blank

Dropzone Ön İnceleme

Dropzone Ön İnceleme

Gameforge tarafından oyun dünyasına yeni bir gerçek zamanlı strateji oyunu daha geliyor. Bizlerde sizler için Dropzone Ön İnceleme yaptık ve oyunu anlattık.

İlk önce şunları söylemeden geçemeyeceğim, Dropzone ilk başta bir MOBA oyunu gibi gözüktü gözüme ancak işin içine girince şunu anladım ki bu bir MOBA oyunu değil, içerisinde MOBA unsurları olan gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Yani oyun bir parça RTS bir parça MOBA diyebiliriz.

Daha sonrasında özellikle kontrol ettiğim şey ise yapımcılar oldu. Geliştirici ekip Sparkypants Studios olunca, tabi ki akla direk Rise of Nations geliyor o zaman içim rahatladı ve rahatça oyuna girebildim. Neden böyle söylüyorum derseniz bir RTS hayranı olarak bazı beklentilerimiz oluyor doğal olarak. Bunu karşılayabilecek mi diye düşündüm ne yalan söyleyeyim. Ama sonrasında dediğim gibi gönül rahatlığı ile oyuna daldım.

Dropzone Ön İnceleme

Temel olarak Dropzone her oyuncunun 3 üniteyi kontrol edebildiği 1v1 şeklinde maçlar yapabildiğiniz bir strateji oyunu. Oyun içerisinde bu 3 üniteler toplu şekilde de yönetilebiliyor veya hepsini ayrı ayrı da yönetebiliyorsunuz. Bunun özellikle böyle yapılmış olması işte her oyuncunun kendi stratejisini kurabilme ihtimalini artırıyor. Haritamız 1v1 kapışmalara uygun olarak küçük şekilde tasarlanmış. Ünitelerinizi bir grup şeklinde hedeflere giderek görevleri tamamlayarak seviyelerinizi artırabiliyorsunuz ancak tabi ki kendi beyninizi 3’e böldüğünüzde çok daha fazla strateji kurmanız ve karşı oyuncunun hamlelerine göre de iyi bir harita takipçisi olmanız gerekiyor. Oyun toplamda 15 dakikalık bir round şeklinde tamamlanıyor. Bu 15 dakika içerisinde neler yapmamız gerekiyor ve neler yapıyoruz bunları sizlere daha detaylı aşağıda anlatacağım ancak şuan için genel bilgileri veriyorum. Temel olarak oyunda görev yapmamız gerekiyor. Peki bu görevler nedir?

Öncelikle oyuna girdiğimizde kendi grubumuzu seçiyoruz. Bunlara oyun içerisinde Pilotlar deniyor. Yani pilotlarımızı seçiyoruz. Her pilotun kendine göre bindiği veya sürdüğü mekanik araçlar var. Ayrıca her pilotun kendine has yetenekleri, gücü ve can değeri var. Temel olarak 3 ayırdığımızda pilotlarımızı Mechanic, Gunner ve Tank olarak sınıflandırıyoruz.

Dropzone Ön İnceleme

Dropzone Ön İnceleme

Tank Sınıfı

İsminden de anlayacağınız üzere tank sınıfı hasarı üzerine alan ve savaş sırasında rakiplerin dikkatini dağıtabilecek ve alanı kontrol almaya çalışan bir sınıf. Can değeri diğer pilot sınıflarına nazaran çok daha yüksek ve savunma gücü daha fazla olduğu için bu sınıfı genelde ön saflarda kullanıyoruz. Peki ön saflarda kullanıyoruz da karşıdaki rakip illa tanka saldırı yapmak zorunda mı? Tabi ki değil. İşte zaten mesele tamda burada başlıyor. Ünitelerinizi hızlı ve kontrollü şekilde yönetmeniz gerekiyor ki özellikle Tank sınıfını kullanmanız da daha da dikkatli olmalısınız çünkü diper pilotlarınızı koruma görevini üstlenen bu sınıf rakip tarafından yok edildiğinde resmen savunmasız kalıyor ve kaçmak zorunda oluyorsunuz.

Mechanic Sınıfı

Bu sınıfın temel özelliği tüm takımı can desteği, kalkan desteği, hız ve hasar artırımı gibi yetenekleri ile korumak. Yani destek sınıfımız Mechanic oluyor. 3 üniteden Mechanic neden önemli diye düşündüğümüzde karşımıza şöyle bir net cevap geliyor. Eğer Mechanic sınıfı ile doğru zamanda doğru hamleleri yapmamış olursak eğer kesinlikle pilotlarımızı alanda diri tutamayacağız ve rakibe yenik düşeceğiz. Genelde Mechanic sınıfını tankı korumak onu hasar karşılayabilmesi için ona destekte bulunmak için kullanıyoruz. Yani bu sınıfı karşı rakibe saldırı sınıfı olarak oynamanız halinde birazcık işleriniz karışabilir. Çünkü karşı rakibin Mechanic sınıfına yapacağı hamleleri karşılayamazsanız ve Mechanic düşerse, savaşın sonunda kesinlikle karşı rakibin destek sınıfı ayakta olduğu için son anda bile olsa ünitelerini kurtarmayı başaracaktır.

