blank

Dead Rising 3 İnceleme

Zombi temasına sahip oyunlar, filmler ve diziler gerçekten çok uzun zamandır eğlence sektörünün büyük bir parçasını oluşturuyor. Bu artık bir gerçek. Kendi adıma konuşmam gerekirse, zombi temasına sahip hiç bir şey ilgimi çekmiyor. Bu durumun nedeni sanırım Resident Evil filmleri sayılabilir. Neden bilemiyorum ama bu filmlerin ardından zombi temasından tamamen uzaklaştım ve bu tema bana oldukça itici gelmekte. Ha elbette Resident Evil oyunlarını halen daha oynamaktayım ama anca bununla sınırlı, benim için zombi dostlarımız.

Benim düşüncelerimin dışında, zombi temasının yoğun bir ilgi gördüğü gerçeği açıkça ortada elbette. İnsanlar zombi öldürmeyi yada izledikleri dizi ve filmlerde, yüzlerce zombinin yok oluşunu görmekten zevk alıyor. Durum bu olunca oyun piyasasına da zombilerin etkisi büyük oluyor. Başlı başına çıkan zombili oyunların dışında, pek çok oyuna gelen zombi modları vs. derken bu sayı giderek arttı. Peki bu yapımların hepsi kaliteli mi? Elbette ki hayır. Piyasaya çıkan zombi temasına sahip oyunların %30 u yada 40 ı anca yeterli başarıyı elde edebiliyor. Zaten son yıllarda Resident Evil gibi efsanevi bir serinin dahi geldiği hali görüyoruz. Resident Evil serisi adına üzücü bir durum… Tabi bizim konumuz Resident Evil serisi değil, o nedenle konuyu hemen toparlıyorum.

Bundan kısa bir süre evvel konsollar için Capcom tarafından piyasaya sürülen Dead Rising 3 oyunu, bu yazının asıl konusu olacak. Oyun dediğim gibi kısa bir süre önce bildiğiniz üzere konsollar için piyasada yerini almıştı ve aynı zamanda daha önceki oyunlarıyla birlikte oldukça sevilen bir oyun serisidir Dead Rising 3. Yapım çok kısa bir süre önce biz PC kullanıcıları için piyasada yerini aldı. Peki Dead Rising 3’ü diğer zombi temalı oyunlardan ayıran özellik ne? O yüzdenin geri kalan kaliteli oyunlar bölümüne girebilecek bir yapım olmasını ne sağlıyor? İşte şimdi bu sorunun yanıtını birlikte göreceğiz.

chapter_three_carrie

Herkes nereye gitti?

Oyunda gerçekten sağlam bir hikaye bulunmuyor, böyle bir beklentiye asla girmeyin. Bunun yerine sizi bolca aksiyon ve eğlenceli anlar bekliyor olacak. Karakterimiz Nick Ramos Amerika’da bir zombi parodisinin içinde bulunuyor ve burada tek amacımız ise basit… hayatta kalmak. Oyunda ilerledikçe yeni pek çok insanla karşılaşıyoruz ve onlara yardım ediyoruz, karşılığında onlarda elbette bize yardım ediyor. Fakat dediğim gibi ortada öyle ahım şahım bir senaryo yok. Zaten böyle bir senaryoya gerekte yok! Daha önce Dead Rising oyunlarından herhangi bir tanesini oynadıysanız, oyunun amacını hemen hemen biliyorsunuzdur. Bilmeyen okurlarımız için kısaca bu amaçtan bahsetmek gerekirse; önünüze çıkan yüzlerce zombiyi (aynı anda) ortadan kaldırarak, görevinize doğru yol almanız gerekiyor. Amaç oldukça basit değil mi? Bende öyle düşünmüştüm.

