blank

Injustice: Gods Among Us Ultimate Edition İnceleme

Başında Ed Boon’un bulunduğu firma olan NetherRealm Studios’u sanırım oyun severler arasında bilmeyen kişi sayısı oldukça azdır. Biz oyunseverleri yıllar önce Mortal Kombat efsanesiyle buluşturan firmadır NetherRealm. Bugüne kadar yapılmış pek çok dövüş oyunu olsa da Street Fighter, Tekken ve Mortal Kombat her zaman ayrı bir yere sahip olmuştur dövüş sever oyuncular için. Zaten aynı zamanda, son dönemlerde hala seriyi devam ettiren oyunlardır bunlar. Hepsinin ayrı hayran kitleleri elbette var ve bu hayranlık fanboyluk seviyesinde. Bu aslında çok normal bir durum, çünkü her birinin oyun mekanikleri birbirinden farklı bu serilerin.

Bu zamana kadar dövüş oyunlarına süper kahramanları katmak ilk ve tek olarak Capcom’ un aklına gelmişti. Çıkarttığı Marvel vs. Capcom oyunları ile aslında oldukça da ilgi toplamayı başardı firma. Bizlere gerek oyun hızları, gerekse daha önce dövüş oyunlarında görmeyi hayal bile edemeyeceğimiz karakterlerle oynama imkanı sunan Capcom gerçekten güzel işlere imza attı ve halen daha atıyor. Peki ama bu oyunlara DC evreni karakterleri eklenseydi nasıl olurdu? İşte tam bu noktada duruma NetherRealm Studios el atıyor ve bizlere Injustice: Gods Among Us oyunu sunuyor. Oyun konsol versiyonu 2013 Nisan ayında piyasadaki yerini aldı. Aslına bakarsak oyunun PC ye çıkış tarihi gibi bir açıklama uzun bir süre NetherRealm’ dan resmi olarak gelmedi ama Ed Boon’un Mortal Kombat’ın son oyununun PC de beklediklerinden fazla ilgi gördüğünü ve serinin devam oyunlarında PC ye de yer vereceklerini söylemesinin ardından, DC ve dövüş oyunu severlerin içinde bir umut tomurcuğu belirdi. Beklenen şey oldu ve çok geçmeden PC sürümü açıklandı. Oyunun konsol sürümü çıktıktan yaklaşık 7 ay sonra Injustice: Gods Amog Us Ultimate Edition adıyla biz PC kullanıcılarına sunuldu. Peki bu Ultimate Edition eki bizlere neyi anlatıyor? Oyunun PC sürümünde, konsol versiyonları için çıkmış olan tüm DLC ler ücretsiz olarak geliyor. Adınının Ultimate Edition olmasının asıl nededi bu. Peki Injustice PC sürümü satın almaya değer bir yapım mı?

Injustice_1280-1420845815313

Öncelikle sizlerin içini rahatlatacak güzel bir konu ile başlamak istiyorum. Mortal Kombat’ ın son çıkan oyununun PC sürümünde bulunan multiplayer problemlerini oynayanlar hatırlayacaktır. Gerçi bu problemler halen daha düzeltilmiş değil. Oyunların laglı olması, region lock sisteminin bulunması ve başka ülkelerden insanlarla oynamak için durmadan Steam üzerinden indirme bölgemizi değiştirmek zorunda kalmamız, çoğu kullanıcının yaşadığı slow motion problemi, FPS sorunları diye bu liste uzar gider. Injustice’de NetherRealm bu problemleri çözmüş ve bizlere çok daha kaliteli bir port sunmuş. Başlarda region lock problemi halen bulunuyordu ama çok geçmeden gelen bir güncelleme sayesinde NetherRealm bu sorunu ortadan kaldırdı. Ara ara oyuncularla eşleşme sorunları yaşayan insanlar olsa da oldukça güzel bir konsol portu bizlere sunulmuş durumda.

