blank

Hearthstone: Heroes of Warcraft İnceleme

Kart oyunu dediğim zaman aklınıza ne geliyor? Büyük ihtimalle pişti, ellibir, batak, pis yedili gibi oyunlar geliyordur sanırım. Elbette bahsettiğim kart oyunları bunlar değil. Bahsettiğim kart oyunları, 90 lı yıllarda ülkemizde de Pokemon ve Yu-Gi-Oh! kartlarıyla birlikte popülerliği artmış olan kart oyunları. Bunlara genel adıyla bakarsak masaüstü oyunlar diyebiliriz. Şüphesiz bu tür oyunların dünya çapında en popüleri Magic: The Gathering’ dir. Ülkemizde malesef pek bilinmeyen bu kart oyunu, dünya çapında pek çok hayran kitlesine sahip durumda. Son yıllarda bu kart oyunları masaüstlerinden bilgisayar monitörlerimize yolculuk yaptı. Sahip olduğu kitleyle yine bu konuda da en popüler kart oyunu Magic: The Gathering elbette. Hatta artık PC üzerinden de pek çok turnuvası dönen bu oyunlar, moba oyunlar gibi kendilerine büyük bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı.

Bu oyunlar genel anlamda baktığımız zaman herkese hitap etmeyen oyunlardır. Aksiyon oyunlarını seven bir insanı alıpta, sadece strateji tabanlı, fazla görsellik sunmayan, en büyük aksiyonun yere kart atmak olduğu bir türe geçirmek zordur tabi. Bu oyunlar daha çok tatik ve oyun stratejisine bakar bir durumda ilerlemektedir. Rastgele kart atmak yada çekmek hiç bir şekilde size galibiye getirmez. Kart oyunlarını aslında sıra tabanlı strateji oyunlarına benzetmek bir yerde mantıklı olacaktır. Magic: The Gathering’ den örnek verirsek, oyun gerçek anlamda yeni başlayan bir oyuncu için çok karmaşık gelecektir. Bunun yanı sıra yeni destelere erişmek için, bu destelerin bulunduğu DLC leri satın almanız gerekir. Türe ilgisi olmayan bir kişiyseniz bu zaten en başta sizin gözünüzü korkutmaya yetecektir.

Blizzard, bundan bir kaç sene evvel Hearthstone: Heroes of Warcraft’ı ilk duyurduğunda, kimse Blizzard’dan böyle bir oyun beklemiyordu. Ama şu gerçeği herkes biliyordu ki, Blizzard bir oyun temasına el atıyorsa onu en iyi şekilde yapar. Geçtiğimiz sene boyunca kapalı beta testleri hızla devam eden Hearthstone yakın bir zaman önce tüm oyunculara açıldı. Dediğim gibi Blizzard’dan beklenmeyecek bir türde oyun olan Hearthstone’un en büyük kozu ise Warcraft temasına sahip olmasıydı. İster istemez Warcraft hayranları, hatta Blizzard hayranları bir anda kendisini Hearthstone’u denerken buldular. Bir çoğu daha kapalı betadayken oyuna hayran kaldı, bir çoğu ise (yazının başında bahsettiğim kişiler) oyunda istediğini bulamayıp bıraktı. Ama sanırım tüm Wold of Warcraft’cıların Battle.net hesabında, oynamasa da oyun yüklü olarak duruyordur.
Peki Blizzard kart oyunları furyasında istediğini elde edebilecek mi?

h1

Tanıdık yüzler!

Oyuna başladığınız zaman fark edeceğiniz üzere, desteleri sınıflar oluşturuyor. Bunları şu şekilde listelendirebiliriz:

– Malfurion Stormrage (Druid)
– Rexxar (Hunter)
– Jaina Proudmoore (Mage)
– Uther the Lightbringer (Paladin)
– Anduin Wrynn (Priest)
– Valeera Sanguinar (Rogue)
– Thrall (Shaman)
– Gul’dan (Warlock)
– Garrosh Hellscream (Warrior)

