blank

Overwatch Karakter Rehberi – Tüm Kahramanlar

Overwatch Karakter Rehberi – Tüm Kahramanlar

Overwatch çıkışı ile birlikte müthiş bir kitleye ulaşmayı başardı ve oyunun daha açılış saatinde bile sunucularını çökertecek derecede bir başlangıç olmuş oldu. Bizlerde uzun süredir Overwatch oynayıp bütün oyun hakkında elimize bilgilerimizi topladık ve sizlere sunmak için hazırlandık. Ayrıca ilerde gelecek diğer Overwatch rehberlerimizi de takip etmeyi unutmayın.

Gelelim konumuza, Overwatch en iyi kahramanlar hangileri diye soruyor iseniz bu sorunun cevabını vermek çok zor çünkü her kahramanın bir ekibe göre daha fazla yararı veya daha az yararı oluyor. Bütün kahramanlar iyi, eğer doğru oynanırsa zaten kazanmamak söz konusu bile olmaz. Bazı kahramanlar diğer kahramanlara göre oynaması çok daha zor kontrol etmesi daha da güç. Özellikle bazı kahramanlarda da takımınıza yakın oynamazsanız hiç bir anlamı olmuyor. Bazıları için ise eğer gücünü bilmiyorsanız takıma hiç bir katkınız bile olmayacaktır.

O yüzden bizlerde bu listede kahramanları gruplandırdık. Bu gruplandırmayı da 5 özelliğe göre yaptık. Bu rehberde sizlere kahramanların yetenekleri ve özelliklerinden dolayı ne tür sınıflara ayrıldığını, en iyi kahramanın seviye ve kendi grubuna göre özellikleri ile iyi olabileceğini ve stratejinizi oluştururken hangi kahramanları seçmeniz gerekiği ile ilgili bir rehber hazırladık. Daha sonrasında karakterlerin tek tek rehberlerini sizler için hazırlayacağız. Fakat bu rehberi hazırlamadan karakterlerin tek tek rehberlerine geçemezdik. Çünkü öncelikle stratejideki mantığı kavrayıp hangi karakterin nasıl yapıda olduğunu anlayıp en iyi takımı ve en iyi kahramanı yaratabilmemiz gerekiyor.

  • Her maça uygun olan kahramanlar,
  • Takım kahramanları
  • Çok yönlü olanlar
  • Kullanması zor olanlar
  • Birlikte daha güçlü olanlar

Seviye 1

Her maça uygun olan kahramanlar

Bu kahramanlar %95 oranında her maçta kesinlikle alınan kahramanlar. Bu kahramanlar ile bir başlangıç yapan takımın başlangıçta üstünlüğü de ele geçirmesi kaçınılmaz.


Lucio – Support

overwatch-lucio-rehberi

Overwatch Karakter Rehberi

Lucio zaten tüm Overwatch oynayanlar tarafında yeterinci OP olan bir kahraman. Lucio kesinlikle almalısınız ve takımda olmazsa olmaz. Lucio harika bir takım destek kahramanı, tüm takıma kazandırdığı o mükemmel hızı ve sizleri bir yandan iyileştirirken diğer yandan rakibe sürekli olarak vereceği sıkıntılar onu destek ekibinin başına koyuyor. Ayrıca özellikle alana yayılan yetenekleri sayesinde Lucio hemen listenin başına oturuyor. Hiç bahane üretmeyin Lucio kesin takımda bulunsun. Ultimate etkisini çok ararsınız yoksa.

Genji – Offense

overwatch-genji-rehberi

Overwatch Karakter Rehberi

Genji kahramanı da tıpkı Lucio gibi OP bir kahraman. Çünkü kendisinde var olan özellik başka hiç bir karakterde yok. Duvarlara tırmana bilmesini falan söylemiyorum, Swift Strike yeteneği ile inanılmaz bir karakter haline dönüşüyor. Hızlı bir karakter olmasının da yanı sıra bu özellik ile rakiplerini öldürürse bu yetenek tekrardan aktif oluyor ve bekleme süresi içerisine girmiyor. Böylelikle bir rakipten diğerine Genji doğruyor. Ayrıca sahip olduğu diğer bir yetenek ise uzak mesafeli saldırıya sahip olan tüm kahramanlarında anti herosu denebilir. Çünkü kendisine yapılan tüm saldırıları istediği yöne doğru çevirebiliyor. Böylelikle rakip ona bir taramalı tüfekle sıkıyor oda gelen tüm mermiyi kendisine iade ediyor. Ayrıca birde Dragonblade ultimate özelliği var ki aman tanrım.

