blank

Venedik’te Türkiye Yılı

Bu yıl 2-12 Eylül’de 72. kez Venedik’te düzenlenen yarışma, jüri ve yan bölümlerdeki isimlerle Türkiye’nin festival tarihindeki en iyi temsiline sahne oldu. Bildiğiniz üzere Venedik Film Festivali 1932 yılında ilk kez düzenlendiğinde dünyadaki tek film festivaliydi. Sinema henüz gençliğinin baharında olan bir sanattı ve her tarafıyla keşfe açıktı.

Meyvelerini başlangıçta bu şekilde veren festival bugün dünyanın hemen her yerine yayılım göstermiş durumda. Bu yıl ülkemizden bu festivale katılım oldukça fazla oldu ve aldığımız duyumlara göre festivale katılan filmler eli boş şekilde geri dönmedi.

Nitekim birkaç örnek verecek olursak Senem Tüzen‘in ilk filmi “Ana Yurdu“, Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Bu, yeni bir gösterim yapan bir yönetmen için oldukça önemli bir şey. Bunun yanı sıra Emin Alper‘in ikinci filmi “Abluka” bu yılki festivalin ana yarışmasına seçildi. Ve Nuri Bilge Ceylan festivalin ana yarışma jürisinde yer aldı. Bunun yanı sıra daha pek çok isim bu festivalin onu konuğuydu.