Gunner Sınıfı

Gunner ise oyunun DPS sınıfı diyebiliriz. Yani rakibe ölüm saçacağımız sınıfımız bu. Gunner savaş esnasında çok dikkatli şekilde kullanılmalı, üniteler yönetilirken Gunner asla unutulmamalı ve karşı rakibe hasar vermeye ayarlanmış ve büyük çaplı hasarlar için yeteneklerinin de kullanılmasının unutulmaması gerektiğini kesinlikle kafanıza kazıyın. Doğru zamanda doğru hamle ile gunner herhangi bir rakip pilot ünitelerinden birini saf dışı bırakabilir ve bu şekilde üstünlük sağlayabiliriz. Peki Gunner sınıfı savaş esnasında çok arkada mı kalmalı yoksa direk saldırıya mı geçmeli. Cevabı aslında daha karmaşık. Belirli anlarda Gunner sınıfını uzaklaştırmalı rakibi şaşırtmalı, rakibin Tank sınıfına odaklanması için bazı hamleler yapmalı ve Gunner ile birlikte doğru hamleleri yaparak büyük çaplı hasarlar vermemiz gerekiyor. Yani Gunner elinizin hep altında olmalı.

Dropzone Ön İnceleme

Oyunun Yapısı

Öncelikle şunu yapmamanız için özellikle uyarıyorum. Karşı rakibe hurra bir girişimde bulunmayın. Dropzone Ön İnceleme ile birlikte sizlere oyunu anlatmanın dışında bazı tavsiyelerde vereceğim. Yani direk saldırıya geçmek bu oyunda anlamsız bir hareket olur. Küçük bir haritada oynadığımız için harita üzerinde bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir çok yaratıklar var. Bu yaratıklar sabit noktalardan çıkıyorlar. Bu noktalarda çıkan yaratıkları keserek ekibimizin seviyesini yükseltmemiz gerekiyor. 3 ünite ayrı ayrı olarak seviye atlaması gerçekleştiriyor. Burada strateji tamamen size kalıyor. Çünkü seviye ilerlemesi ekip üzerine yapılıyor. Yani 1 seviye atladığınızda o seviyeyi 3 üniteden herhangi birinde kullanıyor. Hal böyle olunca tamamen oyun stratejinize ve seçtiğiniz ünitelerin özelliğine göre karar vermeniz gerekiyor.

Dropzone Ön İnceleme

Dropzone Ön İnceleme

Dropzone Ön İnceleme ile birlikte ben kendi örneğimi verecek olursam, genelde ünitelerimi seçerken Tank sınıfında alan kontrol yapabilme özelliğine sahip tank pilotunu, Mechanic sınıfında yine alan koruma sağlayacak ve alan içerisine can yenilemesi yeteneklerine sahip Mechanic sınıfını ve Gunner olarak ise tamamen DPS’e odaklı ve yetenekleri ile bir atışta çok fazla hasar verebilme yeteneğine sahip pilotları seçiyorum. Harita üzerinde oyuna başlayıp direk yaratıklarına hücum ediyorum seviyemi yükseltmeye çalışıyorum ve tabi ki oyunun en önemli noktası da zaten “Uplink” adı verilen haritanın tam ortasındaki bölgeye yaratıklardan düşürdüğümüz objeleri teslim ederek round içeriinde rakipten üstün olmaya çalıştığımız için oyun stratejimi tamamen yaratıklara odaklı kuruyorum. Toplamda 3 ünite yönettiğimiz için yaratıklardan 3 adet obje taşıma şansımız oluyor. Pilotların hepsi tek tek ayrı objeleri taşıdıkları için orta bölgede hepsi ayrı ayrı teslim etmek zorundalar. Hal böyle olunca tabi ki oyununda yapısında rekabetçi bir durum var olduğundan rakipte orta bölgede sürekli bir it dalaşı halinde oluyoruz. Canavarlardan objelerimi topladıktan sonra orta bölgede genelde pusuya yatıyor ve rakibin teslimatını bekliyorum. Ancak oyunu oynadıkça bir strateji daha geliştirdim ve bunun çok yararını gördüm ve genelde bu strateji ile oyunları kazandım diyebilirim. Rakibin yaratık avı sırasında ona çok ani baskınlar düzenliyorum. Bu baskınları düzenlememin sebebi harita üzerindeki yaratıklarda bir vuruşta ölecek şeyler olmadığı için genelde Tank sınıfı ile hasar karşılanıp hep bilikte tüm üniteler ile saldırı yaparak yok edilebiliyorlar.

