam lazım diyen. Tamam kardeşim işte adamlar sana yapmış Batmobile hemde en iyisinden, hemde hiç görmediğimiz çok yeni özellikleri ile birlikte. İstediğin gibi al kullan tepe tepe Batmobile ile Gotham şehirinin istediğin yerine git. Neyse bu eleştirileri de yaptıktan sonra Batmobile ile alakalı size yenilikleri ve Batman Arkham Knight Batmobile özelliklerini sizlere anlatayım.

Batman Arkham Knight Batmobile Özellikleri

Tam Batman’e yakışır şekilde bir tasarıma sahip olan aracımız öncelikle çok ağır zırhlı ve ağır silahlara sahip. Ayrıca gayette hızlı. Batmobile?ımız standart olarak iki farklı modda çalışabiliyor. Bu modlardan bir tanesi sürüş modu diğer ise Battle Mod yani savaş modu. İstediğiniz herhangi bir anda Batmobile sizler için bir savaş makinesine yada bir hız canavarına dönüşebiliyor. Bu tamamen sizin ellerinizde ve bu oyun için en iyi yeniliklerinden birisi de bu. Aracın tüm manevra sistemini değiştiren ve tüm tekerleklerini 360 derece dönmesine sağlayabilen Battlemod ile Batmobile bir anda çok güçlü bir tanka dönüşebiliyor ve tekrardan istediğiniz zaman aracı sürüş moduna da alabiliyorsunuz.

batman-arkham-knight-batmobile-oynanış-video-inceleme-ilk-bakış-inceleme-puanları-ön-inceleme

Şimdi burada dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var ki oyun içerisinde karşınıza çıkan düşmanları yok etmek için Batmobile kullanmak zorunda kaldığınız bazı anlardan bahsedeceğim. Evet, karşımıza düşman tanklar çıkıyor ve onlarla savaşabilmemiz için Batmobile kullanmamız gerekiyor ve hemen aracı savaş moduna alarak bu tanklardan kurtulabiliyoruz. Oyun ilerledikçe sık sık karşımıza çıkmaya başlayan bu düşmanlar sayıları da değişkenlik gösterebiliyor ve bir yerden sonra çok sıkıcı olabiliyor eleştirileri herkes tarafından yapılıyor. Bu eleştirilere kesinlikle ve kesinlikle katılmıyorum. Sebebi de şudur; oyun içerisinde Batmobile üzerinden bir çok geliştirmeler geliyor ve araç git gide daha da iyi hale ve bir çok ekipmanlar ile donatılmaya başlanıyor. Siz ilerledikçe araçta ilerliyor yani Batmobile değişmeyen bir araç gibi ortada kalmıyor. Yapımcı firma sırf milyonlarca oyuncunun bu Batmobile kullanma isteğini karşılamak için ellerinden geleni yapmış ve en ufak detayına kadar bu aracı tasarlamış ve oyunun ilerleyen bölümlerinde de geliştirilmesine müsait bir şekilde bırakmışlar. Böylece düşüncelerimi tekrardan aktarmam gerekirse bunca yenilik yapılmış bir araç, üzerinde uzun süre uğraşılmış ve en iyi şekilde tasarlanmış bir Batmobile ile oynayabilme şansını istediğimiz kadar ve istediğimiz şekilde bize verebilen Rocksteady firmasına teşekkürlerimizi gerçek bir Batman hayranı olarak borç biliyorum. Zaten şunu da söylemeden geçmeyeceğim, gerçek bir Batman ve Gotham aşıkları, hatta benim gibi tüm karakterleri ayrı ayrı çok seven kişilerin Batmobile hakkında hiç bir eleştiri yapmayacaklarını gayet çok sevdiklerini ve oynamaktan büyük zevk aldıklarını söyleyebilirim.

Grafikler ve Oynanış

Batman Arkham Knight serinin diğer oyunları gibi Unreal Engine 3 oyun motoru ile geliştirildi. Evet şuan için en yukarda incelemeye başlarken de söylediğim gibi optimizasyon sorunu kesinlikle can sıkıcı ancak Rocksteady bunu düzeltemeyecek bir firma değildir. En kısa sürede bunun üstesinden gelecektir. Bu oyun motoru tabi ki serinin son oyunu Batman Arkham Knight için daha da geliştirilmiş bir şekilde bu oyunda yer alıyor. Modifiye edilmiş bir oyun motoru ile yapımcı firma harikalar yaratmış gözüküyor. Yansıma efektleri, gölgelendirmeler, çevre etkileşimi muhteşem bir görsellik yaşatıyor. Şimdiye kadar çıkmış en güzel gözüken Batman olmak ile birlikte, son zamanlarda çıkan birçok yeni nesil oyunla rahatlıkla yarışabilecek bir seviyede Batman: Arkham Knight.

Oyunun tüm mekanikleri ve tüm sistemleri benzersiz diyebilirim hem de bunu çok rahat bir şekilde söylüyorum. Oynanış açısından serinin son oyunu hepimizin hafızasına kazınacak ve yıllar sonra tekrar tekrar sohbetlerin konusu olacak mükemmel bir oyun olmuş durumda.

Ayrıca oyun içerisinde Gotham şehrinin en ünlü karakterleri ile de ayrı ayrı oynuyor olabilmekte çok güzel bir duygu. Özellikle Harley Quinn ve ve Red Hood için ayrı bir hikaye paketi de mevcut ve bu paketleride deneme imkanımız oldu. Özellikle bu iki karakterin kendine has mekaniklerinin olması oyuna mükemmel bir hava katmış. Çok eğleneceğinizden eminim. Kesinlikle oynanabilir diğer karakterleri denemeden oyunu sadece Batman olarak bitirip kalkmayın sakın.

batman-arkham-knight-inceleme-ön-inceleme-puanı-video-oynanış-2

Batman Arkham Knight oynanabilir karakterlerin listesi ise şu şekilde, Robin, Nightwing, Batgirl ( DLC), Catwomen, Azrael, Harley Quinn ( DLC ) ve Red Hood ( DLC ) bu karakterler ile oynamak oyunun bütün havasını değiştiriyor. Özellikle tekrardan söylemeliyim ki Red Hood ve Harley Quinn hikaye paketlerini ön sipariş verenler direk olarak oynayabiliyorlar ve kesinlikle hafızalarımdan çıkmayacak bir yeniliktir bu.

[review]