blank

Revenge İncelemesi

Mobil oyunlar günümüzde oldukça yaygın bir hale geldi. Hayatında daha önce oyun oynamamış insanlar dahi cep telefonundan, tabletinden ya da çeşitli siteler üzerinden basit ve eğlenceli oyunlarla zaman geçiriyor. Aynı zamanda gerçek oyuncu kesim ise yoldayken, iş yerindeyken telefonundan vs. oyun oynamak isteyebiliyor. Sonuçta biliyorsunuz, oyunlar bağımlılıktır…

Bu tür oyunlara çok fazla örnek verebiliriz, macera, aksiyon, strateji vb. çok fazla oyun son yıllarda mobil cihazlar için kolaylıkla üretilebilir hale geldi. Hatta bu platformlarda oyun geliştirmek de aslına bakarsak çok daha rahat ve küçük ekiplerle bile insanlar bu tür projelerin altından rahatlıkla kalkabiliyorlar. Ayrıca diğer bir kesin olan nokta ise, mobil oyunların günümüzde gerçekten çok popüler bir hale geldiği olacaktır. Hatta mobil oyunlar PC oyunculuğunu çoktan geride bırakmayı başarmış durumda, konuyla ilgili en güzel örnek ise kısa bir süre önce Konami’nin yaptığı açıklamayla birlikte, normal oyun üretiminden ziyade artık mobil platforma ağırlık verecekleri olacaktır.

Mobil cihazların güçleri her geçen yıl daha da üst seviyeye ulaşıyor ve bu durum da mobil platform oyunlarının oyunculara çok daha gelişmiş oyun mekanikleri, görsellikleri ve oyun motorlarını sunduğu anlamına geliyor.

Bu incelememizde sizlere Encom Games isimli Türk geliştirici ekip tarafından Android cihazlar için piyasaya sürülmüş olan, Revenge isimli oyunu tanıtacağım.

3

İntikam soğuk yenen bir yemektir

13 Eylül’de piyasaya sürülen yapım, 65 MB’lık boyuta sahip ve 2.3 veya üzeri bir Android cihaz gerektirmekte.

İzometrik kamera açısıyla, Diablo serisine benzetebileceğimiz yapım RPG türüne dahil demek yanlış olmayacaktır. Yapımın genel hikayesinden biraz bahsetmek gerekirse; kötü yaratıkların yok edilmesi ve tüm insanlığın kurtulması oyun boyunca kontrol edeceğimiz karakterimizin, yani bizim ellerimizde. İçerisinde bulunduğumuz düşman ve tuzaklarla dolu olan bir kaleden tek parça halinde çıkmaya çalıştığımız oyun, bol aksiyon içeriğine sahip durumda.

Oyunda sahip olduğumuz kılıcımızın yanında, üç farklı yeteneğimiz de bulunmakta. Bunların elbette belirli bekleme süreleri var, zaten bu sisteme RPG oyunlarından yıllardır aşina durumdayız. Oldukça kullanıcı dostu ve sade kontrollerle karakterimizi oyun boyunca kontrol etmek hiç zor olmuyor. Arayüz de yine aynı şekilde oldukça sade ve anlaşılabilir bir şekilde hazırlanmış. Karakterimizin can değerini, yetenklerimizi ve topladığımız eşyaları ekranımızda net bir şekilde görüntüleyebiliyor ve kullanabiliyoruz.

Genel olarak Revenge şuan için oldukça kısa bir oynanış süresine sahip. Tamamen ücretsiz olarak sunulan bu yapıma sağlanacak destekler sayesinde, oyuna gelecek yeni güncellemeler olacak. Bu güncellemeler ise oyunu çok daha başarılı bir yapım haline getirmeyi hedefliyor.

  •  Hikaye modu
  •  Yeni haritalar ve zindanlar
  • Karakter geliştirme ekranı
  • Çevrimiçi savaş sistemi
  • Yeni düşmanlar

yapıma ileride eklenecek olan özelliklerden bazıları diyebiliriz.

2

Görsellik ve sesler

Mobil platformlar, özellikle cep telefonları için oldukça güzel grafiklere ve animasyonlara sahip olan yapım, bu konuda yeterli bir seviyede diyebiliriz. Çevre ve karakter kaplamaları, mekan tasarımları benzer oyunlara kıyasla oldukça kaliteli bir görsellik sergilemeyi de başarıyor.

Yapım işitsel olarak da yeterli bir seviyede. Özellikle kullanılan müzik seçimleri oldukça hoş ve oyuncuların atmosfere girmesini kolaylıkla sağlıyor. Dövüş ve ambiyans sesleri de bu konuda pek geri kalmıyor.

Ayrıca başarılı bir şekilde optimize edilmiş olan yapım, sahip olduğunuz ortalama seviyede bir mobil cihazda bile rahatlıkla çalışacaktır. Son olarak Revenge’in Google Play sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

1

Revenge, genel olarak baktığımız zaman mobil platformlar için oldukça eğlenceli bir yapım olmuş. Özellikle Hack & Slash, RPG oyunlarını seven oyuncuların mutlaka göz atmasında fayda var diye düşünüyorum. Şuan için yapımın tek problemi çok kısa olması gibi görünüyor, lakin ileride gelecek olan güncellemeler ile birlikte geliştirici ekip bunun üstesinden geleceğini de açık bir şekilde belirtiyor. Son yıllarda özellikle ülkemizde de gelişmekte olan oyun geliştirme piyasası, çok daha güzel yerlere ulaşmaya başladı. Revenge ve geliştirici ekibi olan Encom Games’e başarılarının devamını dileriz. Hepinize bol oyunlu günler dilerim.