Bu sınıflardan istediğinizi, istediğiniz zaman kullanmakta özgürsünüz. Her bir sınıfın aynı World of Warcraft mantığında olduğunu da söylemek isterim. Bir sınıf tam anlamıyla saldırıya dayalıyken, bir diğeri savunmaya, bir diğeri ise CC (crowd control) üzerine yoğunlaşmış şekilde hazırlanmış. Yine her sınıfın elbette birbirlerine karşı artıları ve eksileri mevcut durumda. Ama merak etmeyin oyunun mantığı World of Warcraft PvP sinde bulunan taş, kağıt, makas sistemiyle ilerlemiyor. Eğer bir oyuna Mage Deck ile girdiyseniz ve rakibinizde Rogue Deck varsa yenileceksiniz anlamına gelmiyor yani. Mantıklı hareket ederek elinizde bulunan desteyle her desteyi yenebilirsiniz. Tabi oyunda dengeleri sarsan bazı kartlar var elbette ama Blizzard oyuna gelen güncellemelerle bu problemleri çözüyor. Oyunda 400 e yakın kart olduğunu ve sürekli bu sayısının arttığını düşünürsek bu çok normal bir durum.
Desteleri temsil eden karakterlerin, Warcraft evreninden hepimizin bildiği karakterlerin olması gerçekten çok iyi düşünülmüş. Bu karakterlerin her birinin orijinal seslendirmeleri bulunuyor ve oyun içerisinde birbirleriyle sık sık atışıyorlar. Bu durum sizin için ufak eğlenceler anlamına geliyor. Bunun dışında demin de bahsettiğim gibi oyunda bulunan bu 400 e yakın kartın her birinin de neredeyse birbirinden tamamen farklı seslendirmeleri bulunuyor. Bir kartı oyuna sürdüğünüz zaman aynı desteleri temsil eden karakterler çeşitli konuşmalar yapıyorlar.

g2

Rahat oynanış Blizzard için her şeydir

Blizzard, hepinizin bildiği gibi bugüne kadar çıkarttığı her oyununda kullanıcı dostu olmasıyla tanınan firmalardan bir tanesi. Yıllar önce strateji oyunlarının insanların gözünü korkuttuğu dönemlerde çıkarttığı Starcraft, Warcraft gibi oyunlar bu duruma çok iyi örnekler olacaktır. En büyük örnek ise halen daha pek çok MMORPG oyunun sağlayamadığı basit arayüzü ve kontrolleri Blizzard’ın World of Warcraft ile mükemmel bir şekilde başarmış olmasıdır. İşin arkasında Blizzard olduğu zaman elbette Hearthstone’da da benzer bir durum sizleri bekliyor. Magic: The Gathering ya da başka bir kart oyununu denemiş okurlarımız zaten biliyordur, yine de ben biraz bahsedeyim. Kart oyunlarında bulunan yüzlerce kartın her birinin üzerinde küçük küçük satırlarca yazılar olur ve buda oyuncuları türe yakın değillerse oyundan gerçek anlamda soğutur. Hearthstone’da ise bu durum yok. Kartların özellikleri gayet kısa ve sade bir biçimde anlatılmış. Zaten kartlar, Warcraft evrenine yakın olan oyuncular için daha ilk başladığınız zaman bile oldukça yakın gelecek. Eğer hiç bir Warcraft tecrübeniz yoksa bile alışmanız maksimum bir kaç oyun sürecektir.

Oyuna alışmanız adına oyunda yapay zekaya karşı verebileceğiniz Practice modu bulunmakta. Bu mod sayesinde ilk bir kaç maçınızda oyuna ve sınıflara tam olarak alışmanız oldukça kolay. Bir kaç maçın ardından zaten size en uygun sınıfı seçebiliyorsunuz ve bu sınıfla oyunculara karşı maçlar yapmaya başlıyorsunuz. Tamamladığınız her maçın ardından (galibiyet yada mağlubiyete bağlı olarak) tecrübe puanı kazanıyorsunuz. Bu puanlar sayesinde kullandığınız sınıfın seviyesi yükseliyor ve sizin için yeni kartlar kullanılabilir hale geliyor. Bunun dışında seviye atlamanızın ve mağazadan yeni kart paketleri vs. almak için harcayabileceğiniz puanları kazanmanızın bir yolu daha bulunuyor. Oyunda günlük olarak karşınıza çıkan görevler var, bunlardan istediğinizi seçiyor ve tamamlayama çalışıyorsunuz. Görevler aslında oldukça basit bir yapıda ilerliyor, bu nedenle tamamlamanız da bir sorun teşkil etmiyor. Genel olarak; X sınıfı ile 5 rakip yen, X ve X sınıf ile 10 rakip yen gibi görevler sizi bekliyor olacak. Bu sistem gerçekten güzel düşünülmüş.

