blank

Mortal Kombat X İnceleme, Video ve Tüm Fatalityler

Yıllardır aradığımız dövüş oyununu bulmuş olabiliriz. Kişisel olarak hiç bir zaman bir Street Fighter hayranı olmamışımdır. Benim her zaman içimde olan vahşiliği dışarı çıkaran dövüş oyunu Mortal Kombat olmuştur.

Not: İncelememizi okurken bu efsane şarkıyı kesinlikle arka planda çalmasını tavsiye ediyorum. Ayrı bir hava katıyor. Şahsen ben yazarken sürekli dinledim.

Çocukluğumuzda gittiğimiz Atari salonlarında, o aletin başına geçip oturduğumda bacaklarımın yere değmediğini ve benden yaş olarak büyük olan bir çok oyuncu arkadaşı nasıl patakladığımı dün gibi hatırlarım. Tek jeton ile ne kadar oynayabiliriz? Bunun rekorlarını kırmaya çalıştığımızı hiç unutmadım. Oyun sonrasında bu salonların kapısında dönen muhabbetlerin tadı bambaşkadır. İyi oynayan o ağabeyler bizlere anlatırken Fatality’leri, nasıl yaptıklarını bizde yapacağız diye canımız çıkardı. Neyse biz hemen oyuna dönelim. Mortal Kombat X bana göre çıkmış Mortal Kombat oyunlarının en iyisi. Açık ve net şekilde bu kadar olacağını hiç tahmin bile etmemiştim. Hatta yeni oyunun geleceğinin haberlerini aldığımda bile Mortal Kombat işte ya yine her şey aynıdır. Kol bacak kıracaksın rahatlayacaksın başka ne olabilir ki diyordum.

playstore-mortal-kombat-x

Hikaye  –  Dövüş Sistemi

Ancak bu seferki oyun hiçte öyle yabana atılacak cinsten değil. Yapımcılar bu sefer oturmuş, bir RPG oyunu kadar olmasa da tabi ki güzel bir hikayeye yeni oyunu oturtmuşlar. En azından bize hikayeden dolayı dem vurmasınlar, bakın bizde hikaye yaptık demek için bile olsa bir hikaye var. Ayrıca yeni nesil teknoloji ile yapılmış bir dövüş oyunu. Bu kategoride oyun arayan hiç kimse bu oyunu kötüleyeceğini sanmıyorum. Zamanlar arasında geçişler yaşanıyor ve eski tanrıları görüyoruz. Daha sonrasında da aradan bir 25 sene geçmiş, yine bir portal açılmış ve kötülük dünyaya saldırıyor. Tahmin edebileceğiniz bir senaryo tabi ki. Ancak hikayeye eklenen ufak ayrıntılarda hoş olmuş. Sevdiğiniz karakterlerin çocuklarını görmek onlarla oynamak da zevk veriyor.

Eklenmesi gereken bir şey daha var ki sinematikleri izlerken bir anda ekranda tuşlar beliriyor ve o esnada yaşanan sahneyi kontrol ediyorsunuz. Doğru tuşa basmadığınız taktirde dayağı yiyorsunuz. Ardından o heyecanlı aksiyon sahnelerin bitimine sizi dövüşe hazırlayan animasyonlarla birlikte o an ki duruma karakteriniz ile birlikte giriyorsunuz. Tabi bunu hikaye modunu oynarken gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında rakibi bir güzel patakladıktan sonra sinematikler kaldığı yerden devam ediyor ve böylece oyunun oynanış esnasında kavga bittikten sonra bir anda sahneler değişip farklı bir olaya falan geçmiyor. Bunu yapmaları büyük bir artı olmuş oyun için. En azından o sıkıcılığı kaldırmış.

Dövüş sistemlerine gelecek olursak Mortal Kombat hiç bir zaman vahşilikten vazgeçmedi. Bu durum onların artık benliği olmuş durumda. Vazgeçmemesi de çok iyi çünkü dövüş oyunları arasında Mortal Kombat serisini buralara taşıyan şey aslında içerisinde barındırdığı vahşettir. Bu yeni oyunda tabi ki bir önceki oyunda da olduğu gibi benzer dövüş sistemi var. Ancak aralarında çok farklılıklar ve yeniliklerde var. Özellikle dövüş barı ve harita ve animasyonlar ile etkileşim çok iyi yedirilmiş durumda. Ayrıca oyunun akıcılığı müthiş. Bu akıcılıkta kavga etmekte ayrı bir hava katıyor. Özel hareketlerin çoğalması, başlangıç vuruşları, kombolar vs. oyunu tam anlamında istenen Mortal Kombat oyununa çevirmiş durumda.

mortal_kombat_x_karakterleri_tüm_fatalityler_kombolar

Her karakterin kendine özel 3 farklı dövüş tarzıyla beraber oyundaki her karakter çok özel, bunu görünüşlerinden de anlayabiliyorsunuz.

