blank

Reing of Kings İnceleme

Bir oyun hayal edin Orta Çağ’da geçen ve kılıç , ok , yay ve güneşin altında parlayan zırhınızla kral olmak için savaş verdiğiniz.

Akıllara hemen Mount & Blade geliyor değil mi?  Ama bu bahsettiğim oyun online ve arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz harika bir bağımsız yapımcı oyunu. Reing of Kings !

code}{atch isimli bağımsız geliştirici tarafından yapılan bu çılgın Orta Çağ oyunu Reing of Kings Alpha inceleme yazımıza hoş geldiniz.

2.77 GB’lık bir oyun olan Reing of Kings Orta Çağ deneyiminin dibine vurmanızı sağlıyor.

Oyuna girdiğimizde 30 – 40 kişilik bir server seçerek (Pingi düşüklerden) oldukça eğlenceli bir karakter ekranına geliyoruz.

reing-of-kings-karakter

Karakterinizi oluştururken çok fazla uğraşmanıza gerek yok çünkü oyunda ufak bir potion yaparak karakterinizi baştan düzenleyebiliyorsunuz. Sizlere hemen bir ip ucu vereceğim karakterinizi mümkün olduğunca küçük yapın. Kısa boylu , kısa bacaklı olsun. Kolları biraz uzun bırakabilirsiniz. Kılıç savururken erişim düzeyiniz artacaktır. Resimdeki örnek rastgele olduğundan boyu falan biraz uzun o yüzden dikkate almayın ve siz en iyisi küçük hobbit bir karakter oluşturun.

Reing of Kings Craft Sistemi

Karakterimiz tamam oyuna başladık. Harika bir craft sistemi karşımıza çıktı. Bu kadar detaylı ve başarılı yapılmış bir craft sistemi beklemiyordum açıkcası. Workbench craft sisteminde başı tutan alet ve bu tarz craft yapılabilen masaları yükselterek daha fazla craftlar karşımıza çıktı. O kadar detaylı ki iç mimarlar bu oyunu mutlaka denesin. Mobilyasından  , dekoruna , silahından , mancınığına kadar oyun sizlere hepsini sunuyor. Farklı kıyafetler , zırhlar , çeşit çeşit oklar yaylar ve oyun hala alphada olması insanı heyecanlandırıyor. Daha neler eklerler bilinmez ama bu oyun çooook gelişir.

Reing of Kings sizlere öylesine bir özgürlük tanıyorki , istersen git köylü hayatı yaşa , istersen Lord . Herşey malzemeye bakıyor. Malzemen varsa oyunda Kraldan Kralcısın ! Temelde yine taş , odun , demir etrafında bir yoğunlaşma var . Ancak bu temel malzemelerden bile birçok yan ana malzeme üreterek çılgın craftlar yapabiliyorsunuz. Crafting sistemini detaylı gösteren bir yazı hazırlama niyetimiz var onuda belirteyim.

Sınırsız seçenek arasından yolunu seç !

Oyunda istersen bir hırsız olabilir ve kapıları maymuncukla açabilir , işkence merkezi kurarak içinizdeki canavarı besleyebilir yada bir Lord edasıyla takılabilirsiniz.  Şahsen ben ve arkadaşlarım ikisini bir arada gerçekleştirdik. Bir yandan kale yapabilir bir yandan da başkalarının yapılarını yağmayalabilirsiniz. Kral olmak için Ancient Throne ele geçirmeniz gerekiyor. Ancak tam olarak gelişmeden bunu yapmanızı önermem zira gelip krallığınızı elinizden alcaklardır. Reing of Kings oynama yolu tamamen sizin seçimlerinize kalmış. Ancak en az 2 arkadaşınızla birlikte oynamanızda fayda var.

reing of kings inceleme

Grafikler eğlenceli , dövüş sistemi başarılı…

Oyunun grafikleri bağımsız bir oyuna göre gayet güzel olduğu söyleyebilirim. Dövüş sistemi en önemli unsur. TPS ve FPS kamera seçenekleri dövüş sisteminde önemli rol oynuyor. Örneğin ok ve yay kullanırken FPS , kılıç veya benzeri silah kullanırken TPS modunda olmanızda fayda var. Çünkü TPS modunda attığın oklar biraz sola gidebiliyor. Buna alışabilirseniz TPS’de de başarılı bir yay kullanıcısı olabilirsiniz. Ancak yakın dövüşlerinizde mutlaka TPS kullanın . Çünkü düşmanınız veya düşmanlarınız ile savaşırken alacağınız darbelerden korunmanız veya kaçmanız şart. Kafanıza gelebilecek doğru bir hamle bir anda kellenizi uçurabilir . Chivalry: Medieval Warfare oynadıysanız çok zorluk çekmeyeceğiniz bir oyun Reing of Kings.

