blank

Yeni Şampiyon Ekko Hakkında Herşey !

Koridor Safhası

Ekko oyunun erken safhalarını daha çok Kurmalı Kapan ile kendine fırsat pencereleri oluşturmakla geçirir. Sağlam bir menzile ve geniş bir etki alanına sahip olan bu yetenek, alan hakimiyeti kurmak ve pasif yeteneğine yük biriktirmek için idealdir. Hatırlatmakta fayda var, Ekko bol keseden yetenek kullandığında manasını hızla tüketip başını belaya sokabilir. Ekko’nun Q’su minyon biçmek dışında ayrıca koridor rakibini dürtme aracı olarak kullanılabilir, özellikle Zaman Sıçraması yaptığında doğru konum alırsa hedefine iki Kurmalı Kapan saldırısı birden yaparak hasar verebilir. Ekko için doğru konum alma çok önemlidir, uygun bir fırsat penceresi yakaladığında Zaman Sıçraması’yla hedefine ışınlanıp Z-Kapsülü Rezonansı yükleri biriktirmeye başlayarak rakibi üstüne baskı kurabilir. Rakibin tepesine binip pasifini tetikledikten sonra, hız avantajından faydalanarak zorlanmadan güvenli bir yere doğru kaçabilir.

Ekko yeteri kadar seviye atlayıp yetenek repertuarının kalan kısmını kullanmaya başladıkça, üst koridor dövüşçüsü yönü gitgide daha belirgin hale gelir. İsabetli Paralel Yakınsama büyüleriyle, bilhassa Kurmalı Kapan ile yavaşlatılmış rakipler üzerinde kullanıldığında, kârlı hasar takasları yapılabilir. Ekko koridor rakibini Paralel Yakınsama içine sokarsa, Zaman Sıçraması ile olay yerine intikal edip W’nun sersemletme etkisini tetikleyebilir ve fazladan saldırı yapma şansı bulabilir. Hedefi kitle kontrol etkilerini bir şekilde savurmayı başarsa bile Paralel Yakınsama’nın sağladığı kalkan sayesinde hasar takasında zorlanacaktır.

Rakipleri bu yeteneğin potansiyel gücünü gördükten sonra, Ekko hedeflerinin üstünde psikolojik baskı kurarak bu durumu lehine çevirebilir. Nasıl mı? Mesela W ile rakiplerinin son vuruşu yapmasına engel olabilir veya onları baskına gelen ormancıya doğru sürebilir. Paralel Yakınsama acil durumlarda savunmaya yönelik olarak da kullanılabilir. Ekko, hayati tehlikeye maruz kalacağı zaman yeteneğin patlama etkisi sırf kalkanından faydalanmak üzere tetikleyebilir veya rakibin baskına gelen ormancılarına karşı doğrudan kendi üstünde kullanabilir. Böyle bir durumla karşılaşan rakipler, ya geri çekilecekler ya da Zaun’lu delikanlının burnunun dibinde sersemlemeyi göze alacaklar demektir.

Ekko, ulti yeteneği olan Kronokırılma’ya kavuştuğunda dövüşçülük ve hasar takası konusunda daha da öne çıkar. Aleyhine dönen takasların ardından R’si ile kendini iyileştirip tekrar deneme şansı yakalayabilir veya yeteneğin manevra kabiliyetinden faydalanarak Paralel Yakınsama’nın sersemletme küresinin içine ışınlanıp koridor rakibini taklaya getirebilir. Kronokırılma beraberinde bol miktarda işlevsellik ile gelen bir yetenek. Ekko uyanık davranıp ölümcül baskın yeme durumlarında kaçmak için veya kısa bir alışveriş molası verip üsse döndükten sonra koridoruna çabucak geri gitmek için ultisini kullanabilir.


 

Çatışmalar

Ekko rakiplerini eritecek anlık hasar gücünden yoksundur, bu yüzden kaba kuvvetten ziyade kurnazlığıyla işi götürmeli. Takımlar koridor aşamasından sonra yavaş yavaş toplanmaya başladığında, Ekko güvenli bir mesafeden çatışma çıkarmanın ve hedeflerini rahatsız edip ufak hasarlar vermenin yolunu aramalı. İşte bu noktada devreye Kurmalı Kapan giriyor. Rakipleri birlikte gezmeye başlayınca Ekko’nun Z-Kapsülü Rezonansı yükü biriktirmedeki en iyi dostu Q’sudur. Ekko, kıvraklığından pek sual olunmasa da fazla dayanıklı bir şampiyon sayılmaz, bu yüzden dikkatli olmak zorundadır. Rakibin kitle kontrol yeteneklerine ve dürtme saldırılarına maruz kalması hiç işine gelmez. Ancak uygun bir skor fırsatı doğduğunda, mesela rakip halihazırda canının bir kısmını kaybetmişken veya engelleme kabiliyetlerine sahip dostları uzaktayken, Ekko’nun rakibe ulaşıp, skoru aldıktan sonra daha güvenli bir yere geri çekilmesini sağlayacak her türlü imkana erişimi vardır. Paralel Yakınsama işte bu noktada devreye giriyor.

Yeteneğin etki küresini hedefiyle onu korumaya gelecek takım arkadaşlarının arasında bir yere koyarak etkili alan hakimiyeti yapabilir. Bu sayede uzaktaki rakipler güvenli bölgeye geri çekilmek zorunda kalır veya gözlerini karartıp Ekko’nun tuzağına yakalanır. Her halükarda, isabetli bir Kurmalı Kapan saldırısı Ekko’nun hedefini yavaşlatmaya ve Zaman Sıçraması ile yanına giderek kurbanını sopalamaya başlaması için yeterli olacaktır. Paralel Yakınsama’nın pasifi sayesinde canı yeteri kadar azalan hedeflere karşı Ekko’nun verdiği hasarda ciddi artışlar görülür. Az canlı rakipler bu yüzden daha iştah açıcıdır. İşini bitirdikten sonra Ekko’nun hızlı bir şekilde kendini emniyete alması gerekir. Başına çok fazla bela aldığında, acil durum düğmesine basarak Kronokırılma ile kendi takımının yanına gidebilir.

Ekko en iyi anlaştığı ve zorlandığı şampiyonlar için 3. sayfayı tıklayınız.