Bu bahsettiğim amaçtan ötürü, oyun sizlere şuan sıkıcı bir zombi oyunu gibi gelebilir. Emin olun tamamen yanlış bir fikire kapılmış durumdasınız. Dead Rising 3’de daha önce hiç bir zombi oyununda olmadığı kadar eğleneceğinize emin olabilirsiniz. Karşınıza çıkan kalabalık zombi gruplarını, elinize geçirebileceğiniz yüzlerce silah seçeneğiyle ortadan kaldırarak ilerlemek bile başlı başına ayrı bir keyif. Bu noktada hemen belirtmek istediğim bir şey var, bu şey oyunda gerçek anlamda ağır bir vahşet seviyesi bulunuyor. Bu durumdan rahatsız olacak oyunseverler için Dead Rising 3 kesinlikle yanlış bir seçim olacaktır. Baltalar, çeşitli bıçaklar, testereler oldukça sıradan zombi öldürme araçlarıdır. Dead Rising 3′ de bunlara ve çok daha fazlasına hazır olmanız gerekiyor.

Bu silahlara örnek vermek gerekirse; Matkaplar, lazer silahları, kasalar, araçlar ve çok çok daha fazlası. Evet, bu arada yanlış görmediniz oyunda araç kullanım seçeneği de bulunuyor. Aslına bakarsak araç kullanımı oldukça eğlenceli ve oyunun büyük bir bölümünü kapsıyor. Kullandığınız araçlarla zombilerin üzerinden geçmek yada araca asılan zombileri üzerinden savurmak ise bizlere gerçekten aşırı eğlenceli bir oyun mekaniği sunuyor. Araç kontrolleri hakkında konuşmak gerekirse; oyun daha çok arcade yapılı bir araç kontrolü mekaniğine sahip, bu araç kullanımı için sanırım verilebilecek en iyi örnek sanırım son dönemde büyük ilgi toplayan Watch Dogs olacaktır.

dead-rising-3-game-crack-pack-torrent

Oyun mekanikleri

Oyun haritası çok büyük olmasa da kesinlikle yeterli bir boyuta sahip durumda. Görevler bir süre sonra uzak mesafelere gitmenizi istiyor ama dediğim gibi oyunda araç kullanımı olduğundan bu durum da pek sorun yaratmıyor. Hatta araç kullanmak için can atar bir hale geliyorsunuz. Görevler oldukça sıradan bir ilerleyişe sahip ama tekrar tekrar söylediğim gibi oyunun amacı kesinlikle hikaye odaklı değil. Oyunda kullanabileceğiniz silahların sayısının 300 gibi bir rakam olduğunu düşünürseniz, deneyecek pek çok silah sizleri bekliyor demektir. Ayrıca oyunun uzunluğu gerçekten sizi doyuracak cinsten, yaklaşık olarak 30 saatlik bir zombi parçalama deneyimi Dead Rising 3’de sizleri bekliyor olacak.

Oyunun dövüş sistemine baktığımız zaman, malesef oldukça basit bir sistem söz konusu. Hafif ve ağır saldırı yapabiliyor ve etrafta zıplayarak dolaşabiliyorsunuz. Gerçi bu vahşetin ortasında dövüş sisteminin basitliği çok fazla dikkatinizi çekmiyor ama daha fazla seçeneğe sahip bir dövüş sistemi kesinlikle böylesi bir oyun için daha iyi olabilirdi.

Bunların dışında oyunda bulacağınız tarifler ve eşyalar sayesinde kendi silahlarınızı yapmakta özgürsünüz. Bu sistem zaten oyunda bulunan silah sayısının tavan yapmasını kolaylıkla sağlıyor. Burada sadece gerçekçi silahlardan bahsetmiyorum, tamamen çılgınca ve olağandışı silahlar da sizleri bekliyor olacak. Örnek vermem gerekirse; lazer silahı sanırım yeterli olacaktır (kullanması en eğlenceli silahlardan bir tanesi). Ayrıca oyunda silahlarınızı yapılandırmanın dışında, baş karakterimiz olan Nick’in giysilerini de oldukça geniş bir yelpazenin içinden dilediğimiz gib seçmekte özgürüz. Bu giysi seçenekleri oyunu gerçekten eğlenceli hale getiren bir diğer sistemden bir tanesi. Biri mini etek mi dedi?