Dövüş sistemi ile ilgili şahsi gözlemlerimi sizlerle paylaşmak isterim. Öncelikle karşıdan gelen veya kovaladığınız düşmanı yavaşlatmak için ok veya fırlatmalı silahları rakibinizin ayağına hedef alarak atın. 2 yada 3 isabetli atış rakibinizin yürüme veya koşma hızını düşürecektir ve kolay bir av olmasını sağlayacaktır. Ayrıca üzerinizde çok fazla eşya ve item varsa savaşa girmeyin çünkü kestiğiniz düşmanların lootlarından ne çıkacağını bilemezsiniz. Çoğu zaman zırhlı rakiplere karşı savaşırken kafaya hedef almak yerine ayağı seçerseniz rakibinizi egale etme şansınız daha yüksek olacaktır.

reing-of-kings-dövüş-sistemi

Savunmanın önemi oynadıkça anlaşılıyor.

Savunma yapmanız ve bunu doğru zamanda yapmanız Reing of Kings oyununda başarılı olmanın tek yolu. Çünkü savaşırken ve dövüş sırasında savunma yaparken stamina kontorlünü çok iyi yapmalısınız. Boşa savurma ve yanlış zamanda savunma hareketi yapmak ölümünüzle sonuçlanır. Silahla yaptığınız saplama savurma hareketleri başarılı olursa staminanız etkilenmez ancak boşa savurursanız gg wp easy…

Boşa savurma ve savunma hareketi staminanızı emecek ve sizi tamamen korumasız bırakacaktır. Stamina yokken alacağınız darbe bir anda sizi sakatlayabilir ve ölümünüz kolaylaşır. Dolayısı ile yeni oynuyor ve bu tarz dövüş sistemine hakim değilseniz arkadaşınızla antrenman yapmak oldukça işinize yarayacaktır.

Berrieeee , Berrieee , Berrieeee Huuuuuu

Oyunda Berrie yani yaban mersinleri çok önemli yer tutuyor. Tıpki H1Z1 oyununda olduğu gibi yaban mersinleri su ve yemek ihtiyacınızı karşılıyor. Ancak %70 su %30 yemek ihtiyacı giderdiğini söylemeliyim. Aksiyon anında darbe alırsanız yanınızda berrie mutlaka olsun. Bulacağınız ufak bir an yaban mersini yerseniz canınız biraz artacak ve dövüşü kazanma şansınızı yükseltecektir. Ormanda çalılıklarda beşer beşer bulabileceğiniz berrielerden üzerinizde herzaman bir 25 tane olması sizi bir adım önde tutacaktır.

Orta Çağ oyunu olurda kale yapılmaz mı, hemde nasıl istersen öyle yap

reing-of-kings-kale-yapma

Reing of Kings kendi kale ve evlerinizi yapabileceğiniz en iyi oyunlardan biri ! Sınırsız mobilya , eşya ve crafting malzemeleri olduğundan devasa kaleler yapabilirsiniz. Ancak kale yapmak yada yapmamak veya gizli saklı köşede bir küpün içinde yaşamak bunlar biraz kafa karıştırıcı. Çünkü en üst seviye taş duvardan kalede yapsanız dahi trebuchet kullanmayı bilen bir düşmanınız yarım saatte kalenizi yerle bir edebilir. Kale veya ev olayında kilit nokta crestinizi nereye koyduğunuzdur. Crest oyunda boş bir bölgede kurulan ve kurulduğu alanın belli bir kare sayısı içerisinde sizin olduğunu ve başka oyuncu tarafından yapı yapılmasına izin vermeyen en önemli malzemedir. Dolayısı ile crestinizi mancınıkla vurulamayacak bir bölgeye koymanız önemlidir. Crestiniz yıkıldığı anda kale taş değilde kağıtmış gibi yıkılabilir ve emeğiniz bir anda yok olur. Etkileyici bir kale yapmak istiyorsanız ya RP topluluk sunucularına girin yada guildinizde 7/24 online olacak oyuncular alın. Aksi taktirde bir sabah uyandığınızda kalenizin yerinde yeller estiğini görebilirsiniz.

reing-of-kings-kale-kuşatma

Reing of Kings anlat anlat bitmez.

Orta Çağ oyunu seviyorsanız Reing of Kings mutlaka denemeniz gereken bir oyun. Oynanış , dövüş sistemi , görselleri , crafting sistemi ile beni etkilemeyi başardı. Üstelik alphada olması oyunun geleceğinin çok daha olumlu olacağını gösterir nitelikte . 30 – 40 kişilik serverların gelecekte 100 – 200 kişilik olduğunu görmek için sabırsızlandığımı söylemeden edemeyeceğim. Olumsuz yöneleri derseniz. Official serverlarda yapacağınız hemen hemen hiç bir kale güvende değil ve buna acil bir çare gelmesi gerekir. Onun dışında büyük yapıların , örneğin devasa bir kalenin yakınına geldiğinizde oyunda ciddi FPS düşme yaşanabiliyor. Ancak dediğim gibi oyun hala alphada ve bunlar çözülemeyecek sorunlar değil.

reign-of-kings-execution-infaz-etme

Birde müjde vereyim yakın zamanda kalkan ve farklı ok tipleri ( alevli , zehirli ) oyuna eklenecek. Daha oyuna neler neler gelecek, bir çok yenilikler adım adım ekleniyor.

[review]