blank

Kore Film Günleri Seçkisi: Yüz Okuyucu (2013)

Bildiğiniz üzere Pera Film sezonun belli dönemlerinde sinema severlere çeşitli etkinlikler sunmaktadır. Pera Film’in bu seferki ayağı Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliğiyle Kore Sineması?ndan yeni nesil yönetmenlere ışık tutan bir seçki sunuyor. Bu seçki on yıllık bir zaman dilimine yayılıyor ve farklı türlerden, benzersiz bir öykü anlatıcılığına sahip, görsel açıdan cezbedici filmleri bir araya getiriyor.

Pera Müzesi‘nde gerçekleşecek olan bu etkinliğin ilk filmlerinden biri Yüz Okuyucu. 2013 yılında gösterime giren film bize Kore sinemasına dair farklı yaklaşımlar sunmaktadır.

Filmin ana teması; Joseon krallığının en yetenekli yüz okuyucusu Nae-kyung Koreli bir geyşa olan Yeon-hong?la kazançlı bir ortaklığa girmesi teklif edildiğinde gözlerden uzak yaşamaktadır. Nae-kyung, Yeon-hong?un misafirlerinin yüzlerini okuma önerisini kabul etmesiyle kendisini bir cinayet davasına bulaşmış halde bulur. Nae-kyung, yüz okuma yeteneğiyle katili başarılı bir şekilde bulunca yetenekleri kısa sürede Kral Moonjong tarafından da fark edilir. Kral ona iktidarını tehdit eden potansiyel hainleri belirlemesini emreder.

Filmi 9 Ekim saat 16.00’da Pera Müzesi’nde izleybilirsiniz.