blank

Kendini İmha Edebilen Elektronik Çipler Geliyor

Xerox PARC?ın geliştirdiği teknolojinin tanıtım videosunda, bir gorilla cam üzerine yerleştirilen imha edilebilir çipe (elektronik devre) bir lazer ışını gönderiliyor, çip üzerinde yer alan küçük bir rezistans cam çipin ısısını aniden artırıyor ve cama yerleştirilen çip birkaç saniye içinde binlerce parçaya ayrılarak paramparça oluyor. Aşağıda yer alan bu çarpıcı video, Xerox PARC?ın geliştirdiği teknolojinin sıradışılığını gözler önüne seriyor.

Demo sırasında, Xerox PARC çiplerine imha emri, çipler üzerine düşen tanımlı bir ışıkla harekete geçen fotodiyotlar ile veriliyor. Demo sırasında ışık kaynağı olarak lazer ışın kullanılıyor. Ancak çiplerin harekete geçmesini sağlayacak bir tetikleyici olarak, özel bir şifreli koddan, parmak izine radyo sinyallerinden bir SMS mesajına kadar çok farklı uyaranların tetikleyici olarak tanımlanarak imha emrinin verilebileceği belirtiliyor.

Özellikle devletlerin ve askeri kurumların, ele geçirildiğinde ülke güvenliğini tehlikeye atacak verileri için önemli bir güvenlik önlemi olacak bu tür çipler, günlük yaşama uygulandığında, cep telefonu ve tablet cihaz çalınması gibi bireysel hırsızlık durumlarında da kişisel bilgilerin güvenliğini sağlamada önemli rol oynayacak.

Xerox PARC kıdemli bilim insanlarından Gregory Whiting, DARPA organizasyonunda yaptığı açıklama ?Xerox olarak tüm dünyada veri güvenliğinin sağlanabilmesi için, bugün demo gösterimini yaptığımız çiplerimiz gibi sıradışı, çok farklı ihtiyaçlara cevap verecek teknolojiler üzerinde çalışıyoruz. Gelecekte, geliştirdiğimiz bu çip teknolojisini barındıracak elektronik cihazlar, veri güvenliğini sağlamak konusunda önemli bir kilometre taşı olacak? dedi.