Winston – Tank

overwatch-winston-rehberi

Overwatch Karakter Rehberi

Winston kendisine belirli bir mesafede yakın olan tüm rakiplerine karşı çok etkili bir Tank özelliğine sahip. Çünkü icat ettiği Tesla Canon ile birlikte birden çok rakibe aynı anda hasar verebilme özelliği kendisini ön plana çıkartıyor. Ayrıca herhangi bir şekilde rakibin kendisini tutturmanıza gerek yok rakibe doğru herhangi bir yere nişan almanız yeterli. Silah rakibin kendisine ulaşıyor ve hasarını veriyor bu konuda merak etmeyin. Birden fazla rakibe hiç nişan almadan sürekli hasar verebilmek çok iyi bir özellik. Bunlara ek olarak Winston sahip olduğu Jump Pack ile birlikte en mobil Tank olma özelliğine sahip. Çoğu hızlı karakterden daha hızlı bölgelere ulaşabiliyor. Çünkü kendisi cidden çok yükseğe sıçrıyor. Özellikle bir alanda takımı koruma konusunda hem yukardan hem çevreden gelecek hasarı emen bir kalkana sahip olması takım için en büyük etken. Ayrıca sinirli halini göre rakiplerin korkulu rüyası.


Seviye 2

Takım Kahramanları

Buradaki söylemek istediğimiz şey, takım oyunculuğu daha iyi olan kahramanlar. Yani birbirlerin yakın kalarak ve birlikte hareket ederek en iyi sonuca ulaşabilen kahramanlar.

Reinhardt ? Tank

overwatch-reinhardt-rehberi

Overwatch Karakter Rehberi

Alman panzerinin açtığı koca kalkanın arkasında durun ve rakipleri o kalkanın arkasından delirtin. Tank sınıfının takım olarak en yararlı kahramanı diyebiliriz. Kendisi tamamen takım odaklı bir kahraman. Kendisi ilerlerken takımı da ilerletiyor olması çok eğlenceli bir o kadar da rakip için sıkıntı bir durum. O kalkanın arkasında durunda ve düşmanları vurmaya çalışın o zaman rakipler tek tek düştükçe Reinhardt gerçekten bir kahraman diyeceksiniz. Çünkü sizi koruyor o, ona saygı duyun. Evet biraz yavaş bir kahraman kendisi, fakat özellikleri kendisinin yavaşlığını kapatacak nitelikte. Kendisi ne kadar yavaş olsada rakip için büyük bir tehdit çünkü her an karşıdan bir rakibi duvara yapıştırıp sinek gibi özebilme yeteneğinin dışında birde bir anda büyük bir sarsıntı duyup karşısında olan bütün rakipleri de yere sere bilecek bir ultimate özelliğine sahip. Uzak mesafeli kahramanlar kesinlikle Reinhardt’ın arkasına geçerek kalkanın arkasından adam avlamalı, tüm takımla birlikte rakip ittirilerek yarılmalı ve görev odaklı oynanmalıdır. Böylelikle takım taktikleri ile ne kadar avantajlı bir kahraman olduğunu göreceksiniz.