Oyunda hikaye üzerinde ilerledikçe karşınıza pek çok karakter çıktığından bahsetmiştim. Bu karakterler sizden sadece yardım istemekle kalmıyor elbette. Bu karakterlerin bazıları aynı zamanda sizinle birlikte gelip, size zombi avınızda yardımcı oluyorlar. Zaten özellikle buralarda dikkatimi çeken bir özellik, oyunda bulunan karakterlerin atmosfere gerçek anlamda katkısı büyük. Bu karakterlerin diyalogları, ifadeleri ve hareketleri… her biri adeta bir ruha sahip ve kısa bir süre sonra kendinizi oyunun atmosferine kaptırmış halde buluyorsunuz. Oyunun başında geçireceğiniz saatler size oldukça kısa bir süre gibi gelecek ve oyunu tamamladığınız zamansa, hangi ara bitirdiğinizi dahi anlamayacaksınız.

Oyunu tamamlamanızın ardından öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor, oyunun yeniden oynanabilirliği oldukça yüksek. “Tekrar aynı şeyleri yapmak mı?” Benzeri bir soru kafanızda oluştu sanırım ama bunu kesinlikle kafanızdan çıkartın. Yeniden oynanabilirliğin en büyük nedeni Co Op sistemi. Tüm bu yaptığınız şeyleri, arkadaşlarınızla birlikte yaptığınız zaman eğlencenin seviyesi iki katına çıkıyor. Uzun süredir bir oyunun bana bu derece eğlenceli anlar yaşattığını gerçekten hatırlamıyorum.

Nick_butcher

Grafikler ve sesler

Oyun grafiksel olarak kesinlikle konsol sürümlerinden bir tık önde diyebilirim. Özellikle konumuz Xbox One ise… zaten Xbox One’ın performans ve görsellik kalitesinin oldukça geride kaldığını bilmeyen kalmadı sanırım. Hele ki oyunun grafik ayarlarından görselliği 1080p değerine aldığınız zaman karakter kaplamaları, çevre kaplamaları oldukça doyurucu bir hal alıyor. Özellikle oyunda bulunan karakterlerin kaplama ve animasyonları gerçekten çok başarılı bir şekilde hazırlanmış. Oyun boyunca binlercesini öldüreceğiniz zombi dostlarımız ise yine aynı şekilde oldukça kaliteli diyebilirim. Bu noktada söylemem gereken bir diğer şey ise; aynı anda ekranınıza giren yüzlerce zombiye rağmen oyunun sizlere performans sorunu yaşatmamasıdır. Bunun dışında zombi modelleme sayısı oldukça fazla ve bu kadar kalabalık zombi sayılarına rağmen, sanki hepsi birbirinden farklıymış gibi hissetmeye başlıyorsunuz.

Sesler ve müzikler yine aynı şekilde grafiklerden pek aşağı kalmıyor. Müzikler biraz kendini tekrar ediyor gibi olsa da sesler tek kelimeyle harika. Özellikle karakter seslendirmeleri kesinlikle oyun atmosferi için çok büyük bir etken olmuş durumda. Demin bahsettiğim karakter ifadelerinin yanına birde bu kaliteli seslendirmeler geldiği zaman oyun sizi görsel ve işitsel anlamda rahatlıkla etkilemeyi başarıyor.

Burada söylemek istediğim ufak bir detay var, oyunun PC sürümünde belli bir FPS limiti bulunmakta (30). Bunu engellemek isterseniz, internetten yapacağınız ufak bir araştırmayla birlikte bunun üstesinden basit bir şekilde gelebilirsiniz.

dr3_4

Sonuç olarak baktığımız zaman evet, Dead Rising 3 belki daha iyi bir hikayeye sahip olabilirdi. Belki biraz daha detaylı bir dövüş sistemi de olabilirdi. Fakat bunlar asla oyunun kalitesini düşürmeye yetmeyecek şeyler. Capcom kesinlikle yine yapacağını yapmış ve biz oyunseverlere serinin en iyi oyununu sunmuş durumda. Oyunda sizi rahatsız edebilecek tek şey söylediğim gibi, vahşet seviyesi. Bunun dışında sevdiğiniz oyun türü ne olursa olsun, hatta zombi temasını sevmeseniz dahi (benim gibi) Dead Rising 3 kesinlikle oynamanız ve bitirmeniz gereken türden bir yapım olmuş. Hele ki Co Op olarak arkadaşlarınızla oynadığınız zaman, size PC başında oldukça eğlenceli saatler geçirteceğine emin olabilirsiniz. Hepinize bol oyunlu günler dilerim.