blank

Metal Gear Rising: Revengeance İnceleme

Sizlere Hideo Kojima desem aklınıza ilk gelen ne olurdu? Sanırım tüm oyunseverlerin aklına Metal Gear Solid oyunları gelecektir. Bu durum gayet mantıklı, şüphesiz ki Metal Gear Solid oyun tarihinin klasikleri arasına girmiş efsanevi bir oyun serisidir. 1987 yılında piyasaya çıkmış olan ilk oyun olan Metal Gear’ dan tutun yakın zamanda çıkması beklenen Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain oyununa kadar günümüze kadar tüm kalitesini korumayı başararak gelmiş bir seridir Metal Gear Solid serisi. Genellikle oyun serileri, sayı arttıkça zamanla bozulmaya ve klasik temasının dışına çıkmaya başlar. Fakat bu durum Metal Gear Solid oyunlarında asla böyle olmadı.

1987 yılından sonra oyunun asıl patlama noktası, 1998 yılında piyasaya sürülen Metal Gear Solid oyunuyla olmuştu. Oyun PC ve PS konsolu için piyasa sürülmüştü ve gerçekten dönemi için bir efsaneydi. Aynı zamanda türünün de ilk örneklerinden diyebiliriz Metal Gear Solid için. Günümüzde bile hala çok fazla gizlilik – aksiyon oyunu olmadığını düşünürsek halen daha türünün efsane örnekleri arasında yer almakta olan seri, 2001 yılında PS2 için çıkan 2. oyunu Sons of Liberty ile artık zirvelere tırmanmıştı. Buradan sonra beni ve pek çok PC kullanıcısı üzen gelişme ise; ilk oyun olan Metal Gear Solid PC için bulunuyordu, geçte olsa 2. oyun Sons of Liberty’de PC için Substance adıyla piyasaya sürülmüştü fakat bundan sonra ki hiç bir oyun bir daha PC platformu için geliştirilmedi. Buna bir tür konsol satış politikası da diyebiliriz aslında, çünkü bu seriden dolayı konsol alan çok fazla oyunsever oldu. Gerçekten de bunun seri için değecek bir hareket olduğunu düşünüyorum.

Şu sıralar gündem de olan oyun ise serinin 5. oyunu olacak The Phantom Pain. Buna bir ön hazırlık olarak yakın biraz süre önce Ground Zeroes oyununu deneme fırsatı bulmuştuk. Oyun oldukça kısaydı, hatta Hideo Kojima bazı siteler ve oyuncular tarafından 10 dakika gibi bir sürede dahi bitirilebilen bir oyun için istenilen paranın çok fazla olduğuyla ilgili sert eleştirilere tutulmuştu.
Tabi bizim asıl konumuz Metal Gear Solid 5 oyunları değil. Bu arada bununla ilgili son olarak PC kullanıcılarını sevindirebilecek ufak bir haber vereyim. Net bir açıklama değil fakat geçtiğimiz sene sonlarında Kojima öncelikli olmasa da oyunun PC versiyonunu da piyasaya sürmeyi düşündüklerini söylemişti. Tabi bu ne kadar kesin bir sonuca varabilecek, bekleyip göreceğiz. Neyse biz asıl konumuza dönelim, Metal Gear Rising: Revengeance!

Hepimizin alışık olduğu gibi konu bir Metal Gear oyunu olduğu zaman arkasında Hideo Kojima’ yı görmek çok normaldir. Lakin, Metal Gear Rising’de bu durum söz konusu değil. Oyunun yapımcılığını Kojima Productions yerine Platinum Games gerçekleşdi. Platinum Games’ i daha önce bazı oyunlardan tanıyoruz ama bunların içinde sanırım en ön plana çıkanı Bayonetta olmuştur. Şu sıralar sadece Nintendo Wii U için piyasaya çıkacak olan 2. oyunuyla özellikle serinin hayranları tarafından baya eleştirildi bu yapım. Bunun dışında yine 2014 yılı içerisinde şu sıralar popüler olan The Legend of Korra animasyon serisinin de yapımcılığını üstlenmiş durumda Platinum Games. Peki Metal Gear Rising: Revengeance nasıl bir yapım? Bize yeniden PC platformunda Metal Gear Solid efsanesini yaşatabilecek mi?

ACTION1

Farklı bir oyun yapısı

Yukarıda bahsettiğim yapımın Platinum Games’e ait olması sizleri üzmesin, oyunun hikayesi yine Hideo Kojima’ya ait durumda. Bu konuda içiniz rahat olabilir. Oyun konsollar için çıkışını yaptıktan aylar sonra yakın bir zaman önce PC platformuna çıkışını yapmış durumda. Oyunda bulunan ana karakterimiz daha önce Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty’den tanıdığımız Raiden karakteri. 2. oyunda; geçmişinde problemleri olan, yeni yetme ve karanlık bir kişiliğe sahip olan bir karakterdi bize gösterilen Raiden. Burada ise işler biraz daha değişmiş durumda, zaten 4. oyunda da gördüğümüz Cyborg Raiden karakteri oyun boyunca bizim kontrolümüzde olacak. Hatta 4. oyunda gördüğümüzden daha parçalayıcı bir karakter olarak.