D.Va – Tank

overwatch-dva-rehberi

Overwatch Karakter Rehberi

Düşmanlarının canını çok yakan, kıyılardan köşelerden rakipleri öldürebilen, koca koca silahlarının yanında birde büyük bir defense özelliklerine sahip olan kahraman diyebiliriz kendisine. Her şeyin dışında kendisinin pilot olarak sürdüğü o robotun sağlam olması zor patlaması, patlasa bile çok kısa sürede D.Va’nın tekrardan robota tekrar girebilmesi son derece sıkıntılı bir karakter olmasını sağlıyor kendisinin. Eğer rakipse gerçekten çileden çıkartabiliyor. Ayrıca bir bölge takım olarak ele geçirilmek istendiğinde, D.Va bunu en iyi yapabilecek karakterlerden birisi çünkü Ultimate özelliğini o bölgeye bıraktığında robot kardeşimiz dev bir patlama yaratıyor ve etkilenen herkes muhtemel ölüyor veya çok az bir can ile kurtulabiliyor. Eğer zamanında kaçamazlarsa genelde ölüyorlar fakat bunların dışında şöyle bir stratejik özelliğe sahip bir ultimate özelliği bu rakipleri panik edip o bölgeden uzaklaştırıyorsunuz. İsterlerse kaçmasınlar ölürler. Ama D.Va yeteneklerini çok zamanlı kullanmalıdır. Zamansız kullanılan yetenekler hiç bir işe yaramayacaktır.

Mercy – Support

overwatch-mercy-rehberi

Overwatch Karakter Rehberi

Mercy en popüler ve efektif destek kahramanı diyebiliriz. Sizleri iyileştirien, güçlendiren, öldüğünüzde tekrar ayağa kaldıran başka bir ablamız yok. Herhangi bir karakterin arkasında olarak, hatta şöyle söyleyelim takımın arkasında olarak takıma yapabileceğiniz iyiliğin haddi hesabı yok. Mercy ile iyi oynayan bir oyuncunun takımı mutlak galibiyete ulaşacaktır. Takımınızın arkasında olun ve onlara güç ve can sağlayın sürekli. Bunun dışında onları ölümlerden kurtarabilirsiniz. Toplu bir ölümde güzel pozisyon almışsanız tüm takımı tekrar diriltmek rakip için “aman tanrım” tepkilerine kesinlikle yol açıyor.

Symmetra – Support

overwatch-symmetra-rehberi

Overwatch Karakter Rehberi

Symmetra ile takımdaki ölen arkadaşların hemen doğru pozisyona tekrardan gelmeleri için kesinlikle Teleporter özelliğinizi sürekli kullanın. Çünkü ölen kişi ne kadar kısa sürede hemen takıma yardıma yetişebilirse rakip o kadar zayıflayacaktır. Ayrıca sahip olduğu cihazlar ile kalkanı ve taret özelliği ile eşsiz bir destek kahramanı oluyor. Hem rakiplere sıkıntı yaratabilen hemde takımına fayda sağlayabilen bir özelliğe sahip.

Widowmaker – Defense

overwatch-widowmaker-rehberi

Overwatch Karakter Rehberi

Oyundaki en iyi Sniper desek başka bir şeye gerek kalmayacak galiba. Çok kolay ölebilmesi kendisinin dezavantajı bir Bastion gibi ilk bakışta görünmeye bilir fakat, Widowmaker gerçekten rakip için inanılmaz sıkıntılı bir kahraman. Sürekli kendi arkasını kollaması gerektiği konusunu bir kenara koyarsak ki bunu zorunlu olarak yapmalı çünkü kendisini gören rakiplerin tamamı onu öldürmek için bir yol aramaya devam edecektir oyun boyunca, Widowmaker ölümcül bir karakter.

Zarya – Tank

overwatch-zarya-rehberi

Overwatch Karakter Rehberi

Zarya göründüğü gibi olmayan bir diğer karakter. Kendisi genelde Reinhardt ve Winston yerine görülen tank karakter olarak ön plana çıkıyor. Çünkü bazı özellikleri kendisinin seçilmesinde büyük rol oynuyor. Zarya Particle ve Projected Barriers özelliğini kullanarak kendi hasarını artırıyor. Nasıl derseniz bu özellikler ile gelen hasarları emiyor ve emilen tüm hasar kendisinin hasarını artırmaya devam ediyor. Bunun dışında bir emdiği tüm hasarı takım oyuncularından herhangi birine verebiliyor olması işin rengini acayip şekilde değiştiriyor.

DİĞER KAHRAMANLARI DA OKUYABİLMEK İÇİN İKİNCİ SAYFAYA GEÇİNİZ. İkinci sayfada yer alan gruplar;

  • Çok yönlü olanlar
  • Kullanması zor olanlar
  • Birlikte daha güçlü olanlar