Seviye atladığınız zaman yada mağazadan yeni bir kart paketi aldığınız zaman açılan kartları, hazır olarak seçtiğiniz sınıfların içerisinde bulamıyorsunuz. Bu kartları kullanabilmenizin yolu, kendi özel kart destelerini yaratmanız olacaktır. Bu ekran, yine oldukça sade ve anlaşılır bir şekilde hazırlanmış. Öncelikle kişiselleştirmek istediğiniz sınıfı seçiyorsunuz, ardından sahip olduğunuz kartların içerisinden destenizde kullanmak istediğiniz kartları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz ama toplam kart sayınızın elbette bir limiti bulunmakta. Kendinize özel destenizi oluştururken asla düz mantıkta hareket etmeyin, ne kadar çok hasar veren kart alırsam o kadar kolay zafer alırım gibi bir mantık malesef ki Hearthstone’ da yer almıyor. Oldukça dengeli ve taktiksel bir deste yaratmanız gerekiyor. Eğer oyuna yeni başladıysanız ve kart oyunlarında yeniyseniz mutlaka internetten çeşitli kaynaklara göz atıp, oyuncuların kullandığı kişisel sınıflara göz gezdirmenizde fayda var.

g3

Karşılaşma başlasın!

Oyunda maçlara 30 can değeri ile başlıyorsunuz. Kartlarınızı kullanarak rakibinize verdiğiniz hasarın dışında, sınıflarınızı temsil eden karakterlerle de saldırma şansına sahipsiniz. Can değeri ilk olarak 0 veya altına inen kişi maçı kaybetmiş sayılıyor. Her sınıfın karakterine özel yetenek bulunuyor. Hunter sınıfı rakibine 2 hasar veren ok atabilirken, Priest sınıfı kendine veya kartlarına 2 can değeri verebiliyor.

Maç boyunca kullanabileceğiniz toplam 30 kartınız bulunmakta. Bu kartlar sağ tarafta kapalı bir şekilde duruyor ve sıra her size geçtiğinde sıradan bir kart çekiyorsunuz. Elinizde bulunan kartları da elbette hemen yere atamıyorsunuz. Kartları kullanmanız için mana gerekiyor. Her kartın farklı mana ihtiyaçları bulunmakta ve maksimum 10 olana kadar her el bir mana değeri daha elde ediyorsunuz. Bir kart kullandığınız zaman mananız azalıyor ve sıra rakibinize geçiyor, daha sonra tekrar sıra size geldiğinde mananız da dolmuş oluyor.
Oyunda sadece eğitim ve normal maç modu bulunmuyor elbette. Bunun dışında dereceli ve turnuva modları da oyuna dahil edilmiş durumdalar. Dereceli oyun, normal oyun ile tamamen aynı yapıda ilerliyor. Tek farkı ligler bulunuyor oluşu, belli bir seviyeye eriştiğiniz zaman diğer bir lige atlıyorsunuz ve bu şekilde devam ediyorsunuz. Turnuva modu, diğer biraz daha farklı bir yapıya sahip durumda. Öncelikle turnuvaya katılmak için günlük görevlerden aldığınız puanlardan belli bir miktar gerekiyor. Katıldığınız zamansa öncelikle turnuva için seçtiğiniz sınıfa bağlı olarak, size sunulan kartlardan bazılarını seçerek destenizi oluşturmanız gerekiyor. Destenizi oluşturduktan sonra maçlar başlıyor, burada dikkat etmeniz gereken nokta 3 defa yenilmeniz halinde turnuvadan eleniyorsunuz. Kazanma durumunuzda ise 12 maça kadar hakkınız bulunuyor. Turnuva sonunda sağladığınız başarıya göre çeşitli ödüller sizleri bekliyor.
Oyunda unutmadan bahsetmek istediğim bir diğer noktaysa; craft sistemi! Evet doğru duydunuz, bir kart oyununda craft sistemi kullanılabiliyormuş. Burada elinizde bulunan kartları dust a çevirebiliyor yada kendinize yeni kartlar yaratabiliyorsunuz. Craft sistemi kesinlikle farklı ve güzel düşünülmüş bir özellik daha ekliyor oyuna.

g5

Sonuç olarak baktığımız zaman Blizzard yine yapacağını yapmış, elini attığı farklı bir oyun türünü en iyi ve olabildiğince sade bir hale getirerek piyasa çıkartmış durumda. Dünya çapında gerek kullanıcı dostu olması, gerekse eğlenceli oyun yapısıyla Hearthstone: Heroes of Warcraft daha şimdiden çok yüksek bir oyuncu sayısına ulaşmış durumda. Kart oyunlarını sevmeseniz dahi bu ön yargınızı kırmak adına Hearthstone’ a bir şans vermeniz gerekiyor. Hepinize bol oyunlu günler dilerim.