blank

Ultra Street Fighter IV İnceleme

Dövüş oyunlarını baktığımız zaman aklımıza efsanevi bir kaç oyun geliyor. Bunlar elbette Mortal Kombat serisi, King of Fighters ve Tekken serisinden başka oyunlar değil. Bu yazdığım oyunların dışında pek çoğunuzun aklına başka bir oyun serisi daha gelmiştir. Elbette bu aklınıza gelen oyunu unutmadım, zaten dövüş oyunları adına asla unutulabilecek bir yapım değil bu oyun… Street Fighter!

Street Fighter pek çok dövüş oyunu sevenlerin gözünde gelmiş geçmiş en iyi dövüş oyunudur. Elbette türünde daha pek çok örneği bulunan dövüş oyunları içerisinde başka kaliteli yapımlar bulunmakta, bunların en önemlilerini zaten demin söylemiştim. Lakin Street Fighter’ ın yeri her zaman farklı olmuştur. Gerek karakterleri, gerek oyunun oyuncuların yeteneklerine tam olarak bağlı bir şekilde ilerlemesi, gerek müzikleri ve elbette hikayesi. Street Fighter macerası ilk olarak 30 Ağustos 1987 yılında başlamıştı. O zamanlar atari salonlarının vazgeçilmezleri arasındaydı Street Fighter. Zaten oyunlarla içli dışlı olup bu adı duymamış tek bir oyuncu bile olduğunu sanmıyorum. Aynı zamanda mutlaka her oyunsever bir kez de olsa Street Fighter oynamıştır. Dışarıdan bakıldığında rastgele tuşlara basmakla kazanılan yada kaybedilen maçlar gibi görünebilir Street Fighter fakat özünde tamamen zamanlama ve kombolara bağlıdır oyunun yapısı. Bu durum aslında sadece Street Fighter için geçerli değil, tüm dövüş oyunları için geçerlidir. Bazıları hariç, sadece bir kaç hareket ezberleyip sadece bunları üst üste kullanarak oynayabileceğiniz bir kaç dövüş oyunu da var elbette ve bunların hangi oyunlar olduğunu zaten biliyorsunuzdur sanırım.

İlk Street Fighter oyunu dediğim gibi 1987 yılında karşımıza çıkmıştı, bunun ardından serinin ilerleyen oyunlarının sayısı o kadar fazlaydı ki bunları sizlere sıralamak bile neredeyse imkansız gibi. Son yıllarda baktığımız zamansa karşımıza sadece Street Fighter IV oyunları çıkıyor. Evet, oyunları dedim bunun nedeni seriye devam oyunu çıkartmak yerine Capcom uzun bir süredir Street Fighter IV, Super Street Fighter IV, Super Street Fighter IV: Arcade Edition vs. gibi oyunlar üzerinde çalışıyor. Bu durum elbette kötü değil, karşımıza çıkan her yeni oyunla bizlere pek çok yenilik sunan Capcom işini oldukça iyi yapıyor. Tabi artık Street Fighter V görmek pek çok dövüş oyunu severin istediği şeydir sanırım.

Street Fighter IV ile serinin gerek görselliğinde, gerekse oyun mekaniklerinde büyük değişiklikler olmuştu. Tamamen 3D grafiklere geçiş yapılmış, istediğinize bağlı olarak oyuna ekleyebileceğiniz grafiksel ayarlar gelmiş, oldukça kaliteli karakter modelleme ve animasyonları oyuna eklenmişti. Eh tabi tüm bunların ardından Capcom, biraz evvel bahsettiğim gibi Street Fighter IV’ü kolay kolay bırakmaya niyetli değil gibi görünüyor ve bu sefer de karşımıza Ultra Street Fighter IV ile çıkıyor. Peki yeni oyunun bize sunduğu özellikler neler, bizi yapımda neler bekliyor olacak?

usfiv_3_0

Ultra, Street Fighter IV keyfi

Öncelikle bu incelemede sadece oyuna gelmiş olan yenilikler üzerinde duracağım. Sonuçta Street Fighter oyunlarının genel yapısını, mekaniklerini bilmeyen pek oyuncu yoktur zaten. İlk olarak oyuna yeni gelen özellik ve yeniliklerden bahsetmek gerekirse; Ultra Street Fighter IV ile 5 tane yeni karaktere sahibiz, bunun dışında geliştirilmiş karakter ve çevre kaplamaları da yine bizleri bekliyor. Son olaraksa oyunun dövüş mekaniklerinde çok büyük olmamakla birlikte bazı değişiklikler söz konusu. Merak etmenize gerek yok bu dövüş mekanikleri sizi oyundan soğutacak yada zor durumlara sokacak şeyler değil, dediğim gibi sadece ufak düzenlemelerden ibaret. Yeni gelen karakterlerimizi listelemek gerekirse; Decapre, Poison, Elena, Hugo ve Rolento yeni oyunda bizleri bekliyor.