Oyuna gelen en yeni ve en iyi özellik dövüş stilleri. Karakterlerin dövüş stillerini değiştirip aynı karakterle oynadığınızda bir an yanılgıya bile düşebiliyorsunuz acaba ben başka karakter mi aldım, yanlış karakterle mi oynuyorum diye. O denli etkili yedirilmiş oyuna yeni yaptıkları dövüş stilleri sistemi. Ayrıca karşı rakiplerinize göre kendinize bir strateji belirlemeniz için de çok etkileyici bir seçenek olmuş bu durum.  Mortal Kombat hayranları bu konuda seçtikleri karakterlerde beklenmedik bir şankınlığa kapılabilirler. Ufak değişikliklerle birlikte kimi hareketler farklı kombinasyonlara alınmış. Hareketlere yeniden alışmak biraz zaman alabiliyor. Dövüş stili değiştirdiğim her karakteri tekrar tekrar öğrenmek zorunda kaldım.

X-Ray hareketleri de ayrıca bir vahşi olmuş. Bazı karakterlerin X-Ray hareketlerini yaptığımda, karakterinin Fatality’sinin yanında X-Ray hareketinin daha hayvanice olduğunu düşünüyorum. Yanlış düşündüğümü sanmıyorum çünkü oynayan tüm oyuncular biliyorlardır ki bazı X-Ray’ler ne kol, ne bacak, ne kaburga, ne kafatası, ne parmak, ne eklem saymakla bitmez bazen kırılmadık kemik çıkarılmadık göz sökülmedik bağırsak kalmıyor. Cidden bu oyunda Mortal Kombat gelmiş geçmiş en vahşi halini bizlere aktarmış.

Living Towers

Kule seçenekleri yine Mortal Kombat X ile gelişmiş durumdalar. Birbirinden farklı kule seçenekleriyle ister farklı modlarda, ister de farklı zorluklarda kapışmalara girebiliyorsunuz.Test Your Luck modunu mutlaka tecrübe etmelisiniz. Faction’lar arası kule savaşları acayip heyecan verici oluyorlar. Hikaye modu, kule savaşları, Test Your Luck ve normal dövüş seçenekleri arasında bir de Krypt isminde bir bölge var. Burada oyunda topladığınız altınları harcayarak mezarları açıyorsunuz. Bir nevi mezarcı gibi oldu ama neyse. Bu sayede oyun içi özellik kazanıyorsunuz. Ayrıca bu modun bir güzelliği oyunu FPS moduna sokarak sizi ürkütücü bir mezarlığa gönderiyor. Krypt modunda karşınıza yüzlerce mezar çıkıyor ve her biri ayrı altın değerine sahip ve açarsanız verdiğiniz altına oranla daha güzel ödüller sizin oluyor.

mortal_kombat_x_living_towers

Oyunda tek sıkıntılı gördüğüm şeylerden birisi ise en sevdiğimiz ve hoşumuza giden bir çok karakterleri DLC paketleri ile para verip açmak. Yani ben GORO oynamak için para vermek zorunda değilim dedim ve o karakteri de açmadım.

Sonuç olarak Mortal Kombat X harika bir oyun olmuş. Tek sıkıntısı oyunu satın aldığımız halde biraz daha biraz daha para istemesi. Yeni karakterler için bunu bize yapmasalardı çok daha memnun kalabilirdim. Sesler ve oynanış muazzam, oyunun akıcılığı göze çok güzel geliyor. Hızlı bir dövüş sistemi de bunu destekler nitelikte. Eski oyunlarına nazaran gayet geliştirilmiş ve yeniliklerle donatılmış bir oyun. Ek olarak hikaye ile de bunların tümünü kendine bağlaması da tuzu biberi olmuş.

Mortal Kombat X Tüm Fatalityler Nasıl Yapılır

Aşağıdaki resme tıklayarak oyundaki tüm karakterlerin tüm fatality’lerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Mortal Kombat X İnceleme, Video ve Tüm Fatalityler

blank

 

[review]