Oyuna girdiğiniz zaman sizleri güzel bir sinematik bekliyor, ardından oyun sizi öncelikli olarak hikaye modunu oynamaya itiyor gibi. Bu kötü bir şey değil, bir dövüş oyunu için oldukça düzgün bir hikaye moduna sahip olan oyun sizlere çeşitli kahramanlar ile bu hikayeyi tamamlatıyor. Benim size önerim bundan önce gidip tüm eğitim görevlerini yerine getirmeniz olacaktır, bu görevler sayesinde oyunun neredeyse tüm kontrollerini öğreniyorsunuz. Bu eğitim görevlerinde sizlere farklı karakterler sunuluyor fakat sorun değil, diğer NetherRealm oyunu olan Mortal Kombat oynayanlar zaten her karakterin hareketlerinin benzer kısayollar kullandığını zaten biliyordur. Hikaye modunun uzunluğu aslına bakarsak çok fazla değil, PC başında uzun süreli oturan oyuncular için en fazla bir gün sürecektir. Hikaye modunun ardından dövüş oyunlarının esas can alıcı noktası olan multiplayer moduna geliyor sıra.

Eğitim görevleri ve hikaye modundan çıktıktan sonra zaten bir takım el çabukluğu ve bilgilere sahip olmuş oluyorsunuz. Multiplayer a geçtiğiniz zaman zaten hazır oyun kanallarına girmeyip, otomatik bir şekilde kendinize rakip ararsanız sizin seviyenizde düşmanlarla eşleşiyorsunuz, Mortal Kombat’ ta bununla ilgili problemler yaşanabiliyordu fakat Injustice’ de böyle bir sorun yok. Bazı oyuncular başlarda da bahsettiğim gibi otomatik rakip bulma ekranına sıkıntılar yaşadıklarını söylüyor ama açıkçası ben herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Sadece hazır kanallarda sorunlar olabiliyor. Oyunun multiplayer modları; 1v1, Ranked, Practice, King of the Hill ve Daily Challenges olarak 5 e ayrılıyor. Practice, herhangi bir getirisi yada götürüsü olmayan sizinle eşit seviyede rakiplerle asıl maçlara hazırlık yapmanız için yaratılmış ve gerçekten yeni karakterler denemek için güzel bir mod. 1v1 oyuncu profilinize işlenen maçlar yaptığınız bir mod. Ranked maçlar ise asıl önemli olan mod diyebiliriz. Burada aldığınız galibiyet ve yenilgiler direk olarak dünya sıralamasına geçtiği için insan ister istemez biraz daha geriliyor. Sonuçta sizin profilinize bakan insanlar her modu gördüğü gibi asıl olarak ranked a profilinize odaklanıyorlar. King of the Hills ise diğer dövüş oyunları ve Mortal Kombat’ tan da bildiğiniz gibi kanala katılan oyuncular birbirleriyle mücadele etmeye başlıyor. Galip olan kişi yerinde sabit kalırken rakipleri sırayla karşısına çıkıyor, amaç 1. olan kişiyi yenerek 1. liğe sizin geçmeniz ve olabildiğince buradaki yerinizi korumanız. Daily Challenge lar ise oyuna daha önce dövüş oyunlarında görmediğimiz bir hava katmayı başarmış. Her gün oyunculara bir yeni görev sunuluyor, bu görevi tamamlamanız durumunda tecrübe puanı ve çeşitli ödüllere sahip oluyorsunuz. Multiplayer modları genel olarak bakıldığında bir dövüş oyunu için oldukça yeterli ve eğlenceli. Bu arada multiplayer’ı illa online olarak oynamak zorunda değilsiniz, aynı bilgisayardan iki kişi birlikte oynama şansına elbette sahipsiniz.

injustice-gods-among-us-microplay-1

Tekrardan tek kişilik modlara dönmemiz gerekirse dediğim gibi hikaye modu, eğitim görevleri var bunların dışında ise; Battles, S.T.A.R. Labs ve Single Fight seçenekleri bizlere sunuluyor. Single Fight lar bildiğiniz gibi size bilgisayara karşı tek maçlık seçtiğiniz kahramanlar ile dövüşme şansı sunuyor. Battle lar ise sizden rastgele ayarlanan düşman sayıları ile çeşitli yöntemlerle savaşmanızı istiyor. Oyun sizden kimi zaman tek bir can ile 5 düşmanı sırayla alt etmenizi yada kimi zaman her bir düşmanı 30 sn den kısa bir sürede mağlup etmenizi istiyor. S.T.A.R. Labs’de ise pek çok görev bulunuyor ve bu görevler; kimi zaman NPC lere karşı verdiğiniz savaş, kimi zamansa platform oyunu mantığında ilerliyor. Burada bulunan görevleri tamamladıkça yine çeşitli ödüller kazanıyorsunuz.