Dropzone Ön İnceleme

Dropzone Ön İnceleme

Öldürülen yaratıkların yerine gelen yaratıklarda zamanla seviyelerini yükseltiyor ve daha da zorlaşıyor. Bu durumda yapacağımız ani baskınlar ile karşı rakibin Tank sınıfını veya yaratığın odaklandığı pilot sınıfını çok daha az can değeri ile yakalamak mümkün. Bu yüzden bu saldırılar çok işe yarıyor. Sınıfları ayrı ayrı kullanarak rakibi rahatsız etmekte bambaşka bir strateji tabi ki. Var olan 2 ayrı pilotunuz ile birlikte yaratıkları keserek hem seviye artırıp hep oyunu kazanmak için teslim edeceğimiz objeleri toplarken bir yandan da diğer bir sınıf ile karşı rakibi sürekli rahatsız edici bir şekilde oyun tarzına alışırsanız genelde oyunlarda üstünlük sağlayabilirsiniz. Ancak tabi ki çok dikkatli olmanız gerekiyor böyle bir durumda savaşmak için.

Sizlere oyunun yapısını anlattıktan sonra anlatmamız gereken en önemli şey ise oyuna girmeden önce ekibinize ayar çekmek. Yani Build bölümü.

Dropzone Ön İnceleme

Dropzone Ön İnceleme

Pilot Yapılanma Bölümü

Bu bölüm işte tamamen sizin stratejinize göre yapılması gereken bir kısım. Dropzone Ön İnceleme sizlere oyun ile ilgili verilmesi gereken bütün bilgileri sunuyor ancak tabi ki kendi stratejiniz çok daha önemli. Neden böyle söylüyorum derseniz sabit bir stratejinizin olması halinde bu stratejiye uygun pilotları seçmek ve bu pilotların hangi yeteneklere sahip olacağını ve hangi araçları kullanacağını seçmek için bu bölümü kullanıyoruz. Gayet çeşitli bir bölüm karşımız çıkıyor çünkü 3 ayrı ünite ve onlarca pilotun bambaşka yeteneklerinden dolayı iş iyice karmaşıklaşıyor. Aslında bu karmaşıklaşma sizleri korkutmasın burada aslında tamamen ekibimizi özelleştiriyoruz. Yani kendimize uygun hale getiriyoruz. Standart şekilde oynamaktan kesinlikle vazgeçin. Çünkü kendi stratejinizi oluşturduğunuz da “Build” bölümünden kendinize en uygun şekilde pilotlarınızı, bu pilotların yeteneklerini ve donanımlarını ayarlıyorsunuz.

Ayrıca şunu söylemekte fayda var sizin Kullanıcı seviyeni ile pilot seviyeleri birbirinden ayrı olarak ilerleme sağlıyor. Yani pilotlarınızın seviyeleri arttıkça o pilotun yeni yeteneklerine ve yeni donanımlarına erişim sağlıyorsunuz. Kendi seviyenizin artması buna bir etki sağlamıyor. Hal böyle olunca çok daha RTS ve MOBA yapısına uygun bir oyun ortaya çıkmış oluyor. Bunun dışında bu kısımda “Craft” kısmı ile birlikte kendinize yeni donanımlar elde edebilmeniz de mümkün hale geliyor.

Dropzone Ön İnceleme ile birlikte sizlere oyun içerisinde kaçırmamanız gereken bir diğer önemli tavsiyemiz ise yaratıkların dışında haritada bulunan “Boss” yaratıkları da kesmeniz. Çünkü ekibiniz hazır olduğunda bu yaratıkları kesmeniz karşı rakibe karşı seviyeleriniz ve her şeyiniz aynı olsa bile Hasar, Savunma gibi anlamlarda size yarar sağlayacaktır. Bazı yaratıklar sizlere fazla hasar vurmanızı bazıları ise daha az hasar almanızı sağlayacak güçler kazandırıyor. Bu yüzden rakibin almasını engellemeye çalışmalı ve bu özelliklere sahip olmanız savaş alanında sizi üstün kılacaktır.

Dropzone ön inceleme ile birlikte sizlere oyun hakkında bilmeniz gereken ve yapmanız gereken her şeyi anlattık. Burada olay tamamen sizin kendi stratejinize ve kurduğunuz pilot ekibinin stratejinize uygun hale getirmenizde bitiyor. Dropzone 1v1 küçük harita yarı RTS ve yarı MOBA tarzı ile oyun dünyasına yeni bir soluk kazandırıyor. Yeterli grafikleri, hızlı ve akıcı oynanış yapısı, ortama uygun müzikleri ve tamamen rekabete dayalı oyun yapısı ile saatlerce oynayabileceğiniz bir oyun haline gelmiş.

Gameforge websitesi üzerinden Dropzone oyununa erişebilirsiniz. Hepinize bol oyunlu, mutlu ve huzurlu zamanlar dileğiyle. Bir başka yazımızda görüşmek üzere bizleri takip etmeyi unutmayınız…