Öncelikle oyun seriden alıştığımız gibi gizlilik – aksiyon türünden biraz daha farklı bir süre sahip. Oyunu serinin önceki oyunlarından çok Bayonetta, Devil May Cry gibi oyun serilerine benzetmek daha uygun olacaktır. Ne yazık ki oyunun gizlilik öğeleri geri planda ve oldukça basit kalıyor. Aradığınız oyun gizlilik temasına sahip bir Metal Gear ise Metal Gear Rising beklediğiniz oyun değil malesef. Bu yine de oyunu oynamamanız anlamına gelmiyor elbette, oyun Metal Gear serisine yeni bir oyun türü ve yeni mekanikler getiriyor.

Oyunun genel yapısı dediğim gibi kesme – biçme üzerine kurulu. Oyunun hikayesi diğer Metal Gear oyunlarının yanında biraz sığ ve kısa kalıyor ama açıkçası oyunun eğlencesi yanında bunu pek düşünmüyorsunuz. Tek sorun oyunun kısa bir sürede tamamlanabilir olması olmuş. Görevleri tamamladığımız zaman aldığımız puanlara göre Raiden’ı son dönemde her oyunda olduğu gibi istediğiniz şekilde kişiselleştirmekte özgürsünüz. Kostümünü değiştirebilir, kullandığı silahları seçebilir ve yeni özel hareketler açabilirsiniz. Oyunun kombo sayısı ise oldukça yüksek ve buda oyuna yüksek bir oynanabilirlik ve eğlence katıyor. Oynanabilirlik demişken, oyunun gerek kamera açıları, gerek karakter yönlendirmesi, gerekse oyunun en önemli mekaniği olan blade modu oldukça kullanışlı bir şekilde geçirilmiş PC platformuna. Blade modunu dövüşler sırasında gerekli kısayolu kullanarak aktif ediyoruz ve asıl eğlence buradan sonra başlıyor. Bu modu aktif ettiğimiz zaman kılıcımızı fare sayesinde kontrol ediyoruz ve düşmanlarımızı yada çevrede bulunan nesleri istediğimiz sayıya bölebiliyoruz. Bu sistem gerek Metal Gear oyunlarına, gerekse tüm oyunlar için gerçekten yaratıcı ve bir ilk olmuş diyebilirim. Oyunda bulunan devasa robotları bile üzerlerine çıkıp parçalarına ayırmak gerçekten keyif verici, tabi burada oyunun neden yaş sınırı barındırdığını da anlıyoruz. Oyunun vahşet seviyesi gerçek anlamda çok yüksek. Kılıcımız dışında oyunda bulunan bir diğer mekanik ise; ninja koşusu. Bunun sayesinde Raiden gerçekten çok yüksek bir hızla hareket ediyor ve düşmanlarımızın saldırılarından, bombalardan ve hatta füzelerden rahatça kurtulabiliyoruz. Oyunun bir çok sahnesinde interaktif sinematik gibi sahneler bulunuyor ki bunlarda oyuna ayrı bir eğlence ve görsellik katmayı başarıyor.

metal-gear-rising-revengeance-08

Biraz da grafik ve ses

Grafiksel seviyeden önce oyunun fizik motorundan bahsetmek istiyorum. Oyunda oldukça güzel bir fizik motoru kullanılmış ve böylesine bir oyunda yokluğu kesinlikle fark edilirmiş diye düşünmeden edemiyorum. Çevrede bulunan düşmanlarımız dışında, neredeyse her şeyi kesip, parçalamak elimizde. Sanırım kılıcımızla parçalara ayırıp, yok edemediğimiz sadece binalar bulunuyor. Grafiksel olarak baktığımız zaman oyun konsol versiyonlarından çok daha ileri bir seviyeye taşınmış ama yine de günümüze tam olarak uygun grafiklere sahip olduğunu söylemek oldukça zor. Özellikle Raiden ve hikayede bulunan ana düşmanlarımız oldukça güzel, yaratıcı bir şekilde tasarlanmış ve modellenmiş fakat çevrede bulunan nesleler, yapılar için aynısını söylemek oldukça zor. Gerek kaplamalar, gerekse modellemeler biraz zayıf kalmış. Aslında baktığımız zaman oyunun hızı sırasında bunlara tam olarak dikkat edemiyorsunuz.

Sesler oldukça güzel. Baş karakterlerin seslendirmeleri kesinlikle çok kaliteli bir şekilde hazırlanmış. Bunun dışında silah sesleri, çevre sesleri ve elbette kılıcımızın çıkarttığı sesler de hiç geri kalır bir yapıda değil. Oyunun müziklerine bakarsak, özellikle büyük boss savaşlarında sizi ciddi anlamda gaza getirmeyi başarıyor ve bir anda etrafta çılgınca kombolar yaparken buluyoruz kendimizi. Metal Gear Rising’ de müzikler kesinlikle grafiklerin eksikliğini kapatmayı başarıyor ve size güzel bir oyun atmosferi yaratıyor.

METAL-GEAR-RISING-REVENGEANCE_S03

Sonuç olarak baktığımız zaman, Metal Gear Rising: Revengeance’ı serinin diğer oyunları ile aynı yere koymak pek mantıklı değil. Tamamen farklı ve yeni bir tür olarak oynamak gerekiyor. Bunu yaptığınız zamansa oyun size eğlenceli ve aksiyon dolu saatler vaad ediyor. Metal Gear oyunlarını sevin yada sevmeyin, eğer gerçek bir aksiyon oyunu arıyorsanız Metal Gear Rising: Revengeance’ı mutlaka denemelisiniz. Hepinizi bol oyunlu günler dilerim.