blank

Kendini İmha Edebilen Elektronik Çipler Geliyor

Xerox PARC, ünlü ?Görevimiz Tehlike? dizisinden hatırlayacağımız mesajını ilettikten sonra kendini imha eden elektronik cihazları bir bilim kurgu teması olmaktan çıkararak hayata geçiren bir teknoloji geliştirdi.

Xerox PARC bilim insanları, Amerikan DARPA (İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından yürütülen ?Yok Olmaya Programlanabilir Kaynaklar Projesi? kapsamında, bilgi depolayan ve kendini imha edebilen elektronik çipler geliştirdi. Xerox PARC?ın bir Gorilla Grass ekran üzerine yerleştirdiği kendini imha etmeye programlı çipleri, Amerikan DARPA ajansı tarafından 11 Eylül 2015?de Amerika Birleşik Devletleri?nin St. Louis şehrinde düzenlenen ?Wait, What?? etkinliğinde özel bir video demo ile tanıtıldı.

DARPA?nın öncelikle devletler veya büyük kurumlar için önem taşıyan resmi şifrelerin, askeri ve diplomatik önemdeki bilgilerin üçüncü kişi ve kuruluşların eline geçmemesi için desteklediği bu proje kapsamında geliştirilen teknoloji, daha sonra kişisel ve ticari kullanıma sunuluyor olacak. Xerox PARC?ın geliştirdiği tanımlı bir uyaran ile kendini imha edebilen çipler, bir imha emri ile yer aldığı elektronik cihazın içinde binlerce parçaya bölünerek parçalıyor. Bu çipler cihazı fiziksel olarak patlatmıyor ama içindeki veri bulunduran devreleri cihaz içinde parçalayarak, kullanılamaz hale getiriyor. Yakın gelecekte akıllı cep telefonları ve diğer mobil cihazlarda da kişisel kullanıma sunulabilecek bu teknoloji ile elektronik cihazlar istenildiğinde sahipleri tarafından uzaktan kullanılamaz hale getirilebilecek. Bu teknolojinin kişisel veri, telefon ve taşınabilir elektronik cihaz hırsızlığına karşı caydırıcı bir yöntem olacağı söyleniyor.