Oyunda yönetebileceğiniz toplamda 30 karakter bulunuyor. Bunlar DC’ nin elbette ki en gözde karakterleri aynı zamanda. Kontrol edebileceğiniz karakterleri sıralamak gerekirse: Aquaman, Ares, Bane, Batman, Black Adam, Catwoman, Cyborg, Deathstroke, Doomsday, The Flash, Green Arrow, Green Lantern, Harley Quinn, Hawkgirl, The Joker, Killer Fost, Lex Luthor, Nightwing, Raven, Shazam, Sinestro, Solomon Grundy, Superman, Wonder Woman, Batgirl, Lobo, Martian Manhunter, Scorpion, Zatanna ve son olarak Zod. Tüm bu karakterlerin Ultimate Edition sürümünden gelen çeşitli kostümleri de bulunmakta. Konu özellikle multiplayer olduğu zaman çoğu dövüş oyunu oyuncuları sürekli aynı görenmek istemez elbette. Kostüm konusunda emin olabilrsiniz ki Injustice sizi tatmin edecektir.

Biraz oyunun dövüş mekaniklerinden bahsedelim. Oyun bu konuda Mortal Kombat’a oldukça benziyor, hatta aynı bile diyebilirim. Sadece vahşet oranı azaltılmış hali. Bu kötü bir şey değil elbette, sonuçta yıllardır oturmuş ve oyuncuları tarafından sevilen bir sistem varken bunu değiştirmek son derece riskli olacaktır. Ama oyuna eklenen bir kaç yeni özellikte yok değil. Mesela; rakibinizin öncelikle kalkanını kırmanız gerekmekte, maçlar tek bir raund dan oluşuyor, çevrede rakibinize karşı kullanabileceğiniz pek çok obje var ve bu belki de oyunu eğlenceli hale getiren en büyük etkenlerden bir tanesi olabilir. Çünkü NetherRealm etkileşime girebileceğiniz obje sayısını olabildiğince yüksek tutmuş. Mortal Kombat’da beni en çok rahatsız eden şey ise Injustice’de de bulunuyor. Peki nedir bu? Özellikle gerçek oyunculara karşı vereceğiniz savaşlarda göreceksiniz ki tüm maçı sadece tek bir tuş ile bitiren oyuncular var. Mortal Kombat’ da bu sayı daha az ve kullanımı daha zorken, Injustice’ de bu durum o kadar kolay bir hale getirilmiş ki tek bir karakter ile olabildiğince yüksek dereceler yapmanız mümkün hale gelmiş. Örneğin; Deathstroke karakterini alıp ard arda gerekli kısayolu kullanmanız durumunda rakibiniz (bazı karakterler dışında) sizin yanınıza yaklaşamadan mağlup oluyor. Bu durum kendi adıma bir dövüş oyununda gerçekten rahatsız edici.

 

Grafik ve Ses

Oyun Mortal Kombat ile aynı grafik motoru üzerinden yapılmış. Gerek grafikler, gerekse animasyonlar konsol versiyonundan daha iyi bir hale getirilmiş. Kaplamaların elden geçirilmiş olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz ve oldukça göze hitap ediyorlar. Karakterlerin ve hareket animasyonları gerçekten aynı şekilde kaliteli. Grafikler günümüzün hiç bir şekilde gerisinde kalmıyor.
Dövüş sesleri biraz Mortal Kombat’ı andırıyor, ancak karakter sesleri oldukça güzel ve bir çoğu daha önce sesini pek çok yerde duyduğumuz kişiler tarafından seslendirilmiş. Müzikleri ise böyle bir dövüş oyununa tam oturmuş diyebilirim. Size bir süper karakter oyunu oynadığınızı hissettiriyor.

injustice-gods-among-us-ultimate-edition-elozetes-hd-gameteve-1-b

Injustice: Gods Among Us Ultimate Edition gerçekten güzel bir oyun olmuş. NetherRealm Mortal Kombat’ın PC sürümünden fazlasıyla ders çıkartmış gibi görünüyor. Hataları olabildiğince aza indirmiş ve bize gerçekten güzel bir port sağlamış. Injustice dövüş oyunları ve DC severlerin mutlaka göz atması gereken bir oyun olmuş. Hepinize bol oyunlu günler dilerim.