Genel olarak bakıldığı zaman Capcom daha çok online oyun deneyimini daha güzel bir hale getirmek adına değişiklikler sağlamış durumda. Team Battle Mode ve Online Training Mode gibi iki yeni oyun modu bizlere sunulmuş durumda. Online Training Mode adından da anlaşılacağı üzere, oyunculara karşı eğitim maçları yapmamızı sağlıyor ve bu maçlar sonucunda herhangi bir puan kaybı veya kazanımı söz konusu olmuyor. Team Battle Mode ise arkadaşlarımızla yada tanımadığımız diğer 2 oyuncuyla bir parça oluşturup, karşı takımla 3v3 maçlar yapmamızı sağlıyor. Baktığımız zaman bu mod gerçekten eğlenceli olmuş ve oyuna kesinlikle yeni bir içerik sağlamış gibi görünüyor.

Oyuna yeni eklenmiş olan karakterlerin bazılarını zaten daha önceden Street Fighter oyunlarından biliyoruz. Bunun dışında yine oyuna eklenmiş olan Poison karakteriniyse, Street Fighter X Tekken oyunundan hatırlayacaksınız. Oyuncular Posion karakterini bu oyunda oldukça beğenmişti ve Capcom’da bu durum karşısında sessiz kalmak yerine Ultra Street Fighter IV ile Posion’ı bizlerin kontrolüne sunmuş durumda. Poison dışında sahip olduğumuz diğer 4 karakter de oldukça eğlenceli oynanışa ve kombolara sahipler. Benim favorimse sanırım Decapre olmuş durumda. Ayrıca oyun her ne kadar online deneyimler üzerine gidiyor desem de mutlaka hikaye modunda yeni karakteri oynamanızı önermekteyim. Oyuna yeni eklenen bu karakterlerin bir dövüş oyunu için oldukça kaliteli ve güzel hikayeleri bulunmakta. Burada yine özellikle Decapre beni gerçek anlamda etkileyen bir hikayeye sahip diyebilirim. Hikaye hakkında pek fazla şeyden bahsetmeden bu konuyu derhal geçiyorum.

Oyuna gelen bir diğer yenilikse demin de bahsettiğim dövüş mekanikleri üzerinde olmuş. Karakterlerin güçlerinde yapılan bazı dengelemelerin dışında, Ultra Street Fighter IV bizlere daha sert dövüşler sağlamayı amaçlıyor. Bu sertliği oyun Street Fighter serisinden bildiğimiz, süper saldırılar üzerinde yapılan bir değişiklik ile sağlıyor. Dövüşler sırasında bildiğiniz gibi karakterimizin süper gücü şarjlanıyordu ve bunu kullanarak karakterimizde bulunan 2 özel saldırıdan bir tanesini gerçekleştirebiliyorduk. Şimdiyse bu gücümüzü sadece özel saldırılarımızı yapmak yerine, bu gücü normal saldırılarımızı güçlendirmek için kullanabiliyoruz. Bunun sayesinde özel yeteneklerimizden feda ederek, daha ölümcül olan (tabi başarabilirseniz) ultra kombinasyonlar sayesinde düşmanlarınıza zorlu anlar yaşatabiliyorsunuz.

Ultra_street_fighter_4_decapre

Görsellik ve sesler

Görsel anlamda Capcom verdiği sözü yerine getirmiş durumda. Sadece oyuna yapılmış bazı dövüş ve mekanik değişiklikleri ve yeni 5 karakter eklenmesi değil elbette Ultra Street Fighter IV’de bizleri bekleyen yenilikler. Oyunun kaplamaları tam anlamıyla elden geçirilmiş ve günümüze uyarlanmış durumda. Karakter modellemeleri ve çevre kaplamalarının dışında, oyunda çevreyle olan etkilemiş çok daha iyi bir hale getirilmiş ve bu durum bildiğimiz gibi bir dövüş oyunu için atmosferi her zaman tamamlayan bir şeydir.

Sesler ve müziklerse her Street Fighter oyununda olduğu gibi son derece kaliteli hazırlanmış durumda. Oyuna Super Street Fighter IV bulunan ses ve müziklerin dışında, özellikle müzik anlamında eklenen pek çok yenilikte sizleri bekliyor. Zaten daha ana oyun ekranında duyacağınız müzik sizi Street Fighter’ ın atmosferine tam anlamıyla sokmayı başarıyor. Bunun dışında yeni oyunda da isterseniz karakter seslendirmelerini İngilizce yerine Japonca’ da kullanmakta özgürsünüz. Pek çok Street Fighter hayranının oyunu Japonca seslendirmelerle oynamayı tercih ettiğini düşündüğümüz zaman bu durum oldukça önemli bir yer tutuyor.

ultra_street_fighter_iv_screen_-_03_bmp_jpgcopy-noscale

Sonuç olarak baktığımız zaman Ultra Street Fighter IV, kesinlikle her dövüş oyunu hayranının oynaması gereken bir yapım. “Bu kadar yenilik için yeni bir oyun gerekli miydi?” gibi sorular soracak olursanız, cevap benim için “evet” olacaktır. Zaten oyuna sahip olan kişilerin neredeyse bir DLC fiyatına yakın bir ücret ödeyerek sahip olacağı oyun, sizlere kesinlikle uzun süre yetecek bir Street Fighter heyecanı sunuyor. Yeni karakterler, görseller ve oyun mekaniklerinde yapılan değişiklikler bizleri Street Fighter V gelene kadar rahatlıkla oyalamayı başaracak gibi görünüyor. Street Fighter adına sahip yeni bir oyun artık serinin 5. oyunu olacaktır diye düşünmekteyim. Hepinize bol Hadouken’li günler dilerim.